Halvalla Epyptiin sukeltamaan la 5.6. viikoksi

Olen 34-vuotias PADI Advanced Open Water -sukeltaja ja lähdössä äkkilähdöllä ensi lauantaina 6.5. Egyptin Hurghadaan sukeltamaan ja snorklaamaan viikoksi. Lähtö Helsingistä 6.5. klo 9:10. ja paluu 12.6. klo 20:35.

En ole vielä varannut matkaa ja huomasin, että jos 2 olisi lähdössä niin matka olisi huomattavasti edullisempi molemmille. Tällä hetkellä VAIN 365e/hlö ja halpenee joka päivä mitä lähemmäksi lähtöä tullaan.

Itselläni lomasuunnitelmissa on sukeltaa 3-4 vrk fiiliksen mukaan ja ehkä sisällyttää yksi reissu Luxoriin ihmettelemään Kuninkaidenlaaksoa, jonne kohteesta tehdään edullisia päivämatkoja.

Jos et itse ole sukeltaja niin se ei haittaa ja jos snorklaaminen kiinnostaa niin sen kustannus on vain 45e / 3 vrk sisältäen myös ruoat eli on halvempaa nauttia merestä kun nyhjöttää maissa.

Olen menossa todennäköisesti Funny Diverssien asiakkaaksi joilla esim. kolmen päivän sukellusreissu täysihoidossa (nouto hotellilta 2 sukellusta ruoat paluu hotellille) maksaa vain 85 euroa / hlö / 3 vrk.

Itse olen sosiaalinen, rento ja mukava luonne, ja tulen kaikkien kanssa hyvin toimeen. Mahdollinen matkaseuralainen voi aivan hyvin olla nainen tai mies. Ei niin, että tarvitsisi olla kiinni toisen menemisissä ja tulemisissa ellet välttämättä halua sukellusopasta... Ja pääpointtina se, että molemmat saamme edullisemman reissun!

Itse kävin Hurghadassa aikoinaan PADI:n Open Water Diver -kurssin, joka kestää 3-4 vrk ja voin todella lämpimästi suositella sitä kaikille. Aivan mahtava kokemus sukeltaa Punaisellamerellä merikilpikonnien ja delfiinien joukossa.

Jos kiinnostuit reissusta laita e-mailia osoitteeseen: [email protected]

Itsestäni lisätietoja: http://juhakurvinen.fi

0

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        250
        4526
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        124
        2961
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2722
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        74
        1700
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        105
        1543
      6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        17
        1437
      7. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        52
        1285
      8. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        92
        1216
      9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        202
        1067
      10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1055
      Aihe