Kannattaako ennemmin pidentää juoksun/pyöräilyn kestoa pikkuhiljaa (tänään ½h, ylihuomenna ½h 5min, ens vk ½h 10min jne), vai juosta aina suunnilleen sama aika, mutta vauhti kasvaa, eli lenkin pituus.
Rasvanpoltto ei oo aiheellista, ja hapenottokyky on jo hyvä, siitä muut urheilulajit on pitänyt huolen.
lihaksille: lisää aikaa vai matkaa?
3
317
Vastaukset
- -
No kasvaa sen lenkin pituus sitä aikaakin lisäämällä. Kyllä mä pikku hiljaa lisäisin matkan tai ajan pituutta.
Mutta korkeintaan yksi ajan nosto per viikko.
Juokse se pitempi matka aina viikon pitemmällä lenkillä ja se toinen lyhyempi lenkki voi olla sitten kova vauhtisempi. - jolkkailija
Jos liikkuu alle 3-4 h/vko, niin kannattaa ihan ensiksi pidentää aikaa. Vähempi kuin tuo ei riitä pitämään edes peruskuntoa yllä.
Jos juoksu on "the juttu", niin aika tyypillisesti peruslenkin kesto on noin tunti. Kovempivauhtiset lenkit ovat kestoltaan lyhyempiä ja kevyemmät lenkit ajallisesti pidempiä. Matkat sitten pitenevät kehityksen myötä. Kestävyysjuoksijat (puolimaraton-maraton-ultra) juoksevat sen lisäksi yhden lenkin viikossa-kahdessa kestoltaan 2-3 h.
Jos taas punttis tms on se juttu, niin peruslenkit ovat tyypillisesti lyhyempiä tyyliin 30min-1h. - Anonyymi
Juoksisin aikaa. Kunnon parantuessa sitten aikanaan pääsee samassa ajassa pidemmälle. Toki ihan aloittaessa lenkit ovat lyhkäisempiä, mutta parissa kuukaudessa pitäisi päästä noin tunnin lenkkeihin, joka riittää jo pitkälle, jos et ole maratoonariksi ryhtymässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490