Korvaus syrjinnästä?

jarjarB

Alla olevalla tekstillä aloitin keskustelun juuri myös "Työpaikkakiusaaminen" -osiossa. Ehkä oikeampi paikka olisi kuitenkin tämä "Työsuojelutoiminta". Asiasta jotain tietävät, ottaisitteko kantaa, kiitos.

- - -

Onko jollain kokemusta siitä, minkälaisia seuraamuksia esimiehen alaista syrjivällä käyttäytymisellä voi olla, jos asiaa lähdetään käsittelemään työsuojelupiirin asiana? Onko alainen esim. oikeutettu johonkin rahalliseen korvaukseen hyvitysmielessä?

Vai onko se niin, että jos haluaa jonkinlaisen rahallisen korvauksen kärsimyksilleen, niin asia täytyy viedä oikeuteen? Vai voiko oikeudestakaan suomalaisen oikeuskäytännön mukaan saada syrjitty osapuoli rahallista korvausta?

Kiitos jo etukäteen kaikista aiheeseen liittyvistä vastauksista.

2

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mukaan ///

      Minulla ei ole omakohtaista kokemusta korvausten hakemisesta, mutta olen seurannut mm. kiusaamiseen liittyviä asioita laajasti. Sen perusteella vahva käsitykseni on, että Suomessa ei oikeutta saa, vaikka sinut olisi kiusattu tai syrjitty lähes hengiltä. Oikeus- tai työsuojeluprosessi on pitkä ja raskas ja siihen kannattaa mielestäni lähteä vain, jos kokee asian periaatteelisesti erittäin tärkeäksi. Silloinkin täytyy varautua (ainakin oikeusprosessissa) siihen, että oman hyvän periaatteen puolustamisen saattaa tulla erittäin kalliiksi vähintääkin taloudellisesti, mutta myös henkisesti.

      • -

        Eli villin lännen lakia kannattaa Suomessa noudattaa väärintekijöitä kohtaan, koska asioille ei mitään tehdä. Eli lyhyt ohje on: anna takaisin, esimies on pomo vain siellä omassa pienessä yrityksessään muttei sen ulkopuolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      77
      9220
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5947
    3. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      104
      5515
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      38
      4050
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      78
      3832
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      49
      3679
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3070
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      58
      2885
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      98
      2859
    Aihe