Onko täällä paljon miehiä, jotka eivät ole koskaan tunteteen itseään viehättäväksi. Ei edes seurustellessaan, tai muuten jos nainen on ollut ystävällinen tai muuten lempeä.
Ja miten naiset suhtautuvat sellaiseen? Ja näkevätkö naiset sen kaukaa, että mies ei tunne itseään viehättäväksi?
Ja miten naiset suhtautuvat sellaiseen? Ja näkevätkö naiset sen kaukaa, että mies ei tunne itseään viehättäväksi?
Vastaukset 6
Vanhimmat
mies ja viehättävä? Eivät oikein rimmaa yhteen ellet ole homo ja loppulauseesta päätellen et ole. Kyllä se itsetunto sitten nousee, kun se sopiva puolisko löytyy, joka nauraa jutuillesi, katsoo silmiin ja ottaa kädestä kiinni. Ei huolta.
Itsevarmuus, hyvä itsetunto, kuntokin, näkyvät kauas ja antavat ihmisestä positiivisen vaikutelman. Sellaisesta viehättyy, oli kyseessä mies tai nainen.
Jos omaa viehättävyyttään täytyy epäillä, niin luopa katse ulkonäköön, vaatetukseen, siisteyteen, hygieniaan, käytökseen ... Kaikenlaisiin sellaisiin asioihin, jotka tekevät olosta, olotilasta varmemman, niin että pystyt hyväksymään itsesi ja luottamaan siihen, että joku muukin hyväksyy ja tykästyy.
Jos ei pidä itteä mitenkään "viehettävänä" niin sitäkin voi muuttaa, koska siinä tapauksessa sulla on huono itsetunto, mikä itelläkin on ollut ennen. Sitä parantaakseen kiinnittää vähän enemmän huomiota ulkonäköönsä, perus hygienia kuntoon heti kättelyssä. Sitten vaatteet, pitää siistejä ja puhtaita vaatteita. Ei tarvii mitään kauluspaitoja olla, kunhan perus siistit, monesti näkee tyyppei ketkä pitää vaan t-paitaa ja farkkuja ja silti näyttää jotenkin niin siistiltä, sitä se on jos on muutkin asiat kuten hygienia kohillaan.
Jos on omasta mielestä liian laiha tai liian lihava, niin alkaa käymään salilla, siitä se itsetunto vasta nousee kun huomaa että lihaksia alkaa tulemaan ja läski katoamaan, jos sitä on. Ite ainakin oon sen huomannu, vuoden käyny salilla ja vuos sit painoi yli 10 kiloa vähemmän ku nyt, ja silloin olin tosi laiha ilman mitään lihaksia. Nyt on lihaksia tullu ja siitä se hymy vasta huulille nousee :)
Ja koko olemushan sen ratkasee näyttääkö naisten silmissä "hyvältä", onko ryhti kunnossa ja kaikki pienet asiat. Ja jos joku jätkä sanoo sitä jotenkin "neitimäiseks" jos mies pitää huolta hygieniasta, vaatteista, ryhdistään ja muista tällasista seikoista, niin ei tiedä kyllä yhtään mitään sitten
Ja jos haluu lisää apua niin kannattaa lukea netistä kaikkia artikkeleita yms. tommoselta sivulta ku www.askmen.com oon lukenu satoja juttuja ja iha mielenkiintosta luettavaa on kyl ja ajankulutusta jos ei nyt mitään muuta tuolta irti saa
Nuo hygieniat ja vaatetukset eivät ole ensimmäinen huolenaiheeni. Käytän kauluspaitoja ja tpaitoja vaihtelevasti sään mukaan. Lihaksia ei ole näkyvästi. Kaljamahaa on kertynyt jo vuosien myötä, mutta ei tuo ulkonäköasia ole mitenkään suuri puute voi olla.
Kohdallani tuo charmittomuus (jos kerran heteromiehet eivät voi olla viehättäviä) on perua ennemminkin lapsuuden kasvuympäristöstä mistälie. On vaan periksiantamaton tunne siitä, että naiset eivät ole kiinnostuneita. Se sitten heijastuu ryhdikkyyteen (fyysisessä ja kuvainnollisessa mielessä). Ja sen naiset vaistoavat kaukaa ja huono itsetunto on naisille se suurin turn off. Tuosta itsetuntokierteestä kun ei ole oikein mitään pääsyä ulos.
Toiseksi minulla täytyy olla joku afasia/asperger/muu, koska en osaa yhtään päätellä, että kuka edes voisi olla kiinnostunut.
Mitä lapsuuteesi liittyy? Entä oletko seurustellut koskaan?
Uskon että parempia keskustelupalstoja löytyy muualta myös. Ihan Suomestakin. Itse ainaski lueskelen foorumilla jonka löysin ku vähä googlasin aihetta enemmän:
www.cuttheshit.forumotion.net