Kannattaako pyrkiä työpaikassani esimieheksi? Olen suht omissa oloissani viihtyvä, toki sosiaalinenkin puoli hoituu jollain tapaa. Kärsin maanis-depressiivisyydestä ja en ole kovin pitkäpinnainen. Myös paniikkioireistoa on joskus ison sakin edessä esiintyessä.
Kannattaako pyrkiä esimieheksi pelkän palkan takia? Palkka nousisi noin 1500 eur/kk tasolta 3000 e/kk tasolle 4500 egeä, jopa liki 5 donaa.
Mitä mieltä olette? Pystyykö esimieheksi vaan kasvamaan pikku hiljaa siinä työssä?
Esimieheksi??
5
2089
Vastaukset
- nilken
Minäkin luulin aikoinani että ompas hienoa, imartelevaa ja kaunista. Että minua, huonosti koulutettua pyydetään ottamaaan pomon paikka vastaan, palkkakin nousisi.
Jos haluat olla työpaikkasi yleissyyllinen ja kuunnella muiden kommentteja: "niin ethän sinä aina ole ollut pomo" niin ala vain pomoksi.
Yritä kuitenkin muistaa aina, huonoinakin päivinä ettei ole huonoja työntekijöitä. On vain huonoja pomoja. - :)
Jos maanis-depressiivisyys ja paniikkihäiriö vaikuttaa liikaa jaksamiseesi, niin harkitsisin kahdesti. Esimiestyö on vastuullinen homma eikä paineilta voi välttyä. Pahinta on olla keskitason esimies, jonka niskaan todellakin välillä tulee p.... työntekijöiltä ja ylemmiltä esimiehiltä. Mielestäni esimieheksi voi kasvaa esimiestyötä tekemällä. Kannattaa pyrkiä, jos pidät vastuun kantamisesta ja kestät keskimääräistä enemmän paineita.
- Realimia!!!!
En itse kyllä haluaisi ainakaan esimiehekseni maanis-depressiivistä henkilöä. Eikös sen sairauden nimi muuten nykyään ole kaksisuuntainen mielialahäiriö? Eli olikohan tuo provo koko viesti?
Mutta jos ei ollut provo, niin en sinuna hakeutuisi esimiestehtäviin. Niissä täytyy olla täyspäinen. Et todennäköisesti sitäpaitsi pääsisikään, vaikka haluaisit. - 3
Jos kuitenkinin esimieheksi suostut, niin sovi valmiiksi että työnantaja kustantaa tarvittavan koulutuksen. Ei mitään 1-2 päivän kurssia, vaan työn ohessa tehtävä 6-18 kuukuden kokonaisuus. Mielellään sellainen, jonka harjoitukset on tehtävä omasta työstä, esim. tomintasuunnitelmia, talouden analyysejä, kehitysskusteluiden analyysejä, kehittämisporjektien suunnittelua ja vetoa, oman esimiestoiminnan analysointia ja kehittämisuunnittelua... Työpaikkojen suurin ongelma on kouluttamattomat esimiehet.
- 7fger23452
Miksei kannattaisi pyrkiä, kuulostele vähän onko saumoja. Aikamoinen palkkaero 1500-4500€, tuo esimiestehtävä ei taida olla ihan pienen osaston päällikkö jolla pari alaista? Normaalisti pienen osaston päällikkö tai vastaava tienaa ehkä 20-40% enemmän mitä alainen jos molemmilla sama määrä kokemusta. Toki kokemus ja työvuodet nostavat palkkaa joten nöösi esimies voi tienata jopa alle pitkän uran tehneen työmiehen.
Itse olen osastovastaava ja 1-2 alaista riippuen työtilanteesta. Liksani on n. 30% suurempi kuin alaisella mutta kokemusta on pari vuotta enemmän, samoin tietotaitoakin on enemmän. Samaa hommaa tehdään 90%, mutta meikällä on vastuu johtajistoon päin sitten, alainen saa tehdä töitä mukavasti rauhassa ilman raportointeja ja muita kommervenkkeja.
Maasindepressiivisyydestä ei ole kokemusta, mutta varsinkin depressiivisinä aikoina voi olla aika hankalaa toimia aktiivisesti esimiehenä? Ainakin tuo on johtajien kannalta riski jos eivät tunne sinua kunnolla.
Omissa oloissa viihtyvä ja sosiaaliset pelot ovat miinus esimiestehtävissä mutta eivät totaalinen STOP.
Itse olen huono esiintymään mutta sitä ei onneksi tarvitse tehdä kuin ehkä puolen tusinaa kertaa vuodessa ja isomman ihmisporukan edessä 1-2 kertaa vuodessa. Sen kestää jotenkuten. Tähänkin voivaan on olemassa keinonsa; lääkkeitä, luontaistuotteita jotka rentouttavat ja rentoutumisharjoituksia. Kokonaan se ei mene pois mutta helpottaa vähemmän tai enemmän.
Esimieheksi kyllä kasvaa jos omaa siihen pohjaa; siis kykyä ja halua. Jos sut noin vain nostettaisiin, sanotaan 5 (tai 2-3-kertaisesti tämän tuolla palkalla epäilisin) niin siinä ei ole aikaa opetella kun porukkaa pitää ojentaa, komentaa, ohjata ja kaveroida että homma pysyy hallussa.
En ehkä ole parasta esimiesmateriaalia jos sitä alaista on tosiaan useita. Jos olisin pomo, en olisi ensimmäisenä ottamassa lyhytpinnaista, hiljaista ja panikoituvaa esimieheksi.
Itse kun kärsin esiintymisjännityksestä, se taitaa olla niitä harvoja selviä heikkouksia. Pitkää pinnaa vaaditaan hyvältä esimieheltä ja sosiaalisuuttakin ainakin alaisten kanssa - muuten olet epäsuosittu esimies.
Esimieheksi voi kouluttautua tai kurssittautua. Jos et osaa mitään ja pomo tosiaan haluaa sinusta esimiehen, pyydä että kurssittaa sinua. Voi tulla pupu pöksyyn ja stressiä suunnattomat määrät jos et ole valmis asiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481109Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441000Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760