Hieman ajatuksia ja huomioita

Ne jotka eivät itse noudata VHH ruokavaliota ovat sen suurimpia vastustajia. He perustelevat asian siten, että rasvan syönti on vaarallista ja ruokavalio on äärimmäisen vaikea noudattaa. Väittämät ovat pelkkää mu-tua, koska he eivät ole edes yrittäneet noudattaa mitään ruokavaliota. 90% niistä jotka eivät pysty noudattamaan VHH:ta eivät pysty noudattamaan mitään kurinalaista elämäntapaa.

Rasvojen syönti aiheuttaa melkein kaikki tunnetut urbaanista elämäntavoista johtuvat sairaudet - näin täällä valistetaan. Väittämät ovat absurdeja, monestakin syystä. Eihän rasvoilla pelotellut syvät kansanrivit edes syö rasvoja, vaan kevyt tuotteita, miten he sitten sairastuvat vai onko rasvateoriat vääriä. Toiseksi karppaajia on alle 10% väestöstä, joten tilastoja ylläpitävät ne jotka pelkäävät rasvoja, joten väittämät rasvojen vaarallisuudesta eivät voi pitää paikkaansa.

En ole mikään teoreetikko, mutta aivan insinöörilogiikalla näissä rasvateorioissa joku mättää. Jos puhutaan terveestä ruokavaliosta kuinka voidaan sydänvaivaisille suosittaa ruokavaliota jossa on korkeintaan 12g rasvaa, mutta 300g hiilihydraatteja /vrk (sokeria). Kuinka voidaan väittää että eläinperäinen rasva on toiselle eläimelle vaarallista (maito ja liha) mutta teollisella prosessilla rypsistä tehty rasva sitä vastoin on eläimelle terveellistä. (ihminen on eläin muiden joukossa) Syy lienee kolesterolin pelko jossa pelaa logiikka: mitä alempana kolesterolit ovat sen terveempi olet ?

Rasva- ja VHH:n vastaisissa keskusteluissa menevät voit ja vaseliinit sekaisin. Kun kauhistellaan rasvoja ei puhuta rasvojen puhtaudesta eikä eri rasvatyyppien yhteisvaikutuksesta. Rasvapelkoisen kansalaisen piilorasvojen kirjo on todella kamala. Hän saa teollisia transrasvoja mitä erilaisimmista tuotteista: ranskalaiset perunat, sipsit ja muut suola-napostelut, leivonnaiset, margariinit, erilaiset uppopaistetut liha- kana- ja kala puolivalmisteet ym. Karppaajien ruokavaliosta puuttuvat kaikki mainitut ruoat ja puolivalmisteet, rasva tulee puhtaasti luonnonrasvoista: lihasta, maitotuotteista, kalasta, oliiviöljystä, kookoksesta ja pähkinöistä.

Mikä tekee leivästä terveystuotteen? Leipä sisältää viljatärkkelystä ja selluloosaa (kuitu) sen vaikutus on sama kun sokerin. Toisin kun yleisissä höpinöissä mainitaan leipä ei pidä nälkää, koska se vaikuttaa nopeasti veren sokeritasapainoon. Jyvän kuorikuitujen hidas sulaminen suolissa ei pidä nälkää, koska niiden osuus kokonaismäärästä on pieni ja nekin ovat selluloosaan sitoutuneita sokereita. Suurimalle osalle ihmisistä runsas (ruis) viljansyönti aiheuttaa ruuansulatusongelmia : turvotusta, närästystä ja ilmavaivoja - tämä on siis terveystuote?

Kuinka laiha ihmisen pitää olla? Tämä liittyy välillisesti ruokavalioon ja ennen kaikkea terveyteen. Laihuus ei ole mikään itseisarvo tai avain terveyteen. Tärkeintä on ylläpitää olotila jossa ihminen viihtyy ja jonka hän pystyy kohtuudella ylläpitämään, sitä ei määrää BMI eikä paino kiloina, se paino on jokaisella omansa. Ihmisen terveydelle on yhtä vaarallista ylläpitää väkisin painotasoa johon elimistö ei ilman jatkuvaa kamppailua sopeudu. Pituus ei kerro ihmisen rakenteesta kovinkaan paljon vaikka siihen referoidaan ihannepaino. Sanotaan, että luut eivät paljon paina, mutta se ei kerro koko totuutta. Jos on paksut luut on niiden ympärillä myös lihasmassaa joka painaa. 180 senttinen mannekiini tai saman mittainen vanttera mies ovat rakenteellisesti täysin erilaisia vaikka heille ehdotetaan samaa BMI arvoa. Myös ikä tuo massaa ei kaikki ole "matti-esko-hytösiä", erittäin harva on samassa painossa vielä 60 vuotiaana kun rippikouluikäisenä.
33292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Täyttä asiaa. Vuosikymmenien aivopesu perättömillä väitteillä on sitkeä vastustaja. Tänä päivänä nykyinen "terveystieto" ravinnon suhteen on kaadettu niin tarkaan että melu pitäisi olla hirmuinen mutta vanhat "tiedot" istuu tiukassa.

Hyvää kesän jatkoa sinulle

Äänestä
  • Toivottavasti Yrjö on ihan se ihana ainoa aito YrjöJurri. Nimi on vaan jotenkin oudonlainen, tuntuu että ei ole se mikä on aina ollut.

    Veijo, tänään kirjoitin tanja lehmityttönä, halusin kiihkeästi kysyä sinulta muutamaa asiaa, mutta joku meni ja poisti aloitukseni. Kysyn joku kerta profiilin kautta.

    Äänestä

  • lehmitytttö kirjoitti:

    Toivottavasti Yrjö on ihan se ihana ainoa aito YrjöJurri. Nimi on vaan jotenkin oudonlainen, tuntuu että ei ole se mikä on aina ollut.

    Veijo, tänään kirjoitin tanja lehmityttönä, halusin kiihkeästi kysyä sinulta muutamaa asiaa, mutta joku meni ja poisti aloitukseni. Kysyn joku kerta profiilin kautta.

    Kysy pois.
    Asialliset kysymykset ovat tervetulleita.

    Äänestä

  • Veijo kirjoitti:

    Kysy pois.
    Asialliset kysymykset ovat tervetulleita.

    etkö huomaa ironiaa???

    Äänestä

  • Veijo kirjoitti:

    Kysy pois.
    Asialliset kysymykset ovat tervetulleita.

    Selvä juttu.

    Äänestä

 >

Luku perustunee omaan mutuiluusi ?

Huomioitava pointti tässä on VHH:n vertaamisesi kurinalaisuuteen. Siis: VHH ei mielestäsi ole helppo dieetti vaan vaatii kurinalaisuutta. Hienoa että myönnät kuitenkin tällaiset ilmiselvät asiat, joita yleensä hihhulit eivät myönnä.

 >

Jep. Varmasti myös alle 1 %. Vai oliko Sinulla jokin tilasto, mistä tuon 10 % vedit ? Vai hatustako se tuli ?

 >

Nyt kuitenkin kannattaa muistaa realiteetit: keskimääräinen elinikä on noussut valtavasti sinä aikana kun rasvoja on vaihdettu kasviperäisiin. Samoin esim. työikäisten sydäntaudit ovat romahtaneet. Mikä siis tarkasti ottaen olisi pielessä noissa rasvateorioissa ? Vai oliko kyse jostain geneerisestä epäluottamuslauseesta, jolle ei kohdetta ole olemassakaan.

 >

Ei välttämättä. Missäänhän ei lue, että karppaaja ei saisi syödä luettelemiasi tuotteita. Pelkkä vähäinen hiilihydraattimäärä ei määrää teollisia ruokia pois ruokavaliosta.

 >

Tälle varmasti pysty antamaan tieteellisen todisteen ? Vai oliko kyse omasta hihhulikuvitelmastasi ?

 >

No, evoluutiossa ihmiselimistö on tottunut siihen, ettei eläinrasvaa ole kovin paljon (mieti paljonko riista sisältää rasvaa - oikein vain n. 2-3 %). Sen sijaan kasveista, kaloista (ja hyönteisistä) on evoluution saatossa totuttu saamaan rasvaa. Niihin elimistö on tottunut (ja niitä se tarvitsee). Nuo rasvat ovat suurelta osin tyydyttymättömiä. Ei tämäkään niin vaikea ole ymmärtää, jos jaksaa vähän miettiä nokkaansa pidemmälle. Kasvatettu sika paksuine ihrakerroksineen (vieläpä erittäin rasvaiseksi jalostettu) sekä rasvainen maito on todella uusia tulokkaita ihmisevoluution näkökulmasta.

 >

Oikeen tosi vai ? Antaisitko viitteen tutkimukseen, niin muutkin voisivat todeta saman ? Vai oliko kyse hihhulismista.

 >

Eihän ehdoteta (vääristelet kuin hihhuli ikään). Annetaan väli 19-25, joten normaalipainoiseksi katsotaan kuvailemasi ihmiset vaikka heillä olisi 20 kg painoeroa. Lisäksi BMI-yksiköthän on määritelty ainoastaan normaalivartaloisille, joten kehonrakennusta harrastavalle kympin rasvoissa olevalle 100-kiloiselle BMI-yksiköt eivät edes sovellu. Siinä tapauksessa parempi on esim. rasvaproenttimittaus.

 >

Niinpä, mutta ainahan tuo ylipaino tuo terveysriskejä (vaikka kuinka yrittäisit selittää omaa ylipainoasi muka terveelliseksi).

Äänestä
  • Kirjoituksesi on mitääntekemätön mutta aloittajan kirjoitus kannattaa lukea uudestaan, pelkkää asiaa.

    Äänestä

  • Kirjoituksestasi kuulee kuinka virallisten ravintosuositusten norsunluutorni on aloittanut kaatumisen...

    Äänestä

  • Veijo kirjoitti:

    Kirjoituksesi on mitääntekemätön mutta aloittajan kirjoitus kannattaa lukea uudestaan, pelkkää asiaa.

    joka osiossa,,,oikea sotraorvon itkuiikka ja vakooja saappin aitauksen takaa,,,,,,,,,,,,,,,,


    -ÄLLÖTTÄVÄ UKKELI-

    Äänestä

  • Eikö tosiaan kukaan pysty kommentoimaan mitenkään kirjoitukseeni ?

    Jurrin löpinät näyttää siis kumotulta.

    Äänestä

  • tosiaan ? kirjoitti:

    Eikö tosiaan kukaan pysty kommentoimaan mitenkään kirjoitukseeni ?

    Jurrin löpinät näyttää siis kumotulta.

    En kinaa kinaamisen vuoksi. Jos saat kinaamisesta mielihyvää, kinaa itsesi kanssa, se on jonkinlaista henkistä masturbointia.

    Äänestä

  • YrjöJurri kirjoitti:

    En kinaa kinaamisen vuoksi. Jos saat kinaamisesta mielihyvää, kinaa itsesi kanssa, se on jonkinlaista henkistä masturbointia.

    Eli esitä tuulesta temmattuja väitteitä, ja sitten kun väitteet teilataan paskapuheena, tyydyt kohtaloosi kyykytettynä hihhulina.

    Äänestä

  • jep ! kirjoitti:

    Eli esitä tuulesta temmattuja väitteitä, ja sitten kun väitteet teilataan paskapuheena, tyydyt kohtaloosi kyykytettynä hihhulina.

    Riidanhalu paistaa jokaisesta viestistäsi - jos et ymmärrä tekstejäni oma on vikasi.... so long baby!

    Äänestä

  • YrjöJurri kirjoitti:

    Riidanhalu paistaa jokaisesta viestistäsi - jos et ymmärrä tekstejäni oma on vikasi.... so long baby!

    Eikös riidanhakuna voi pitää myös perusteettomien väitteiden esittämistä ? Sitten on turha uikutta kun nuo kuvitelmat osoitetaan paskapuheeksi.

    No, asiahan tässä tuli selväksi: mikään kirjoittamasi aloituksen väite ei pitänytkään paikkaansa, joten voimme vaan todeta jälleen kerran: hihhuli-VHH perustuu valehtelmiseen.

    Äänestä

  • ? kirjoitti:

    Eikös riidanhakuna voi pitää myös perusteettomien väitteiden esittämistä ? Sitten on turha uikutta kun nuo kuvitelmat osoitetaan paskapuheeksi.

    No, asiahan tässä tuli selväksi: mikään kirjoittamasi aloituksen väite ei pitänytkään paikkaansa, joten voimme vaan todeta jälleen kerran: hihhuli-VHH perustuu valehtelmiseen.

    Yrjö on oikeassa, olet aikas riidanhaluinen ja vähän tosikko myös, itse en jaksaisi pingottaa noin paljon ja hakea sitä viimeistä sanaa.

    Äänestä

  • ? kirjoitti:

    Eikös riidanhakuna voi pitää myös perusteettomien väitteiden esittämistä ? Sitten on turha uikutta kun nuo kuvitelmat osoitetaan paskapuheeksi.

    No, asiahan tässä tuli selväksi: mikään kirjoittamasi aloituksen väite ei pitänytkään paikkaansa, joten voimme vaan todeta jälleen kerran: hihhuli-VHH perustuu valehtelmiseen.

    ei silti, kyllä sinut tunnetaan ilman niitäkin. Hihhuli ja palstan paskatrolli olet, et muuta. Ei kukaan ota sinua vakavasti.

    Äänestä

  • old_profile_40156 kirjoitti:

    ei silti, kyllä sinut tunnetaan ilman niitäkin. Hihhuli ja palstan paskatrolli olet, et muuta. Ei kukaan ota sinua vakavasti.

    eli sanoin kommentin nuolenpäälle, ja myötäilin Yrjöä...

    Äänestä

  • eilen koko illan joten trolli yrittää hämätä ja kirjoittaa nyt päivällä muilla nimimerkeillä koska ei halua antaa sitä kuvaa että päivystää 24/7

    Äänestä

  • old_profile_40156 kirjoitti:

    eilen koko illan joten trolli yrittää hämätä ja kirjoittaa nyt päivällä muilla nimimerkeillä koska ei halua antaa sitä kuvaa että päivystää 24/7

    juu, niin Ballerina oli eilen, illalla hän väitteli ja haastoi minunkin kaikkia juttujani mitä eilen juttelin...olin mehevä misu

    Äänestä

  • old_profile_40156 kirjoitti:

    ei silti, kyllä sinut tunnetaan ilman niitäkin. Hihhuli ja palstan paskatrolli olet, et muuta. Ei kukaan ota sinua vakavasti.

    >

    Hienoa, että tunnet minut ilman niitäkin. Nyt vaan herää kysymys, miksi tunnet minut, vaikka minun piti olla sama ihminen kuin Ballerina ? Niin, deluusiosi on niin ilmeinen, että et enää itsekään usko siihen.

    Lainaustapani puuttui koska en lainannut mitään edellisessä viestissäni.

    >

    Heh, eipä kukaan oikein tieteellistä tietoa pysty mitättömäksi väittämään. Tämä on huomattu jo usein, mutta Sinua tietysti vituttaa, että murskaan kuvitelmasi liukuhihnalta. Kukaan ei usko Sinua enää: Sinun höpinäsi on murskattu jo useasti tieteellisellä tiedolla.

    Ethän Sinä ota enää omia deluusioitasi jostain yhdestä kuvitelmakirjoittajasta tosissasi. Siitä voit päätellä, kumpi meistä on epäuskottavampi.

    Äänestä

Viimeinen kappale olikin rasvaista ruokaa mättävän karpin loistavaa puolustelua sille, että hän on ylipainoinen. Etten sanoisi Priceless!!

Äänestä
  • Löit kirveesi kiveen sisko hyvä.
    Olen jo 64-vuotias ja säälittävä lihomiseni tapahtui 50 ikävuoden jälkeen, juuri sillä leivällä ja kaurapuurolla, runsasta hedelmien - ja imelä-jogurttien syöntiä unohtamatta. Koska ymmärsin mitä söin kartoin myös rasvoja, kuten oikeaan ravitsemukseen kuului. Painoin parivuotta sitten jo 133 kiloa joka oli vantteralle miehellekin jo liikaa, tässä vaiheessa älysin etsiä apua karppauksesta.
    Eihän lihomisessa ole mitään puolusteltavaa, vaikka omani laukaisi, työuupumus ja avioero, oma vika mitäs uuvuin ja erosin. Nyt olen kuitenkin saanut jo painoa pois liki 30 kiloa ja lisää lähtee. Karppauksesta on muodostunut elämän tapani, josta ei ole paluuta sokerihuurrettuun elämään. Painotavoite on saavuttaa noin 85 kilon elopaino jossa olen jo melko hoikka. Olen vankkarakenteinen voimamiestyyppi, joten minusta ei tule mitään 58-kiloista maratoonari "janne holmenia" tai 48-kiloista "mattiesko-hytöstä". ...jotka lienevät trollin ihannemiehiä?
    Muuten olen varsin terve läskikasa ikäisekseni, en tarvitse lääkitystä mihinkään vaivaan, en edes psyykeeseen, päänsärystä puhumattakaan. Muuten läski-äitini on jo 89-vuotias ja ikäisekseen varsin terve mummo....näin me läskit elämme.

    Äänestä

  • YrjöJurri kirjoitti:

    Löit kirveesi kiveen sisko hyvä.
    Olen jo 64-vuotias ja säälittävä lihomiseni tapahtui 50 ikävuoden jälkeen, juuri sillä leivällä ja kaurapuurolla, runsasta hedelmien - ja imelä-jogurttien syöntiä unohtamatta. Koska ymmärsin mitä söin kartoin myös rasvoja, kuten oikeaan ravitsemukseen kuului. Painoin parivuotta sitten jo 133 kiloa joka oli vantteralle miehellekin jo liikaa, tässä vaiheessa älysin etsiä apua karppauksesta.
    Eihän lihomisessa ole mitään puolusteltavaa, vaikka omani laukaisi, työuupumus ja avioero, oma vika mitäs uuvuin ja erosin. Nyt olen kuitenkin saanut jo painoa pois liki 30 kiloa ja lisää lähtee. Karppauksesta on muodostunut elämän tapani, josta ei ole paluuta sokerihuurrettuun elämään. Painotavoite on saavuttaa noin 85 kilon elopaino jossa olen jo melko hoikka. Olen vankkarakenteinen voimamiestyyppi, joten minusta ei tule mitään 58-kiloista maratoonari "janne holmenia" tai 48-kiloista "mattiesko-hytöstä". ...jotka lienevät trollin ihannemiehiä?
    Muuten olen varsin terve läskikasa ikäisekseni, en tarvitse lääkitystä mihinkään vaivaan, en edes psyykeeseen, päänsärystä puhumattakaan. Muuten läski-äitini on jo 89-vuotias ja ikäisekseen varsin terve mummo....näin me läskit elämme.

    " rasvaista ruokaa mättävän karpin loistavaa puolustelua sille, että hän on ylipainoinen. Etten sanoisi Priceless!!"

    Se on katkeraa kun koko elämän opit menee uusiksi ravintoasioissa.

    Rasva ei lihota.

    Äänestä

  • YrjöJurri kirjoitti:

    Löit kirveesi kiveen sisko hyvä.
    Olen jo 64-vuotias ja säälittävä lihomiseni tapahtui 50 ikävuoden jälkeen, juuri sillä leivällä ja kaurapuurolla, runsasta hedelmien - ja imelä-jogurttien syöntiä unohtamatta. Koska ymmärsin mitä söin kartoin myös rasvoja, kuten oikeaan ravitsemukseen kuului. Painoin parivuotta sitten jo 133 kiloa joka oli vantteralle miehellekin jo liikaa, tässä vaiheessa älysin etsiä apua karppauksesta.
    Eihän lihomisessa ole mitään puolusteltavaa, vaikka omani laukaisi, työuupumus ja avioero, oma vika mitäs uuvuin ja erosin. Nyt olen kuitenkin saanut jo painoa pois liki 30 kiloa ja lisää lähtee. Karppauksesta on muodostunut elämän tapani, josta ei ole paluuta sokerihuurrettuun elämään. Painotavoite on saavuttaa noin 85 kilon elopaino jossa olen jo melko hoikka. Olen vankkarakenteinen voimamiestyyppi, joten minusta ei tule mitään 58-kiloista maratoonari "janne holmenia" tai 48-kiloista "mattiesko-hytöstä". ...jotka lienevät trollin ihannemiehiä?
    Muuten olen varsin terve läskikasa ikäisekseni, en tarvitse lääkitystä mihinkään vaivaan, en edes psyykeeseen, päänsärystä puhumattakaan. Muuten läski-äitini on jo 89-vuotias ja ikäisekseen varsin terve mummo....näin me läskit elämme.

    Yrjö ei olisi voinut miehenä paremmin asiaa esittää. Monen täällä pyörivän himoterveysintoilija-karpin ihanne on rakenteeltaan langanlaihat miehet.

    Himokarpille tiedoksi, että ihmisen fyysisillä esikuvilla ja ihanteilla on suora liitos siihen, miten ihminen hyväksyy itsensä, tai mikä on ihmisen oma suhtautuminen esim. omaan seksuaalisuuteensa. Fyysinen ihanne nimittäin kantautuu ihmisen tiedostamattomasta. Muuten mitä vahvempana joku vartalotyypin tai kauneuden ihanne esiintyy, sitä varmemmin asiaan liittyy aina omia patoutumia ja torjuntoja.

    Yrjö on MIES. Sitä paitsi kuka nainen pitää kukkakepeistä. Ja toisaalta, kuka mies pitää soppaluu-naisista.

    Äänestä

  • YrjöJurri kirjoitti:

    Löit kirveesi kiveen sisko hyvä.
    Olen jo 64-vuotias ja säälittävä lihomiseni tapahtui 50 ikävuoden jälkeen, juuri sillä leivällä ja kaurapuurolla, runsasta hedelmien - ja imelä-jogurttien syöntiä unohtamatta. Koska ymmärsin mitä söin kartoin myös rasvoja, kuten oikeaan ravitsemukseen kuului. Painoin parivuotta sitten jo 133 kiloa joka oli vantteralle miehellekin jo liikaa, tässä vaiheessa älysin etsiä apua karppauksesta.
    Eihän lihomisessa ole mitään puolusteltavaa, vaikka omani laukaisi, työuupumus ja avioero, oma vika mitäs uuvuin ja erosin. Nyt olen kuitenkin saanut jo painoa pois liki 30 kiloa ja lisää lähtee. Karppauksesta on muodostunut elämän tapani, josta ei ole paluuta sokerihuurrettuun elämään. Painotavoite on saavuttaa noin 85 kilon elopaino jossa olen jo melko hoikka. Olen vankkarakenteinen voimamiestyyppi, joten minusta ei tule mitään 58-kiloista maratoonari "janne holmenia" tai 48-kiloista "mattiesko-hytöstä". ...jotka lienevät trollin ihannemiehiä?
    Muuten olen varsin terve läskikasa ikäisekseni, en tarvitse lääkitystä mihinkään vaivaan, en edes psyykeeseen, päänsärystä puhumattakaan. Muuten läski-äitini on jo 89-vuotias ja ikäisekseen varsin terve mummo....näin me läskit elämme.

    vaan mielenkiinnosta kysyisin: miten paljon pitää syödä leipää, kaurapuuroa, hedelmiä ja jugurttia, että lihoo 133 kiloiseksi?

    Nuo kun kuuluvat tällaisen 79 kiloisen 181 cm pitkän vankkarakenteisen nelivitosen miehen ruokavalioon.

    Minullakaan ei ole mitään mahdollisuuksia eikä tarvetta tulla 58 tai 48 kiloiseksi hyttyseksi, mutta silti lenkkeilen noin 4-5 krt viikossa 7-15 km kerralla, lähinnä vain hyvän kunnon ja mielen takia. Toisaalta en myöskään oikein jaksa uskoa, että minulla olisi mitään mahdollisuuksia nykyisillä ruokailu- ja liikuntatottumuksillani kerätä vajaassa kahdessakymmenessä vuodessa yli 50 kiloa massaa.

    Äänestä

jos insinöörilogiikka ihmettelee, niin ainakin näyttää olevan matematiikka hakusessa. Et kait ollut suunnittelemassa sitä Turun huojuvaa siltaa ?

Äänestä
  • Anna esimerkki?
    En ole suunnitellut kun yhden talon jossa sentään asuimme yli 15 vuotta. Talo oli perinteisellä hengittävällä puurakenteilla toteutettu, joten se oli täysin homeista vapaa.

    Äänestä

  • YrjöJurri kirjoitti:

    Anna esimerkki?
    En ole suunnitellut kun yhden talon jossa sentään asuimme yli 15 vuotta. Talo oli perinteisellä hengittävällä puurakenteilla toteutettu, joten se oli täysin homeista vapaa.

    laskelmasihan oli tuolla kirjoituksessasi. Viittasit että : " sydänliitto suosittaa ruokavaliota jossa on korkeintaan 12g rasvaa, mutta 300g hiilihydraatteja /vrk (sokeria) ".

    Sydänliitto ainakin sivuillaa suosittaa 30 %:a rasvoista. Käsittääkseni 12 g sisältää n.100 kcal energiaa , eli henkilö joka syö rasvaa 12 g niin hänen päiväkulutuksensa olisi n. 350kcal/ päivä, aikas vähän

    Toisaalta jos henkilö syö hiilihydraatteja 300 g -> vasta n. 1200 kcal hh:ta, joka vastaa n.2000 - 2200 kcal:n energiakulutusta. -> rasvaa n 600 kcal -> n.70 g.

    Äänestä

  • yks toinen kp kirjoitti:

    laskelmasihan oli tuolla kirjoituksessasi. Viittasit että : " sydänliitto suosittaa ruokavaliota jossa on korkeintaan 12g rasvaa, mutta 300g hiilihydraatteja /vrk (sokeria) ".

    Sydänliitto ainakin sivuillaa suosittaa 30 %:a rasvoista. Käsittääkseni 12 g sisältää n.100 kcal energiaa , eli henkilö joka syö rasvaa 12 g niin hänen päiväkulutuksensa olisi n. 350kcal/ päivä, aikas vähän

    Toisaalta jos henkilö syö hiilihydraatteja 300 g -> vasta n. 1200 kcal hh:ta, joka vastaa n.2000 - 2200 kcal:n energiakulutusta. -> rasvaa n 600 kcal -> n.70 g.

    Sydänliiton ohjeet kaatuvat samaan läjään kuin Virallinnen ravintosuositus ja Diabeetesliiton ravintoohjeet.
    Raato haisee ja korkea aika kuopata.

    VIELÄKÖ SE SELVEMMIN SE PITÄÄ SANOA?
    Minuutti luennon alusta:
    " TÄTEN TÄYTYY TODETA ETTÄ TYYDYTETYN RASVAN JA SYDÄN- JA VERISUONITAUTIEN VÄLILLÄ EI OLE MITÄÄN YHTEYTTÄ".

    - Peter Nilsson,
    Professor i kardiovaskulär forskning,
    Januari 2010

    (Äärimmäisenä oikealla istuu prof. Rössner (Ruotsin Puska)

    http://www.kostdoktorn.se/annu-en-professor-dags-att-satta-punkt

    Aikaisempia mielipiteitä professoritasolla:

    ”Två generationer svenskar har fått fel kostrekommendationer och har jagat fett i onödan. Det är dags att se över kostråden och basera dem på modern vetenskap.”

    Kaksi sukupolvea ruotsalaisia ovat saaneeet virheelliset ravintosuositukset ja vältelleet rasvaa tarpeettomasti. On aika tarkistaa ravintosuositukset ja muuttaa ne moderniin tieteeseen perustuviksi.

    - Göran Berglund,
    Professor i Internmedicin, Lund,
    i DN december 2009

    Aikaisempia professoritason lausuntoja:

    ”Man har tjatat om lågfettskost i 30 år och så visar det sig vara helt fel! Det finns inget belagt samband mellan mättat fett och hjärtkärlsjukdom.”
    Vähärasvaisesta ravinnosta on jankutettu 30 vuotta ja nyt väite näyttäytyykin täysin vääräksi! Tyydytetyn rasvan ja sydän ja verisuonitautien välillä ei ole mitään yhteyttä.

    - Fredrik Nyström
    Professor i Internmedicin, Linköping
    i Corren, september 2009

    ”Vi har underskattat riskerna med kolhydrater och överskattat farligheten med fett.”
    Olemme aliarvioinee hiilihydraatin vaarat ja yliarvioineet rasvan vaarat.
    - Johan Frostegård,
    Professor Medicin KI,
    i Expressen januari 2010

    http://www.sydanliitto.fi/terveellinenruokavalio

    Äänestä

  • yks toinen kp kirjoitti:

    laskelmasihan oli tuolla kirjoituksessasi. Viittasit että : " sydänliitto suosittaa ruokavaliota jossa on korkeintaan 12g rasvaa, mutta 300g hiilihydraatteja /vrk (sokeria) ".

    Sydänliitto ainakin sivuillaa suosittaa 30 %:a rasvoista. Käsittääkseni 12 g sisältää n.100 kcal energiaa , eli henkilö joka syö rasvaa 12 g niin hänen päiväkulutuksensa olisi n. 350kcal/ päivä, aikas vähän

    Toisaalta jos henkilö syö hiilihydraatteja 300 g -> vasta n. 1200 kcal hh:ta, joka vastaa n.2000 - 2200 kcal:n energiakulutusta. -> rasvaa n 600 kcal -> n.70 g.

    "Kaikkea mitä kirjoitat, voidaan käyttää sinua vastaan"
    Tuo esittämäni juttu oli vain eräänlainen huuli, jota tuskin kukaan täysipäinen ottaa ihan vakavasti. Juttu pohjaa Sydänliiton sivuilla olleeseen Helena Gyllingin suositukseen: " Aikuisen ihmisen eläinrasva-annos kolesterolien välttämiseksi korkeintaan 12g/pv, samoin kananmunia enintään 2 kpl viikossa. Sen sijaan pehmeitä kasvisrasvoja ja margariineja kannattaa suosia."

    Äänestä

  • YrjöJurri kirjoitti:

    "Kaikkea mitä kirjoitat, voidaan käyttää sinua vastaan"
    Tuo esittämäni juttu oli vain eräänlainen huuli, jota tuskin kukaan täysipäinen ottaa ihan vakavasti. Juttu pohjaa Sydänliiton sivuilla olleeseen Helena Gyllingin suositukseen: " Aikuisen ihmisen eläinrasva-annos kolesterolien välttämiseksi korkeintaan 12g/pv, samoin kananmunia enintään 2 kpl viikossa. Sen sijaan pehmeitä kasvisrasvoja ja margariineja kannattaa suosia."

    Helena Gyllingin suositukseen: " Aikuisen ihmisen eläinrasva-annos kolesterolien välttämiseksi korkeintaan 12g/pv, samoin kananmunia enintään 2 kpl viikossa.

    Gylling näyttää kärsivän pahemmanpuoleisesta uudelleenkoulutuksen tarpeesta.

    Äänestä

  • YrjöJurri kirjoitti:

    "Kaikkea mitä kirjoitat, voidaan käyttää sinua vastaan"
    Tuo esittämäni juttu oli vain eräänlainen huuli, jota tuskin kukaan täysipäinen ottaa ihan vakavasti. Juttu pohjaa Sydänliiton sivuilla olleeseen Helena Gyllingin suositukseen: " Aikuisen ihmisen eläinrasva-annos kolesterolien välttämiseksi korkeintaan 12g/pv, samoin kananmunia enintään 2 kpl viikossa. Sen sijaan pehmeitä kasvisrasvoja ja margariineja kannattaa suosia."

    kun ongelma ei olekaan mainitsemasi. Eläinrasa 12 g, kananmuna - > 22g -> kavit pääle 66g vai?

    12g voita kanamun -> 10G juuso ja maito 10g ja kasviravat 32g* 3 ->

    On aivan muuta kuin väitetty 12 g, -> jonka jokainen tajuaa hauskaksi heitoksi, muukin kuin huippu VHH ?

    kuka uskoo ?

    Niin no varmaan ne kostdoktornin ylläpitäjät

    Äänestä

  • yks toinen kp kirjoitti:

    kun ongelma ei olekaan mainitsemasi. Eläinrasa 12 g, kananmuna - > 22g -> kavit pääle 66g vai?

    12g voita kanamun -> 10G juuso ja maito 10g ja kasviravat 32g* 3 ->

    On aivan muuta kuin väitetty 12 g, -> jonka jokainen tajuaa hauskaksi heitoksi, muukin kuin huippu VHH ?

    kuka uskoo ?

    Niin no varmaan ne kostdoktornin ylläpitäjät

    Mitä yrität selittää ???

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


YrjöJurri kirjoitti:

Ne jotka eivät itse noudata VHH ruokavaliota ovat sen suurimpia vastustajia. He perustelevat asian siten, että rasvan syönti on vaarallista ja ruokavalio on äärimmäisen vaikea noudattaa. Väittämät ovat pelkkää mu-tua, koska he eivät ole edes yrittäneet noudattaa mitään ruokavaliota. 90% niistä jotka eivät pysty noudattamaan VHH:ta eivät pysty noudattamaan mitään kurinalaista elämäntapaa.

Rasvojen syönti aiheuttaa melkein kaikki tunnetut urbaanista elämäntavoista johtuvat sairaudet - näin täällä valistetaan. Väittämät ovat absurdeja, monestakin syystä. Eihän rasvoilla pelotellut syvät kansanrivit edes syö rasvoja, vaan kevyt tuotteita, miten he sitten sairastuvat vai onko rasvateoriat vääriä. Toiseksi karppaajia on alle 10% väestöstä, joten tilastoja ylläpitävät ne jotka pelkäävät rasvoja, joten väittämät rasvojen vaarallisuudesta eivät voi pitää paikkaansa.

En ole mikään teoreetikko, mutta aivan insinöörilogiikalla näissä rasvateorioissa joku mättää. Jos puhutaan terveestä ruokavaliosta kuinka voidaan sydänvaivaisille suosittaa ruokavaliota jossa on korkeintaan 12g rasvaa, mutta 300g hiilihydraatteja /vrk (sokeria). Kuinka voidaan väittää että eläinperäinen rasva on toiselle eläimelle vaarallista (maito ja liha) mutta teollisella prosessilla rypsistä tehty rasva sitä vastoin on eläimelle terveellistä. (ihminen on eläin muiden joukossa) Syy lienee kolesterolin pelko jossa pelaa logiikka: mitä alempana kolesterolit ovat sen terveempi olet ?

Rasva- ja VHH:n vastaisissa keskusteluissa menevät voit ja vaseliinit sekaisin. Kun kauhistellaan rasvoja ei puhuta rasvojen puhtaudesta eikä eri rasvatyyppien yhteisvaikutuksesta. Rasvapelkoisen kansalaisen piilorasvojen kirjo on todella kamala. Hän saa teollisia transrasvoja mitä erilaisimmista tuotteista: ranskalaiset perunat, sipsit ja muut suola-napostelut, leivonnaiset, margariinit, erilaiset uppopaistetut liha- kana- ja kala puolivalmisteet ym. Karppaajien ruokavaliosta puuttuvat kaikki mainitut ruoat ja puolivalmisteet, rasva tulee puhtaasti luonnonrasvoista: lihasta, maitotuotteista, kalasta, oliiviöljystä, kookoksesta ja pähkinöistä.

Mikä tekee leivästä terveystuotteen? Leipä sisältää viljatärkkelystä ja selluloosaa (kuitu) sen vaikutus on sama kun sokerin. Toisin kun yleisissä höpinöissä mainitaan leipä ei pidä nälkää, koska se vaikuttaa nopeasti veren sokeritasapainoon. Jyvän kuorikuitujen hidas sulaminen suolissa ei pidä nälkää, koska niiden osuus kokonaismäärästä on pieni ja nekin ovat selluloosaan sitoutuneita sokereita. Suurimalle osalle ihmisistä runsas (ruis) viljansyönti aiheuttaa ruuansulatusongelmia : turvotusta, närästystä ja ilmavaivoja - tämä on siis terveystuote?

Kuinka laiha ihmisen pitää olla? Tämä liittyy välillisesti ruokavalioon ja ennen kaikkea terveyteen. Laihuus ei ole mikään itseisarvo tai avain terveyteen. Tärkeintä on ylläpitää olotila jossa ihminen viihtyy ja jonka hän pystyy kohtuudella ylläpitämään, sitä ei määrää BMI eikä paino kiloina, se paino on jokaisella omansa. Ihmisen terveydelle on yhtä vaarallista ylläpitää väkisin painotasoa johon elimistö ei ilman jatkuvaa kamppailua sopeudu. Pituus ei kerro ihmisen rakenteesta kovinkaan paljon vaikka siihen referoidaan ihannepaino. Sanotaan, että luut eivät paljon paina, mutta se ei kerro koko totuutta. Jos on paksut luut on niiden ympärillä myös lihasmassaa joka painaa. 180 senttinen mannekiini tai saman mittainen vanttera mies ovat rakenteellisesti täysin erilaisia vaikka heille ehdotetaan samaa BMI arvoa. Myös ikä tuo massaa ei kaikki ole "matti-esko-hytösiä", erittäin harva on samassa painossa vielä 60 vuotiaana kun rippikouluikäisenä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu