http://news-reviews.org/uncategorized/saturated-fats-can-cuase-alzheimers-disease/
http://www.thaindian.com/newsportal/sci-tech/saturated-fat-in-certain-foods-can-spur-alzheimers_100243763.html
http://www.nhmrc.gov.au/research/hss/alzheimers.htm
Lyhyesti sanoma on se että rasva muodostaa aivoihin amyloidiproteiinia joka aiheuttaa verisuoniin tulehduksia ja tuhoaa hermosoluja ja se on Alzheimerin taudin syy.
Diabetes ja VHH:
Diabeteksen hoitoon suositellaan jotain ravitsevaa dieettiä, jo senkin takia että VHH:lla saa heikosti vitamiineja ja muita mikroravinteita ja kaikkea niitä ei saa lainkaan. Syynä on se että VHH.lla karsitaan juurekset ja merkittävä määrä kasviksia pois ravinnosta. Diabeetikolle on erityisen tärkeää se että makroravinteita saa riittävästi. Ja kuitua myös. Rasvan on todettu aiheuttavan myös insuliiniresistenssiä.
SV-taudit ja VHH:
Runsas eläinrasva on eräs mrkittävä kolesterolin aiheuttaja ja kolesteroli on puolestaan merkittävä tekijä esim. sepelvaltimotaudeissa. Siksi runsaan eläinrasvan syöntiä pitää välttää. Ruisleipä ja koko kirjo kasviksia on hyvä vaihtoehto runsaalle eläinrasvalle.
http://www.thaindian.com/newsportal/sci-tech/saturated-fat-in-certain-foods-can-spur-alzheimers_100243763.html
http://www.nhmrc.gov.au/research/hss/alzheimers.htm
Lyhyesti sanoma on se että rasva muodostaa aivoihin amyloidiproteiinia joka aiheuttaa verisuoniin tulehduksia ja tuhoaa hermosoluja ja se on Alzheimerin taudin syy.
Diabetes ja VHH:
Diabeteksen hoitoon suositellaan jotain ravitsevaa dieettiä, jo senkin takia että VHH:lla saa heikosti vitamiineja ja muita mikroravinteita ja kaikkea niitä ei saa lainkaan. Syynä on se että VHH.lla karsitaan juurekset ja merkittävä määrä kasviksia pois ravinnosta. Diabeetikolle on erityisen tärkeää se että makroravinteita saa riittävästi. Ja kuitua myös. Rasvan on todettu aiheuttavan myös insuliiniresistenssiä.
SV-taudit ja VHH:
Runsas eläinrasva on eräs mrkittävä kolesterolin aiheuttaja ja kolesteroli on puolestaan merkittävä tekijä esim. sepelvaltimotaudeissa. Siksi runsaan eläinrasvan syöntiä pitää välttää. Ruisleipä ja koko kirjo kasviksia on hyvä vaihtoehto runsaalle eläinrasvalle.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Positiivisia tuloksia Alzheimerin hoidossa LCHF/VHH ruokavaliolla (erittäin lupaavaa):
http://www.kostdoktorn.se/lchf-och-alzheimers
http://www.tampabay.com/news/aging/article879333.ece
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15123336?ordinalpos=13&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16940764?ordinalpos=4&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18625458?ordinalpos=3&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18990309?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nyt se on todistettu-VHH ruokaliolla ei tule mitään vitamiini tai mineraalipulaa:
http://www.kostdoktorn.se/ingen-naringsbrist-av-atkinskost
http://www.nutritionj.com/content/7/1/25
http://www.kostdoktorn.se/wp-content/2008/01/vitamin-frukt-agg-lever-makrill5000d2.jpg
Ja tässä linkkejä. Lähde on sama kuin Veijolla eli PUBMED. Veijon linkit eivät kertoneet Alzheimerista yhtään mitään mutta tämä linkki kertoo.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18583625?dopt=Abstract
Rasvan amyloidiproteiineineen aiheuttaa vaurioita hermostossa ja siitä seuraa Alzheimer.
älä syö rasvaa jos se kerran noin vaarallistä on, juo kurria, syö sokeri söhjöjä, ja margariinia, plus teurasjätettä makkarankuoressa.
Suositusten mukainen rasvamäärä eli 30%E lienee ihan riittävä määrä. Elämä menee vain liian vaikeaksi jos alkaa liikaa valkkaamaan. Äärimmäisyysdieetit ovat aina pahasta eikä ne ole millään lailla luonnollisia. Se etä syö kasviksia laidasta laitaan antaa jo melkoisesti pelivaraa, ei se rasva astu silloin vallitsevaan asemaan. Potut, viljat ja vihannekset, maissit ja porkkanat mukaanlukien ja hedelmät siihen sitten vielä.... ei, rasva ei todellakaan esitä vallitsevaa osaa.
ja mitähän se rasva on jota syöt, selitäppä missä muodossa sen saat, varsin vähän jää tilaa proteiineille.jonkinasteinen äärimmäisyys taitaa olla kyseessä
jos on 60%. Se on äärimmäistä kropalle. Tulee diabetes ja SV-tauteja.
Kun en pahemmin valikoi niin en valikoi mutta ihan normaalissa päivittäistavarakaupan tuotteissa pysytään. Sekalaista rasvaa.
Protskun perään kyllä vähän katson, nääs kun urheilijan pitää hiukan katsoa sen perään. Gramma per painokilo tulee ainakin, ehkä vähän päällekin. Jos on treenitaukoa niin sitten on taas eri juttu.
Liikunnassa on sekin hyvä puoli että silloin ei tarvi mittailla millilitralusikalla eri rasvoja kuten VHH:laiset tekevät. Hyvässä kunnossa olevan ainenvaihdunnan haarukka on laaja, se kyllä hoitaa hommat.
jos syöt rasvoja 30% ja suosituksen mukaan hiilareita eli 60% mitä jää proteiinin osuudeksi.
minkälaista rasvaa syöt. mitä on sekalainen rasva.
mitä urheilua harrastat kun ruokasi on noin sattuman sanelemaa. missä urheilussa pidetään treenitaukoa.
tuollaista urheilua minäkin haluaisin harrastaa jossa millään ei ole mekitystä ei syömisellä , eikä ilmeisesti oikeih millääm muullakaan.
Näytäpä nyt se kohta jossa ole sanonut sen että syön 60% hiilareita. Rasvamäärästä olen todennut että 30% on riittävä määrä joka sekään ei tarkoita että syön sen 30%. Se on vain maksimi jota ei ole syytä ylittää.
Harrastan useita lajeja vähän tilanteen mukaan, pääasiassa useamman tunnin viikossa. Treenitaukoa pidän jos huomaan olevani ylikunnossa (niinkin on käynyt) tai vaikkapa olen lomalla tai sitten muuten vaan vähennän treenin määrää ja kuormitustasoa jostain muusta syystä. Mutta etenkin talvella liikunta on varsin säännöllistä.
Harrastelijaliikkuja saa ihan riittävästi rakennustarpeita normaalista kotiruoasta, jopa proteiiniakin, kunhan vaan syö muuten riittävästi. Tämä viimeksi mainittu on tärkeintä.
Tässä sellaisen urheilun ohjeet jota voi normaalilla arkiruoalla harrastaa ilman sen kummempia dieettejä:
Kahden tunnin lenkki, syke 130-145, kaksi kertaa viikossa.
Puolentoista tunnin lenkki jossa kolme varttia keskisyke yli 160, loppuaika yli 125. Kerran viikossa
Tunnin-puolentoista lenkki sykkeellä 145 tai vähän yli, kerran viikossa tai kaksi kertaa jos on selainen olo.
Sitten kun mielenkiintoa riittää niin 3 minuutin intervalli, syke yli 185. Kolme minuuttia ei tarvi olla yhtämittainen vaan välillä voi mennä ihan alakierroksilla. Näitä intervalleja en itse tee kuin hyvin harvoin.
Edelleen sanomani pitää paikkansa, VHH-raappanoiden ei.
kun muitakin laihduttavia dieettejä löytyy joista lähes kaikki ovat terveellisempiä.
VHH edustaa puutteellista ravitsemusta. Korkeintaan kolme kuukautta VHH:ta, sen edemmäs ei kannata mennä. Ravitsemushaitat pystyy sitten vielä korjaamaan jos on tarkka.
Alzheimer-potilaista 85% on vyönyt runsaasti eläinrasvaa eläessään. Lopuista suurin osa ovat käyttäneet paljon alkoholia.
Kiitos, juuri tuollaista asiaa tällä palstalla pitääkin käsitellä.
.
.
.
Merkillisten dieettien perään ei kannata haikailla.
Miksi VHH.laiset salaavat sen?
.
.
jo nuorella iällä
aikamoista puppua VHH:n osalta. vhh:lla ei todellakaan karsita vihanneksia/juureksia, VAAN NE PAHAT VILJAT JA SOKERI.
Mitenkäs menee VHH:lla herneet, maissi, porkkana ihan vaan muutama mainitakseni. Ai ne ovat kaikki karsittujen listalla, kuinkas ollakaan. Kaali ja paprika eivät ole, että niitä sitten kilokaupalla vaan. Ai hedelmätkin oat karsittujen listalla, nuo ihmisen alkuperäisen vitamiinilähteet.
Ja siten runsaasti rasvaa joka on niin köyhää kuin olla voi.
Näyttää menneen. Järki nimittäin.
Te häirikköidiootit tyhmenette vain päivä päivältä.
Mistä mineraaalista tai vitamiinista tulee pula LCHF/VHH ruokavaliolla.
Terveystuote kaupat ja apteekit notkuu asiakkaista. Kaikki varmaan VHH:lla, koko kansa.
Purkista vaan sitten niitä ottamaan.
Mitä tämä tarkoittaa
Tässä on totuus.
Totta kai mutta Anna Antin kuitenkin myydä kirjojaan, älä kerro kenellekään