väite paikkansa: Ihminen, joka pääsee nousemaan ylöspäin "huonommista" oloista mm. avioliiton kautta tai kouluttautumalla, näkee keskivertoa paremmin maailman epäkohdat ja mahdollisesti myös tekee niille jotain?
Pitääkö tämä
***
6113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tai sitten reittä pitkin maailmaa parantamaan...
Kyky nähdä ja tehdä on lähtöisin muista asioista. Totta kumminkin, että lähihoitajat ja nuorison, sekä alkkisten kanssa työskentelevät ( huonon lapsuuden ja alkoholismin kokeneina) uskovat sokeina osaavansa taluttaa toista sokeaa. Karrikoitua, mutta liian totta.
Mihin muuten avioliiton kautta voi nousta?
yhteiskuntaluokkaan mahdollisesti?
yhteiskuntaluokka on?
Jos jätkällä on 20 euroo taskussa ja samanverrantilillä, niin onko se köyhempi, kuin 700000 euroa velkaa oleva kaima?
Naisena en tosta jälkimmäisestä välitä. Mut jos meen naimisiin, niin kyllä multakin se pari kymppiä löytyy. Onko se sit tuplanousu??
siita tulee vaan ylpea.
Että isompi mahis on sillä, että sille nousee pissa päähän ja alkaa häpeään alkuperäänsä jota sitten dissaa jne. kaikin keinoin eikä todellakaan tee "niiden" eteen mitään. Moiset syöpäläiset joutaa kuoleen pois!!! Hän on sentään ihan itse "jokainen on oman onnensa seppä" -metodilla noussut. Kaikki ne köyhät sairaat jne. ei vaan halua pois sieltä, ihan samat mahiksethan niillä on kun sehän tehdään _itse omin voimin_ eikä millään muulla ole siihen mitään tekemistä.
Oikeasti tuo jokainen on oman onnensa seppä ei tarkoiota ulkoisia asioita, koska kaikkihan me oltaisiin rikkaita jne. jos se omasta halusta on kiinni, vaan henkisen puolen asioita. Jokainen tekee sen oman onnellisen olotilansa ite. Onnellinen voi olla vaikka vankilassa.. se on asennekysymys aika pitkälti.
Jokatapauksessa pätee paremmin henkiseen puoleen tuo sanonta.