Minkälaista liikuntaa suosittelisitte painon lisäämiseksi? Aloitin liikunnan viime talvena, ja sen jälkeen olen menettänyt 3 kiloa, kun oon harrastanu vähän "mitäsattuu"-liikuntaa, aikeena siis saada vähän lihaksia. Onhan niitä lihaksia tullutkin, mutta kun se paino on laskenut. Haluaisin myös lisää lihaksia varsinkin jalkoihini. Ruokavaliostakin ois kiva kuulla, minkälainen ois hyvä mulle. Yleensä syön mitä kaapista löytyy. Olen 170/45, eli alipainoa on. :( Niin ja olen tyttö 16-v.
Painoa lisää!
moreweight
6195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No jos painoa haluaa lisää etenkin naisena se voi olla hankalaa siis tuo lihaksen kasvattaminen.
Mutta proteiinia paljon kehiin eli sulla tollanen 90g päivässä proteiinia ja punttisalille vaan. 4x10-15 toiston sarjoja vaan niin rupee lihasta tulee pikku hiljaa.
Unohin tossa mainita että oon bodypumpissa käynykin, 2-3 krt/vko nyt parin kuukauden ajan. Mut se ei kai taida riittää painoa nostamaan. Joo salille se kai on mentävä, jos sitä lihasta oikeesti haluaa...
Tärkeintä on katsoa se proteiinin syönti kuntoon. Kyllä se lihaskin siellä bodypumpissa kasvaa, mutta jos et syö 500kcal yli kulutuksen ja runsaasti proteiinia niin ei lihas kasva.
Tämä on erheelinen väite.
Lihas kasvaa myös miinuskaloreilla edellyttäen, että et ole treenannut salia useita vuosia.
Kysymys on kehon rakennusaineista, eli vaikka olisit miinuskaloreilla mutta saat proteiineja n. 2 g / painokilo, niin kasvatat lihasta jos treenisi sitä tukee.
Omalla dietillä hiilarit on ollut melko alhaalla, mutta hyvät rasvat ja proteiinit ovat olleet korkealla.
Itsellä kehonkoostumusmittauksessa muutos siten, että rasvoja lähti nelisenkiloa ja paino väheni vain pari kiloa. Eli lihaskasvua tuli muistaakseni 1,9 kiloa vajaassa kolmessa kuukaudessa.
Kalorit oli 1800-2200 ja perusaineenvaihdunta mulla reilu 2300 päivässä.
Voin kertoo että sillon tällön väsyttää....
Tottakai lihas kasvaa optimaalisesti jos koko ajan vetää 500 kcal ja jaksaa treenatakin aivan hulluna jolloin kasvu positiivisempaa.
Teettäkää hyvät ihmiset saliohjelmat ammattilaisilla ja syökää/treenatkaa ohjeiden mukaan!
Tehoo hyvin reisilihaksiin.