onko pyöräily tehokas tapa pitää hyvää kuntoa yllä ? Itse poljen kymmeniä kilometrejä 5x vko:ssa ja siinä on ylämäkeä, ja vaihteita ei ole joten raskasta on polkea. Olen huomannut etureisiän kasvavan rajusti ja tuntuu että kuntoni on kohentunut 3kk fillaroinnista aika reilusti
Onko pyöräily miten tehokasta verenkierrolle, kunnolle ja muutenkin terveydelle ? Entäs jos vertaa hölkkäykseen, kumpi on tehokkaampaa ?
Onko pyöräily miten tehokasta verenkierrolle, kunnolle ja muutenkin terveydelle ? Entäs jos vertaa hölkkäykseen, kumpi on tehokkaampaa ?
Vastaukset 2
Vanhimmat
maksimoida rääkkiä laittamalla pyörään painoja sekä tuultaläpäisemätön tuulipuku päälle. Etureisi kasvaaa että joudut ostamaan pussihousut ensi viikolla
Kaiken liikunnan tehokkuus riippuu siitä, miten sitä harrastaa, ei pelkästään itse lajista. Polkemalla raskaalla pyörällä "runttaamalla" kasvatat kyllä joitakin lihaksia mutta et välttämättä saa parhaita tuloksia aikaan. Tehokkainta liikuntaa on aina sellainen jossa pidemmät ja kevyemmät harjoitukset ja kovemmat ja vaativammat harjoitukset ovat sopivassa suhteessa. Silloin harjoitellaan niin aerobisella kuin anaerobisellakin sykealueella. Siksi suosittelisikin vaihteellisen pyörän hankintaa ja monipuolisia eri pituisia ja erivauhtisia lenkkejä jos ihan oikeasti haluat kuntoasi määrätietoisesti kasvattaa. Kaikki liikunta on aina plussaa mutta oikealla harjoituksella saa paljon parempia tuloksia aikaan.