Kylän kuppuloiden portsarit: keitä nämä räkänokat oikein on? Sen verran peräkylän sakkia Kemijärven mittakaavassakin, että hiukan huvittaa, kun asuun oleva "takki" päällä ei pääse sisään maksavana asiakkaana. Jos ei olisi niin huntaloita, niin... olkoon sanomatta. Ja se vielä, että kaveri olisi päässyt farkkutakki päällä.
No, ei jää tähän. Ko. henkilöt: toivokaa parasta ja pelätkää pahinta. Kannanottoja, mitä mieltä muut asiasta..?
Portsarit "muka"
13
1498
Vastaukset
- däbädäbädää
Täysin ammattitaidottomia ovat. Luullaan että kun käydään järjestysmieskurssi niin valmista tuli. Asiakaspalvelu on täysin toinen asia. Asia mikä täkäläisiltä puuttuu tyystin. Psykologista päätä ei ole ollenkaan. Jos menet arvostelemaan sattuu hipiään niin maan helvetisti että saattaa tulla se kuuluisa "ikuinen porttikielto ja 10-vuotta päälle" niin kuin se yx kuulu ovimies kerran heitti.
- kauppilaisuutes
missä paikassa portsaripenikka oli?Oliko kuppila niin täynnä arvovaltaista porukkaa?Ei ainakaan luulis olevan liian täyttä missään....toisaalta on niinkin,että ravintola voi valita asiakkaansa eli ei kaikki käy!
- e4wq2
täällä taas joku peräkylän wannabekuningas uhoaa nimettömänä. on se kova :D
- b0b
Nyt on tainnu jollaki tulla paha mieli kun ei ole päässy esittelee uutta rotsia. Vai onkohan syynä ollut ettei haluta maksaa narikkamaksua...? Ei vaan, miettikääpä hetki.
Jo senki takia takit jätetään narikkaan ettei se jokakylään mahtuva puukkojunkkari vie veistänsä sisälle ainakaan takintaskussa. Myös melkoisen suurella todennäköisyydellä se takki kummiskin viedään narikkaan jonkin ajan päästä kun tulee niin kuuma.
Käykääpä joskus muuallaki ku Kemijärven baareissa.. Kyllä sielläkin otetaan myös takit ihan kaikilta naulakkoon :)
- Feroldan
Hahaha, voimme siis tekstistä päätellä, että koko Suomen Clubit yms. Ovat ottaneet mallia kemijärven "räkänokilta". Nyt näköjään tiedämme mistä maailmaan on levinnyt käytännöt narikoista ja narikkahenkilöistä. HepHep
- Kuteweh
Narikka on hyvä keksintö.Asiakkaan olotilaa helpottaa kun voi antaa päällysvaatteensa sille varattuun säilöön.On tietysti asia erikseen,jos taskussa on puukko tai taskumatti-nekin joutuu jättämään narikkaan,
Käytännöllistä on kuitenkin,että ravintolassa on narikka,
Kahta mieltä voidaan olla siitä,kuuluuko päällysvaatteet narikoida tuolin selkänojalle,,,,sehän on myös osoitus köyhyydestä eikä silloin kannattais vetää luitansa baariin jos ei ole varaa edes narikkamaksuun,
Pääasia on kuitenkin,että sisätiloissa oleskellaan asianmukaisessa asussa,
On myös ravintoloita,joissa ei peritä narikkamaksua niin Kemijärvellä kuin muuallakin,
Jos ei peritä niin voit antaa esim,tippiä tarjoilijalle ilmaisesta asianmukaisesta narikasta yhden euron-saat palkkioksi varmaan hymyn!
- lakidon
mukavia tänään ja päästävät kaikenlaosestipukeutuvia sisään?
- THE MIRROV
portsarin on tarkastettava asiakkaan kunto ja huolehdittava siitä, että vaarallisia esineitä ei tuoda ravintolaan. Jos on pikku huppelissa ja yrittää liiallisti olla hauska voi portimo kiiretilanteessa vaikkapa vähän ärhentää. Minua ei ole koskaan käännytetty pois Kempan kuppiloista, aina toivotettu tullssani tervetulleksi ja lähtiessä kiitetty ja toivotettu tervetulleeksi uudelleenkin.
KANNATTAA KATSOA PEILIIN!- Kippis taas
Nykyisessä kotikylässä ainakin 50 baaria....Hähää
- Kievarissakävijä
Kauppi se pitää olla hyvä portsari
- eläköön_tokmanni
onneksi tokmanni tulee, palvelu alkaa joissakin paikoissa pelaamaan
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15501893/tokmanni-tulee-kemijarvelle---palvelu-paranee - 2010
tämähän on jo vanha juttu
- unohtakaa_joitakin
liian vanha täällä jauhettavaksi, joku pöpi kaivaa nenäänsä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4033362Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151561- 1101357
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841353Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991328Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591276- 481189
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi811095Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa26990- 34883