Kylän kuppuloiden portsarit: keitä nämä räkänokat oikein on? Sen verran peräkylän sakkia Kemijärven mittakaavassakin, että hiukan huvittaa, kun asuun oleva "takki" päällä ei pääse sisään maksavana asiakkaana. Jos ei olisi niin huntaloita, niin... olkoon sanomatta. Ja se vielä, että kaveri olisi päässyt farkkutakki päällä.
No, ei jää tähän. Ko. henkilöt: toivokaa parasta ja pelätkää pahinta. Kannanottoja, mitä mieltä muut asiasta..?
Portsarit "muka"
13
1480
Vastaukset
- däbädäbädää
Täysin ammattitaidottomia ovat. Luullaan että kun käydään järjestysmieskurssi niin valmista tuli. Asiakaspalvelu on täysin toinen asia. Asia mikä täkäläisiltä puuttuu tyystin. Psykologista päätä ei ole ollenkaan. Jos menet arvostelemaan sattuu hipiään niin maan helvetisti että saattaa tulla se kuuluisa "ikuinen porttikielto ja 10-vuotta päälle" niin kuin se yx kuulu ovimies kerran heitti.
- kauppilaisuutes
missä paikassa portsaripenikka oli?Oliko kuppila niin täynnä arvovaltaista porukkaa?Ei ainakaan luulis olevan liian täyttä missään....toisaalta on niinkin,että ravintola voi valita asiakkaansa eli ei kaikki käy!
- e4wq2
täällä taas joku peräkylän wannabekuningas uhoaa nimettömänä. on se kova :D
- b0b
Nyt on tainnu jollaki tulla paha mieli kun ei ole päässy esittelee uutta rotsia. Vai onkohan syynä ollut ettei haluta maksaa narikkamaksua...? Ei vaan, miettikääpä hetki.
Jo senki takia takit jätetään narikkaan ettei se jokakylään mahtuva puukkojunkkari vie veistänsä sisälle ainakaan takintaskussa. Myös melkoisen suurella todennäköisyydellä se takki kummiskin viedään narikkaan jonkin ajan päästä kun tulee niin kuuma.
Käykääpä joskus muuallaki ku Kemijärven baareissa.. Kyllä sielläkin otetaan myös takit ihan kaikilta naulakkoon :)
- Feroldan
Hahaha, voimme siis tekstistä päätellä, että koko Suomen Clubit yms. Ovat ottaneet mallia kemijärven "räkänokilta". Nyt näköjään tiedämme mistä maailmaan on levinnyt käytännöt narikoista ja narikkahenkilöistä. HepHep
- Kuteweh
Narikka on hyvä keksintö.Asiakkaan olotilaa helpottaa kun voi antaa päällysvaatteensa sille varattuun säilöön.On tietysti asia erikseen,jos taskussa on puukko tai taskumatti-nekin joutuu jättämään narikkaan,
Käytännöllistä on kuitenkin,että ravintolassa on narikka,
Kahta mieltä voidaan olla siitä,kuuluuko päällysvaatteet narikoida tuolin selkänojalle,,,,sehän on myös osoitus köyhyydestä eikä silloin kannattais vetää luitansa baariin jos ei ole varaa edes narikkamaksuun,
Pääasia on kuitenkin,että sisätiloissa oleskellaan asianmukaisessa asussa,
On myös ravintoloita,joissa ei peritä narikkamaksua niin Kemijärvellä kuin muuallakin,
Jos ei peritä niin voit antaa esim,tippiä tarjoilijalle ilmaisesta asianmukaisesta narikasta yhden euron-saat palkkioksi varmaan hymyn!
- lakidon
mukavia tänään ja päästävät kaikenlaosestipukeutuvia sisään?
- THE MIRROV
portsarin on tarkastettava asiakkaan kunto ja huolehdittava siitä, että vaarallisia esineitä ei tuoda ravintolaan. Jos on pikku huppelissa ja yrittää liiallisti olla hauska voi portimo kiiretilanteessa vaikkapa vähän ärhentää. Minua ei ole koskaan käännytetty pois Kempan kuppiloista, aina toivotettu tullssani tervetulleksi ja lähtiessä kiitetty ja toivotettu tervetulleeksi uudelleenkin.
KANNATTAA KATSOA PEILIIN!- Kippis taas
Nykyisessä kotikylässä ainakin 50 baaria....Hähää
- Kievarissakävijä
Kauppi se pitää olla hyvä portsari
- eläköön_tokmanni
onneksi tokmanni tulee, palvelu alkaa joissakin paikoissa pelaamaan
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15501893/tokmanni-tulee-kemijarvelle---palvelu-paranee - 2010
tämähän on jo vanha juttu
- unohtakaa_joitakin
liian vanha täällä jauhettavaksi, joku pöpi kaivaa nenäänsä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.3192402Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi2662250Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.231409Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano511377- 871291
Millainen ihminen linda brandt-ahde on
Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta451256- 1021236
Martina makkarankuori päällä
Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose1641223- 821221
Anna vihje jonka vain te tiedätte
Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e891170