Teutonia timmyt vai jotkut muut vastaavat?

kohtaäiti^

Hei.

Meillä esikoiselle hankinnassa on vaunut. Lähinnä haemme rattaita, jotka menee vastasyntyneellä sekä taaperolla. Haluamme sellaiset vaunut, että ei tulisi hankittua enään toisia vaunuja. Eli jos ostaisimme jotkut isot kankeat vaunut, niin luultavasti myöhemmin hommaisimme pienemmät ketterät vaunut. Vaunujen tulisi olla pienet, kevyet, ketterät, pitkäikäiset, kestävät.
Nyt silmään on pistänyt tuo teutonia timmy. Vastaa kriteerejämme. Eli menee vastasyntyneellekkin. Mutta kun en tiedä kuin nuo perus merkit, niin haluaisin myös apua, että jos löytyis muiltakin merkeiltä samanlaisia rattaita. Scooterit ja racet eivät käy, kun eivät mene vastasyntyneelle. Teidän neuvot, plussat, miinukset tulevat tarpeen. Kiitoksia nille, jotka viittivät vastailla ja kertoa omia kokemuksia.

5

727

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perhoskukkanen

      Meillä I'coo pii. Nämä olivat meille parhaimmat. Pienet, kääntyvät etupyörät, iso tilava istuin, sekä tilava vaunukoppa. Istuimessa on intekroituna jalkapussi, joten päädyimme vaunukoppaan. Näihin saisi myös pehmeän kantokopan. Nämä menee kelissä kuin kelissä ja maastossa kuin maastossa. Eniten kuitenkin kuljemme julkisilla ja Helsingin kaduilla. Mutta mummolassa maalla kulemme myös. Näitä työnnellessä ei ole vielä tullut kertaakaan mieleen hankkia matkarattaita. Nyt meillä on kyseisissä vaunuissa yksi vuotias. Vaunukopassa matkusti 8kk ja hyvin vielä mahtui siihenkin. Nyt kuitenkin ratasosassa kulkee. Selkänoja menee makuuasentoon ja se jalkapussi on tosi hyvä. Voin suositella. Tässä vielä linkkin.
      http://www.lastenturva.fi/kauppa/product_info.php?cPath=94_100&products_id=784

    • Meillä isojen vaunujen ohella käytössä Scooterit. Mahtuu vauvan turvakaukalo (Graco Logico S) sinne tukevasti, tukevammin kuin Gracon Mirage-kärryihin (meillä olivat käytössä myös) huolimatta Travel System ominaisuudesta. Kulkevat aivan loistavasti ja ovat tukevat. Nyt jo tytön ollessa isompi menisivät istumarattainakin, mutta pääasiassa ovat autoilukäytössä, joten kaukalo on mukana kuvioissa edelleenkin. Kaukalo menee noihin rattaisiin sekä kasvot työntäjään päin että kasvot menosuuntaan. Sadesuojan virittelykin onnistuu.

      Oli miten oli ja päädyitte mihin ratkaisuun hyvänsä olemme huomanneet, että kapeapyöräiset rattaat ovat yhtä tyhjän kanssa. Miraget juuttuivat talvella auratulla parkkipaikalla hiekoitushiekkaan, eipä tullut ostohetkellä tuollainen mieleen. Pääasia on, että kärryissä on kunnon renkaat, että niillä pääsee liikkumaankin ja toinen huomionarvoinen seikka on se, että ovat hyvät myös työntäjälle. Liikkeisiin vaan kokeilemaan, mitkä tuntuvat parhailta. P*skaa ei kannata ostaa, sillä löydätte itsenne uudestaan vaunukaupasta hakemassa kunnon kulkevia kärryjä itsellenne (kokemusta on).

      • kohtaäiti^

        Scooterit eivät käy meille, koska selkänoja ei mene täysin makuuasentoon. Vauva ei voi olla aina turvakaukalossa. Ja kun meillä harvoin auto käytössä, kulemme paljon kävellen sekä julkisilla.


    • bugikset

      Bugaboo cameleonit. Meillä tajuttiin hommata nuo vasta kuopukselle ja sitten sai kaiken maailman muut vaunut ja rattaat häipyä. Noilla tosiaan pärjää 0-4v! Hoitavat matkarataksena olemisen kuin maastoajelutkin ja lapsen iästä riippumatta :)

      • kjhg

        Quinny buzz tai bugaboo cameleon. Molempia on käytetty todella ahkerasti. Quinnyissä kulkee kolmevuotias ja bugaboossa vaunukopassa puolivuotias. Kolmevuotias mahtuu bugaboon istuinosaan vallan hyvin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      27
      1479
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1289
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1231
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      10
      1054
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1035
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      72
      926
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      87
      881
    8. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      52
      722
    9. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      137
      716
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      687
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      604
    12. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      54
      603
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      598
    14. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      50
      589
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      579
    16. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      577
    17. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      23
      561
    18. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      558
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      94
      556
    20. 46
      543
    Aihe