Kuinka kauan/ paljon on venyteltävä , että tuloksia alkaa näkyä? Ajalla tarkoitan siis venyttely hetken aikaa ja montako pvä, vko, kk voi mennä ennen kuin tuloksia voi odottaa.
Täällä taitaa muut venytellä ahkerasti spagaatiin pääsemistä, mut mä en saa edes sormia lattiaan, kun seisoviltani eteenpäin taivutan.
Mitä lihaksia pitäis venytellä, että sais ne sormet lähemmäks lattiaan ja millaisilla venyttelyliikkeillä?
Ja ois kiva kuulla kommentteja niiltä, jotka on venytelly ja saanu tuloksia. Siis jos et ole pystynyt jotain tekee, mut sit oot venytelly ja nyt pystyt siihen. Niin, miten kauan venyttelit (siis venyttely aika sillä hetkellä ja montako vko tai kuukautta meni että saavutit tavoitteesi).
Venyttely tuntuu niin turhauttavalta, kun en taivu ja en tiedä onko siitä venyttelystä mitään hyötyä. Vai voisko niitä tuloksia oikeasti syntyä?
Ja jos sulla on venyttely ohjelma jolla olet saanut itsesi notkeammaksi niin se ois kiva kuulla.
Kaikki vinkit ja ohjeet otetaan kiitollisena vastaan.
sormet lattiaan?
3
1284
Vastaukset
- muumin*
No ainakin alkuun netistä löytyy googlettamalla tietoa venyttelystä..
Aina ennen venyttelyä kannattaa lämmitellä ja jotta tuloksia saa, venytystä täytyy pitää useita minuutteja, alkuun esimerkiksi 2-3 min. Tulokset syntyvät ajan kanssa, noin kuukaudessa parissa (voi toki nopeamminkin), riippuen kuinka usein venyttelet ja kuinka pitkää kerralla.
Kaikkia osa-alueita kannattaa venytellä, mutta jos haluat saada sormet lattiaan, luulen että takareisiä kannattaisi venyttää. Eli ihan vaikka normaali aitajuoksijan asento, jossa venytät etujalkaa kohti, ja sitten myös se, että istut lattialla jalat suorina ja taivutat eteenpäin.
Parempia tuloksia syntyy kun muistat lämmitellä kunnolla ennen venyttelemistä. - 12
Joka ilta kun venyttelet 5-10min niin tuloksia tulee aika nopeesti. Vähintään minuutin venytyksiä, jos liikkuvuutta halutaan lisätä. Jos haluat kädet lattiaan niin tee sitä. Alota vaikka jalat leveässä haara-asennossa ja siitä sormet lattiaan. Pikkuhiljaa kavennat asentoa.
- Lady40+
Iltaa,
Minulla meni 1kk kunnes sain oikein hyvin kädet lattialle - melkein spakaatinkin sain tehtyä. Joka päivä usein venyttelin, joskus jos katselin telkkaria oli pakko venytellä kun jäin siihen koukkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1116188Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400