Kuinka kauan/ paljon on venyteltävä , että tuloksia alkaa näkyä? Ajalla tarkoitan siis venyttely hetken aikaa ja montako pvä, vko, kk voi mennä ennen kuin tuloksia voi odottaa.
Täällä taitaa muut venytellä ahkerasti spagaatiin pääsemistä, mut mä en saa edes sormia lattiaan, kun seisoviltani eteenpäin taivutan.
Mitä lihaksia pitäis venytellä, että sais ne sormet lähemmäks lattiaan ja millaisilla venyttelyliikkeillä?
Ja ois kiva kuulla kommentteja niiltä, jotka on venytelly ja saanu tuloksia. Siis jos et ole pystynyt jotain tekee, mut sit oot venytelly ja nyt pystyt siihen. Niin, miten kauan venyttelit (siis venyttely aika sillä hetkellä ja montako vko tai kuukautta meni että saavutit tavoitteesi).
Venyttely tuntuu niin turhauttavalta, kun en taivu ja en tiedä onko siitä venyttelystä mitään hyötyä. Vai voisko niitä tuloksia oikeasti syntyä?
Ja jos sulla on venyttely ohjelma jolla olet saanut itsesi notkeammaksi niin se ois kiva kuulla.
Kaikki vinkit ja ohjeet otetaan kiitollisena vastaan.
sormet lattiaan?
3
1250
Vastaukset
- muumin*
No ainakin alkuun netistä löytyy googlettamalla tietoa venyttelystä..
Aina ennen venyttelyä kannattaa lämmitellä ja jotta tuloksia saa, venytystä täytyy pitää useita minuutteja, alkuun esimerkiksi 2-3 min. Tulokset syntyvät ajan kanssa, noin kuukaudessa parissa (voi toki nopeamminkin), riippuen kuinka usein venyttelet ja kuinka pitkää kerralla.
Kaikkia osa-alueita kannattaa venytellä, mutta jos haluat saada sormet lattiaan, luulen että takareisiä kannattaisi venyttää. Eli ihan vaikka normaali aitajuoksijan asento, jossa venytät etujalkaa kohti, ja sitten myös se, että istut lattialla jalat suorina ja taivutat eteenpäin.
Parempia tuloksia syntyy kun muistat lämmitellä kunnolla ennen venyttelemistä. - 12
Joka ilta kun venyttelet 5-10min niin tuloksia tulee aika nopeesti. Vähintään minuutin venytyksiä, jos liikkuvuutta halutaan lisätä. Jos haluat kädet lattiaan niin tee sitä. Alota vaikka jalat leveässä haara-asennossa ja siitä sormet lattiaan. Pikkuhiljaa kavennat asentoa.
- Lady40+
Iltaa,
Minulla meni 1kk kunnes sain oikein hyvin kädet lattialle - melkein spakaatinkin sain tehtyä. Joka päivä usein venyttelin, joskus jos katselin telkkaria oli pakko venytellä kun jäin siihen koukkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422592Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423262270- 322012
- 241645
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471626Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251529- 441396
- 1001379
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391325- 361116