sormet lattiaan?

bv

Kuinka kauan/ paljon on venyteltävä , että tuloksia alkaa näkyä? Ajalla tarkoitan siis venyttely hetken aikaa ja montako pvä, vko, kk voi mennä ennen kuin tuloksia voi odottaa.

Täällä taitaa muut venytellä ahkerasti spagaatiin pääsemistä, mut mä en saa edes sormia lattiaan, kun seisoviltani eteenpäin taivutan.
Mitä lihaksia pitäis venytellä, että sais ne sormet lähemmäks lattiaan ja millaisilla venyttelyliikkeillä?

Ja ois kiva kuulla kommentteja niiltä, jotka on venytelly ja saanu tuloksia. Siis jos et ole pystynyt jotain tekee, mut sit oot venytelly ja nyt pystyt siihen. Niin, miten kauan venyttelit (siis venyttely aika sillä hetkellä ja montako vko tai kuukautta meni että saavutit tavoitteesi).

Venyttely tuntuu niin turhauttavalta, kun en taivu ja en tiedä onko siitä venyttelystä mitään hyötyä. Vai voisko niitä tuloksia oikeasti syntyä?

Ja jos sulla on venyttely ohjelma jolla olet saanut itsesi notkeammaksi niin se ois kiva kuulla.

Kaikki vinkit ja ohjeet otetaan kiitollisena vastaan.

3

1359

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muumin*

      No ainakin alkuun netistä löytyy googlettamalla tietoa venyttelystä..
      Aina ennen venyttelyä kannattaa lämmitellä ja jotta tuloksia saa, venytystä täytyy pitää useita minuutteja, alkuun esimerkiksi 2-3 min. Tulokset syntyvät ajan kanssa, noin kuukaudessa parissa (voi toki nopeamminkin), riippuen kuinka usein venyttelet ja kuinka pitkää kerralla.
      Kaikkia osa-alueita kannattaa venytellä, mutta jos haluat saada sormet lattiaan, luulen että takareisiä kannattaisi venyttää. Eli ihan vaikka normaali aitajuoksijan asento, jossa venytät etujalkaa kohti, ja sitten myös se, että istut lattialla jalat suorina ja taivutat eteenpäin.
      Parempia tuloksia syntyy kun muistat lämmitellä kunnolla ennen venyttelemistä.

    • 12

      Joka ilta kun venyttelet 5-10min niin tuloksia tulee aika nopeesti. Vähintään minuutin venytyksiä, jos liikkuvuutta halutaan lisätä. Jos haluat kädet lattiaan niin tee sitä. Alota vaikka jalat leveässä haara-asennossa ja siitä sormet lattiaan. Pikkuhiljaa kavennat asentoa.

    • Lady40+

      Iltaa,

      Minulla meni 1kk kunnes sain oikein hyvin kädet lattialle - melkein spakaatinkin sain tehtyä. Joka päivä usein venyttelin, joskus jos katselin telkkaria oli pakko venytellä kun jäin siihen koukkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1345
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      35
      1061
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      865
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      695
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      690
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      637
    8. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      185
      631
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      560
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      538
    Aihe