Raha ratkaisee

15 vuotta naimisissa, onnellista muuten mutta ainainen kiista RAHASTA! Molemmat käydään töissä, samaa suuruusluokkaa tilit. Mies väittää minun tuhlaavan kaikki rahat, vaikka pidän tarkkaa kirjaa kuluista - ruuat ym. laitetaan tasan puoliksi. Minulla on eräs kallis harrastus, mutta sen olen maksanut itse. Tänään oli viimeinen pisara, heitin auton lattialle sormukset ja sanoin, että voi myydä ne. Siis oikeasti, miten saan tuon ukon tajuamaan, että raha ei todellakaan ole kovin tärkeä asia elämässä. Ei ainakaan minun arvoasteikolla. Riittää, kun on tarpeeksi rahaa ruokaan jne. perusjuttuihin..
6363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

eroa omalla tahollaan ja miettii ettei jää mitään jaettavaa?? Jos ei ole avioehtoa niin eikö se mene niin että on silti sun ja hänen rahat, mutta yhteiset kulut jaetaan? Tulosta jostain paperi joka kertoo miten teidän rahat lain mukaan menee niin eiköhän ukko hiljene. Onko teillä omaisuutta vai meneekö rahat samantien? Voithan sinä hyvinkin tuhlata kaikki rahat vaikka kirjaa pidät..mutta mies mahtaa tarkoittaa, että tuhlaat omat ja "vieraat" eli hänenkin rahansa..? No avioliitossa tulot lienee yhteisiä kuitenkin, jos avioehtoa ei ole..

Äänestä

Jos teillä ei vielä ole niin hankkikaan yhteinen tili laskujen maksuun. Sinne molempien tileiltä kuukausittain täsmälleen sama summa rahaa. Näytät mustaa valkoisella, että mitä laskuja on ollut ja paljonko kumpainenkin on laittanut ja vaadit selitystä, että mihin mies perustaa, että hän maksaisi enemmän yhteisiä menoja, kun sinä tuhlaat rahasi? Mielestäni kumpainenkin saa käyttää omat rahansa mihin tykkää, jos yhteiset menot tulee maksettua. Haluaisiko mies sinun säästävän, säästääkö hän itse? Ja mihin?

Jatkuva riitely rahasta, varsinkin perusteeton kyllä syö suhdetta.

"No avioliitossa tulot lienee yhteisiä kuitenkin, jos avioehtoa ei ole.. " Tulot ei suinkaan ole yhteisiä, mutta molemmilla on ns. elatusvelvollisuus. Omaisuutta aletaan laittamaan jakoon vasta erotessa tai toisen kuollessa.

Äänestä

No jo vain, jossain mielessä raha on aika tärkeä, koska sillä saa ostettua sitä elämänlaatua. Ja hengissäpysymistä.
Raha on siinäkin mielessä tärkeä pointti, koska sen myötä raha on saanut avioliittonne kriisiin.

Johonkin miehen on pakko perustaa väitteensä. Ilmeisesti miestä potuttaa sinun kallis harrastuksesi, vaikka se itse kustannatkin.
Ilmeisesti mies katsoo, että rahanne ovat yhteisiä ja tällöin hällä muka oikeus urputtaa.

Miksi miehen pitäisi ajatella juuri sinun tavallasi, ettei rahalla ole tärkeää osaa elämässä? Kykenetkö ajattelemaan toisin päin? Tuskin. Siinä näet, kuinka vaikeaa on muuttaa asennettaan.
Keskustele miehesi kanssa kalliista harrastuksestasi ja kerro mikä merkitys sillä sinulle on.
Voisit myös keskustella, että miten mies saisi myös vastaavaa tilalle kuin on sinullakin, siis kalliin harrastuksen tai matkan tms. Silloin teidän juttunne menisi fifty-fifty.
Tsemppiä!

Äänestä
  • Viestit saivat tosiaan näkemään, että voisi itsekin vähän vastaan tulla.. Avioehtoa meillä ei ole, enkä tosiaan usko miehen eroa suunnittelevan. Enkä itsekään erolla uhkaile, vaikka ne sormukset heitinkin :) se oli tarkoitettu herättelemään miestä, että ei kaikkea voi rahassa laskea.. Omaisuutta on minun mielestä sopivasti (on tosin vielä lainaakin) talo, mökki, vene, 2 autoa (tosin vanhoja.. tiedän että mies haluaisi paremman auton).. Itse kyllä kertoisin mieluummin, että meillä on 4 ihanaa lasta, koira, hyvä seksielämä ja huumoriakin suhteessa... MUTTA siis tuo raha on se kiistakapula. Ehkäpä mies tosiaan on tuosta minun harrastuksestani (ratsastus ja hevoset..) kateellinen, koska hänellä ei ole vastaavaa "henkireikää" (itselleni todella tärkeä viikottainen latautumiskeino). Ja tosiaan tuo harrastus nousee aina riitatilanteessa esille. Itselläni menee tosiaan koko tili aina näihin päivittäisiin menoihin tallille, miehellä jää joku satanen säästöön, mutta ehkäpä tosiaan haaveilee näistä yhteisistä hankinnoista (uusi auto, mönkijä jne.) - joihin ei pystytä kuin yhdessä. Täytynee ruveta vähän kukkaron nyörejä kiristämään ja yrittää itsekin joustaa.. Mukavaa ja sopuisaa Juhannusta kaikille!

    Äänestä

  • arjari kirjoitti:

    Viestit saivat tosiaan näkemään, että voisi itsekin vähän vastaan tulla.. Avioehtoa meillä ei ole, enkä tosiaan usko miehen eroa suunnittelevan. Enkä itsekään erolla uhkaile, vaikka ne sormukset heitinkin :) se oli tarkoitettu herättelemään miestä, että ei kaikkea voi rahassa laskea.. Omaisuutta on minun mielestä sopivasti (on tosin vielä lainaakin) talo, mökki, vene, 2 autoa (tosin vanhoja.. tiedän että mies haluaisi paremman auton).. Itse kyllä kertoisin mieluummin, että meillä on 4 ihanaa lasta, koira, hyvä seksielämä ja huumoriakin suhteessa... MUTTA siis tuo raha on se kiistakapula. Ehkäpä mies tosiaan on tuosta minun harrastuksestani (ratsastus ja hevoset..) kateellinen, koska hänellä ei ole vastaavaa "henkireikää" (itselleni todella tärkeä viikottainen latautumiskeino). Ja tosiaan tuo harrastus nousee aina riitatilanteessa esille. Itselläni menee tosiaan koko tili aina näihin päivittäisiin menoihin tallille, miehellä jää joku satanen säästöön, mutta ehkäpä tosiaan haaveilee näistä yhteisistä hankinnoista (uusi auto, mönkijä jne.) - joihin ei pystytä kuin yhdessä. Täytynee ruveta vähän kukkaron nyörejä kiristämään ja yrittää itsekin joustaa.. Mukavaa ja sopuisaa Juhannusta kaikille!

    Raha on varmaankin parisuhteissa yleisimpiä riidan aiheita.

    Sama tuli mieleen, että ehkä mies haaveilee jostain hankinnoista. Ja häntä ketuttaa, että niihin ei ole varaa, kun sinulla ei jää rahaa säästöön. Parisuhde on kompromisseja, ei voi vaan ajatella mikä itselle on tärkeää tai ei ole.

    Ja harrastus voi ehkä herättää jotain kateutta. Jos toisella on vaikka pidemmät työpäivät ja ei ehdi harrastaa, tai ei ole varaa harrastaa tms.

    Vaikuttaa hyvältä, että olet valmis vielä yrittämään. Ihmiset antaa niin helposti periksi. Ja kuitenkin tuntuu turhalta erota rahan takia, kun teillä toisaalta vaikuttaisi olevan talous ihan kunnossa.

    Äänestä

Sait jo tosi hyviä vinkkejä, joten ei niistä enempää. Ja tunnistan tilanteesi omasta takaa, mutta viisastuin ja lopetin ottamasta osaa kinoihin. Toisen on nähtävä tilanne laajemmin ja pystyttävä rauhoittumaan, koska hätää ei oikeasti ole.

Mieheni sisällä asuu pieni kirjanpitäjä ja hänen lasinsa on puoliksi tyhjä, kun taas minun puoliksi täynnä. Yhdessä ne näkemykset ovat yhteistä taloutta ajatellen hankalat yhdistää, joten yleensä kysyn mieheltä mihin hänen hermostumisensa perustuu. Haluan tarkemman selvityksen, missä ongelma luuraa ja onko lähitulevaisuudessa näkyvissä vastoinkäymisiä, jotka vaativat jo nyt säästötoimenpiteitä.Jos tilanne on todellakin niin käytännön kuluista on silloin helppoa sopia, koska se käy minunkin järkeen.

Mutta totta kai meni jonkun aikaa ennen kuin mies äkkäsi, mitä kysyn ja missä mennään. Hän otti yhä uudelleen hyökkäävän kannan ennen kuin oppi, etten ryhdykään enää kinaamaan takaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


arjari kirjoitti:

15 vuotta naimisissa, onnellista muuten mutta ainainen kiista RAHASTA! Molemmat käydään töissä, samaa suuruusluokkaa tilit. Mies väittää minun tuhlaavan kaikki rahat, vaikka pidän tarkkaa kirjaa kuluista - ruuat ym. laitetaan tasan puoliksi. Minulla on eräs kallis harrastus, mutta sen olen maksanut itse. Tänään oli viimeinen pisara, heitin auton lattialle sormukset ja sanoin, että voi myydä ne. Siis oikeasti, miten saan tuon ukon tajuamaan, että raha ei todellakaan ole kovin tärkeä asia elämässä. Ei ainakaan minun arvoasteikolla. Riittää, kun on tarpeeksi rahaa ruokaan jne. perusjuttuihin..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu