eräälle ulkomaiselle keskustelufoorumille ja kertonut minkälaista meillä on täällä ja he ovat aivan pöyristyneitä. Ensimmäiset kysymykset joita minulle esitettiin, olivat että kuinka niin sairaat ihmiset voivat olla vapaina, eikö kukaan pidä heistä huolta. Kerroin että Suomen mielenterveystyö on säästösyistä aikalailla retuperällä ja he pahoittelivat tilannetta. En kertonut tämän palstan asioista omasta perspektiivistä ja omiin mielipiteisiini vedoten, kerroin faktat mitä täällä tapahtuu. Kerroin myös kuinka kateellisia suomalaiset ovat toisilleen ja mitä he kateuden vuoksi tekevät toisilleen. Kateus voi todellakin ulottua jopa tuntemattomiin ihmisiin netissä ellei kateuttaan pääse purkamaan kasvokkain toisiin ihmisiin. Tarkoitukseni ei ole kertoa että muualla on paremmin kuin Suomessa. Kerroin totuuden heille ja nyt myös teille siitä kuinka he reagoivat.
Olen muutaman viestin kirjoittanut
Ylpeä suomalainen
15202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
...??
vastauksestasi.
...
oikeassakin, mutta tulitko ajatelleeksi lainkaan mm. kielitaidon osuutta, enkä tarkoita sinun kielitaitoasi. Kaikkialla on positiivisia ja negatiivisia ihmisiä, jotkut asiat vain korostuvat, kuten tuo kateus, ja siihen reagointi.
on kateellisia, sairaita ja ilkeitä ihmisiä vaikka mielenterveystyö kuinka toimisi. Ihmetystä aiheutti se kun maamme on pieni ja vielä kun tämän palstan otanta suomalaisista on hyvin pieni, kuinka voi yhdellä foorumilla olla niin pahasti mieleltään sairaita jotka eivät ole minkäänlaisessa hoidossa. Painotin kyllä että tämä palsta ei ole suunnattu mielenterveysongelmaisille. Kerroin myös että tämän palstan otanta ei todellakaan kerro suomalaisista yleisesti vaan enemmänkin siitä millä tolalla mielenterveystyömme on.
korostunut kateus mua kohtaan. Saan lukea siitä palstalta ja puhelimesta. :(
M U L L A tuntuu olevan. Mutta kuten kirjoitin, muistaakseni puolisen tuntia sitten, poistun niin täältä kun muutenkin elämästäsi, ja nikillä ja ilman. Ja anna mun jo olla, keksi satusi jostakusta muusta.
Kaikille muille toivotan hauskempaa palstailua jatkossa.
en ole keksinyt mitään satuja, enkä mä ole se, joka piilovittuilee täällä palstalla tällä hetkellä. Toi mun kommentti sun kateudesta liittyi ihan sun kommentteihin tällä palstalla viimesen kk aikana ja niihin viesteihin, missä vetelet lapsellisia piikkejä puhelimeeni, kuten nuo vilit ja MMiehet.
Syytä vaan mua siitäkin, että estän sun palstailun. Mulla, kun ei ole jostain syystä mitään ongelmaa olla kanssas yhteyksissä palstalla, tai kahden kesken, mutta minä tunnun häiritsevän sua ihan vitusti. Vastauksia vaan ei tule.
se, että mielenterveysongelmaisilla on enemmän aikaa palstailuun, kuin muilla ihmisillä, toinen syy on se, että amerikan-palstoilla hulluudessa noudatetaan tiettyä etikettiä niin, että se näyttää oikeutetulta ja asialliselta.
Tällä palstalla on kuitenkin vain ehkä kourallinen oikeasti mielenterveysongelmaisia ihmisiä, mutta he ovat hyvin näkyvässä roolissa.
Minua aina ihmetyttää, kun suomalaiset kauhistelevat, miten huonosti täällä on asiat. Tilastothan sen oivallisesti kertovat. Ja ne maat, joissa epäkohtia ei ole samanlaisen avoimuuden ja edistyksen nimissä tilastoitu, niissä ei varmaan koko ongelmaa olekaan...
psykiatreja muistaakseni Euroopan eniten asukasta kohden, mutta siltä näistä on kuulemma pulaa. Se on sitä suomalaista maniaa ja subjektiivisyyttä.
on ristiriidassa viestisi kanssa.
Luonnollisesti linkkiä todisteeksi.
;)
laiisella foorumilla meno PAHEMPI KUIN S24 ML-PALSTA. Skypekeskustelujani en voi tähän laittaa ja oma saksankielentaitoni ei ole riittävä vertalevaan tutukimukseen.
Että "saksalainen huumori on vakava asia", jolla lienee jokin totuuspohja.