onko suomessa juhannusruokaa sellaista perinteistä?
mikä on juhannusruoka?
,.,.,..,.,.,.,.,.
5366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
suut suolaisexi
mikä torttu?
Kusta Vilkuna tietää ja kertoo Vuotuisessa Ajantiedossa juhanustapojen olevan peräisin esokristilliseltä ajalta ja karjanhoidon piiristä.
Pohjanmaalla keitettiin punaista juhannusjuustoa ja Hämeessäkin oli tapana maistella juustoa. Savossa keitettiin maitovelliä :-)
Paikoin nuoret miehet kulkivat talosta taloon kontit selässä ja toivat lehviä, mutta pyysivät tytöiltä vastalahjaksi juustoa. Keski-Pohjanmaalla käytiin yöllä maistelemassa juhannusjuustoa. Kun keittäjänä oli talon tytär. pojat saattoivat näin varmistua h'nen taidoistaan ja myös siitä, oliko hän saita vai avaraluontoinen, raatsiko hän, maitoa runsaasti käyttäen, kiehuttaa juustokeiton punaiseksi ja makeaksi.
Kossua lautasella ja kaksi mansikkaa seassa.
bngt
.