Tulis jo raikas syystuuli, värikkäät lehdet, kirpeät lenkkipolut, ihmiset pehmeissä neuleissaan.
Kävin äsken kaupassa: hiki haisee ja kaikki näyttää nuutuneilta, kärpäsiä, hyttysiä, hämähäkkejä.
Kävin äsken kaupassa: hiki haisee ja kaikki näyttää nuutuneilta, kärpäsiä, hyttysiä, hämähäkkejä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joskus on siltäkin tuntunut, mutta nyt ei. Oli niin pitkä talvi. Pitää vaan vähentää vaatteita, kulkea polvihousuissa paljain jaloin ja viihtyä varjossa jäähdyttäen itseään sisältä päin jäätelöllä niin, että alkaa värisyttää. Uiminen raikastaa myös, vedessä voi kylpeä vaikka puolitoista tuntia kerrallaan rennosti polkupyöräillen. Paljon enemmän vapautta kuin talvella.
mä kans,paitsi et tuulisista ja vilpoisista kesäpäivistä pidän.
kyllästyttää lämpimän ylistyspakko :( eihän kaikki ole auringonpalvojia. tylsää kun kaverit matkoilla ja mä himassa.
Mä en varsinaisesti inhoa kesää, mutta liian kuumaa kyllä. Kaikkein parasto on vilpoinen kesäpäivä, semmonen 18-22 astetta on hyvä. Ja sellainen että tuulee. Auringossa ei jaksa olla, joten varjo on hyvä. Pyöräily on kivaa ja jäätelönsyönti. Kesälomakin on mukavaa aikaa useimmiten.
Mutta täytyy sanoa, että syksy on ollut aina mun lempivuodenaika. Ihanat värit, kirpeä ilma ja auringonpaiste. Ihanaa! Sitä odotellessa. Lisäksi syksyllä on sellainen tunne, että kaikki alkaa, kaiken voi aloittaa alusta jne. En tiedä. Kesä on aika tylsää aikaa ja liikkeellä on liikaa juoppoja.
nuo juopot ja muut "itsensäpaljastelijat" on hyönteisten ohella yksi kesän harmillisista puolista, lisäksi vielä kaikenlaista lorvailijaa joka kaupankulma ja tori täynnä kyttäämässä ohikulkevia naisia..kesä on hörhöjen aikaa.
Ja työpaikoilla on jotenkin levotonta, porukka jauhaa lomista..kuka on tulossa ja kuka menossa ja töitä on tuplasti enemmän kuin muina vuodenaikoina.
Totta, että hiki pukkaa helposti kesällä ja tällöin on aika vaikeaa pysyä raikkaan tuoksuisena. Onneksi kesällä on paljon lomaa ja tällöin ei ainakaan minun tarvitse olla aina niin hyvän tuoksuinen. Katupöly ja heinä haisee iholla. Kesäisiä tuoksuja, vaikka eivät välttämättä niinkään miellyttäviä.
Itse rakastan kesää, mutta en välttämättä sitä jatkuvasti haluaisi. Saisi kuitenkin olla tuplasti pidempi kuin mitä on nyt.