Miten CD-levyt mp3 -soittimeen?

Mp3 -tiedostojen siirto / imurointi / osto netistä on ok, mutta miten saisin CD-levyjeni biisit siirtymään helpoiten mp3 -soittimen muistiin? Tietsikan kautta täytyy kaiketi kierrättää? Eli ensin cd-levy PC:n kovalevylle, mutta entäs sitten? PC muuttaa käsittääkseni cd:n wav -tiedostot wma-tiedostoiksi, mutta kelpaavatko ne mp3 -soittimeen tai pitääkö ne konvertoida ensin tietsikassa mp3 -muotoon ja sitten siirrellä mp3 -soittimen muistiin? Jos näin, miten tämä käy järkevimmin?

Asiallisista vastauksista jo etukäteen kiittäen.

Pena

4

1523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shinrte

      "Eli ensin cd-levy PC:n kovalevylle,...
      Jep ja sitten avaat Windows Media Playerin. Klikkaat "Kopiointi CD levyltä"
      "...muuttaa käsittääkseni cd:n wav -tiedostot wma-tiedostoiksi..."
      Muuttaa ne filut myös mp3 muotoon, ihan valintasi mukaan.
      Useimmat mp3 soittimet toistavat myös wma filuja.
      Bittinopeus, valitse ainakin 256, mieluiten 320 bittinen.

      • jukix1

        Eikö tosiaan ole sellaista mp3-soitinta, johon voisi kopioida CD:n suoraan,
        niin että sitä ei tarvitse ensin kopioida PC:n levylle???!!!


      • tuota...
        jukix1 kirjoitti:

        Eikö tosiaan ole sellaista mp3-soitinta, johon voisi kopioida CD:n suoraan,
        niin että sitä ei tarvitse ensin kopioida PC:n levylle???!!!

        en tiedä toimiiko se että käytät semmoista soitinta joka näkyy windowsissa yhtenä levyasemana (niinkuin creativet) ja sitä CD:tä ripatessa määrität vaan että ne tiedostot ripataan sille mp3:n levyasemalle. Teoriassa pitäisi toimia mutta en ole kokeillut käytännössä. Mutta eipähän se että ne ensin kopioidaan PC:lle ja sieltä mp3:lle kovin suuri harmi ole. Jos sen vertaa ei malta odottaa niin kannattaa tutkailla omaako ADHD:n tai muun keskittymishäiriön ;).


      • ja...
        tuota... kirjoitti:

        en tiedä toimiiko se että käytät semmoista soitinta joka näkyy windowsissa yhtenä levyasemana (niinkuin creativet) ja sitä CD:tä ripatessa määrität vaan että ne tiedostot ripataan sille mp3:n levyasemalle. Teoriassa pitäisi toimia mutta en ole kokeillut käytännössä. Mutta eipähän se että ne ensin kopioidaan PC:lle ja sieltä mp3:lle kovin suuri harmi ole. Jos sen vertaa ei malta odottaa niin kannattaa tutkailla omaako ADHD:n tai muun keskittymishäiriön ;).

        vielä että kun ne tiedostot kopioidaan ensin PC:lle ja sitten mp3:lle on sekin ilo että tiedostoisa on sitten kahdet kopiot eli kun mp3 aikanaan särkyy niin ei tarvi aloittaa sitä kopiointiprosessia alusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      220
      4450
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      444
      3272
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2168
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1820
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1188
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1025
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      971
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      918
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      916
    Aihe