Mp3 -tiedostojen siirto / imurointi / osto netistä on ok, mutta miten saisin CD-levyjeni biisit siirtymään helpoiten mp3 -soittimen muistiin? Tietsikan kautta täytyy kaiketi kierrättää? Eli ensin cd-levy PC:n kovalevylle, mutta entäs sitten? PC muuttaa käsittääkseni cd:n wav -tiedostot wma-tiedostoiksi, mutta kelpaavatko ne mp3 -soittimeen tai pitääkö ne konvertoida ensin tietsikassa mp3 -muotoon ja sitten siirrellä mp3 -soittimen muistiin? Jos näin, miten tämä käy järkevimmin?
Asiallisista vastauksista jo etukäteen kiittäen.
Pena
Miten CD-levyt mp3 -soittimeen?
4
1523
Vastaukset
- shinrte
"Eli ensin cd-levy PC:n kovalevylle,...
Jep ja sitten avaat Windows Media Playerin. Klikkaat "Kopiointi CD levyltä"
"...muuttaa käsittääkseni cd:n wav -tiedostot wma-tiedostoiksi..."
Muuttaa ne filut myös mp3 muotoon, ihan valintasi mukaan.
Useimmat mp3 soittimet toistavat myös wma filuja.
Bittinopeus, valitse ainakin 256, mieluiten 320 bittinen.- jukix1
Eikö tosiaan ole sellaista mp3-soitinta, johon voisi kopioida CD:n suoraan,
niin että sitä ei tarvitse ensin kopioida PC:n levylle???!!! - tuota...
jukix1 kirjoitti:
Eikö tosiaan ole sellaista mp3-soitinta, johon voisi kopioida CD:n suoraan,
niin että sitä ei tarvitse ensin kopioida PC:n levylle???!!!en tiedä toimiiko se että käytät semmoista soitinta joka näkyy windowsissa yhtenä levyasemana (niinkuin creativet) ja sitä CD:tä ripatessa määrität vaan että ne tiedostot ripataan sille mp3:n levyasemalle. Teoriassa pitäisi toimia mutta en ole kokeillut käytännössä. Mutta eipähän se että ne ensin kopioidaan PC:lle ja sieltä mp3:lle kovin suuri harmi ole. Jos sen vertaa ei malta odottaa niin kannattaa tutkailla omaako ADHD:n tai muun keskittymishäiriön ;).
- ja...
tuota... kirjoitti:
en tiedä toimiiko se että käytät semmoista soitinta joka näkyy windowsissa yhtenä levyasemana (niinkuin creativet) ja sitä CD:tä ripatessa määrität vaan että ne tiedostot ripataan sille mp3:n levyasemalle. Teoriassa pitäisi toimia mutta en ole kokeillut käytännössä. Mutta eipähän se että ne ensin kopioidaan PC:lle ja sieltä mp3:lle kovin suuri harmi ole. Jos sen vertaa ei malta odottaa niin kannattaa tutkailla omaako ADHD:n tai muun keskittymishäiriön ;).
vielä että kun ne tiedostot kopioidaan ensin PC:lle ja sitten mp3:lle on sekin ilo että tiedostoisa on sitten kahdet kopiot eli kun mp3 aikanaan särkyy niin ei tarvi aloittaa sitä kopiointiprosessia alusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2204450Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4443272Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142168Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141820Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51188Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691025- 741023
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24971- 75918
- 54916