Valkoiset näppylät kasvoissa

näppylät pois

Itellä on silmien alla sellaisia 'onttoja' valkoisia näppylöitä joita ei tunnu saavan mitenkään pois.. Lähtevätkö ne itsekseen koskaan? Toiset on sitte nuo mustat pisteet. Miten nuo näppylät ja pisteet saisi tehokkaasti pois? Korjaan ammatikseni autoja ja muita härveleitä, joten kasvot ovat välillä todella likaiset pitkän aikaa.

3

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfghjkl

      Valkoinen "näppy" on nimeltään milium. Sitä ei yleensä saa puristamalla pois, koska sillä ei ole omaa huokosta. Mene kosmetologille, joka tekee miliumiin rei'än neulalla ja puristaa talin pois. Joskus ne häviävät itsestäänkin mutta siinä voi saada odottaa kauan!

    • rdytfi87

      Miliumit johtuvat joskus kuivuudesta, joten kokeile laittaa jotain tosi kosteuttavaa niihin kohtiin

    • mannaryyni*

      Ihotesmä, luufinni
      Miliumit ovat iholla etenkin poskipäissä ja silmien seudulla esiintyviä pieniä pinnallisia valkoista talimassaa sisältäviä "jyväsiä" (kystia), joista ei ole muuta kuin esteettistä haittaa. Ne voidaan poistaa tekemällä reikä neulalla ja puristamalla massa pois.

      Itsekin poistelen niitä, joskus ei lähde vaikka kuinka yrittää, niin täytyy kaivaa kunnolla ulos ja iho tietty kärsii, mutta paukku on pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      984
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe