Tatuoinnin paikka

Olen ottamassa tatuointia elokuussa ja haluisinkin nyt kysyä kokemuksia pohkeeseen ottamisest? Olen ottamassa pohkeesen kuvaa. Entä onko kukaan käyttänyt mitään puudutetta? Kaverini ottaa samana päivänä tatuoinnin jälkeeni ja hän haluaisi jonkin näköistä puudutetta ihoonsa. Millaisia kokemuksia? Mikä olisi paras puudute?
5279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

suosittele puudutusta, puudutus aine tuottaa hylkimis prosessin. ja iho alkaa märkimään

Äänestä

Apteekista saatavaa Emla paikallispuudutus rasvaa. Vaikutusaika on tapauskohtainen. Joillakin 5 minuuttia joillakin puoli tuntia. Ainetta ei suositella käytettävksi, koska saatta vaikeuttaa värin tarttumista.
Kyseinen puudute on tarkoitettu lähinnä "piikki kammoisille" rokotettaville.

Parempi kysyä tatuoijan mielipidettä asiaan. Itse olen muutamassa kuvassa salvaa käyttänyt ja se ei kuulemma vaikeuttanut tatuoijan työskentelyä kohtuuttomasti. Kuvat paranivat oton jälkeen aivan normaalisti.

Äänestä

Jos et kestä pientä neulanpistelyä, unohda koko homma.

Äänestä
  • tula minu likese ku mina avta se joensuu, siela ei koske olekaan,olen hela katinen nasien kansa. varma like aukasta elokusta alkaen. mina osata tehta tatuonti huva. ja maksa sata vaika lunosa

    Äänestä

Tässä hiljan tehty kuvaa pohkeeseen, eikä se nyt mitenkään järjettömästi sattunut, lähellä polvitaivetta tuntui pahimmalta... Huomattavasti tekemisvaiheen kipua rasittavampaa on ainakin mun mielestä paranteluvaihe, kannattaa pohjekuvan kanssa varautua jalan turpoamiseen ja paineen tunteeseen etenkin seistessä (jos nyt on kyseessä joku vähän isompi kuin 1 cm x 1 cm kuva). Esim. aamulla noustessa kannattaa ottaa varovasti, voi mennä jopa jalka alta. Ja jalkaa kannattaa pitää koholla mahd. paljon, se auttaa kipotukseen ja turvotukseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sweety10 kirjoitti:

Olen ottamassa tatuointia elokuussa ja haluisinkin nyt kysyä kokemuksia pohkeeseen ottamisest? Olen ottamassa pohkeesen kuvaa. Entä onko kukaan käyttänyt mitään puudutetta? Kaverini ottaa samana päivänä tatuoinnin jälkeeni ja hän haluaisi jonkin näköistä puudutetta ihoonsa. Millaisia kokemuksia? Mikä olisi paras puudute?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu