On piebntä epätietoisuutta siitä että huijataanko minua vai ei. Täällä ketjuissa oli joskus paljastettu se, miten ip-osoitteen voi paikantaa saamastaan sähköpostista. Minulla olisi gmail-osoitteesta tullut viesti, mutta haluaisin tietää tuleeko se aina samasta ip-osoitteesta, ja missä tämä osoite sijaitsee. Voisikohan joku nero tämän minulle kertoa niin selkokielellä, että ymmärrän.
IP-osoitteen sijainti
Haluaa varmistua
6939
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikäli olet saanut postia Gmail-osoitteesta niin ilman FBI:n tai CIA:n apua on mahdotonta paljastaa mistä _sähköpostin lähettäneeseen tiliin_ on kirjauduttu. Ymmärrätkö? Gmail-tili on Googlen palvelimella. Siihen kirjautuva henkilö voi tulla mistä päin maailmaa tahansa. Sähköpostissa itsessään ei ole mitään paikkatietoa.
Kiitos vastauksesta Wanha nörde jurrissa:-).
Muutama kyssäri lisää:
1 Mistä tulevat sp:t sitten voi jäljittää?
2Osaatko sanoa photoshopatuista kuvista sen verran, että saako niitä alkuperäistä kuvaa eli poistetua photoshoppaukset? Meinaan vaan kun donna näyttää vähän ikävuosiaan nuoremmalta.
Kiitti jos vaan ehdit vastata.
> Osaatko sanoa photoshopatuista kuvista sen verran, että saako niitä alkuperäistä kuvaa eli poistetua photoshoppaukset? Meinaan vaan kun donna näyttää vähän ikävuosiaan nuoremmalta.
Kiitti jos vaan ehdit vastata.
Ei oikein saa muokkauksia pois, jos kuva on tavallinen (litistetty) kuva muokkauksen jälkeen.
Voihan se olla sen oma kuva 10 vuotta sitten tai mikä tahansa kuva netistä.
Entäpä miten on, saako windowsin kuvaohjelman automaattisesti näyttämää päivämäärää valokuvauspäivästä muutettua tai muuttuuko se esimerkiksi siksi päiväksi jolloin lataa kuvat esim. picasaan?
painat kuvan päällä hiiren oikeaa nappia ja valitse ominaisuudet ja sitten välilehti tiedot, niin näkee oikean päivämäärän (jos näkee :D) mesen kautta jos toinen lähettää kuvan saa ip:osoiteen selville ja siittä on ohjeita jopa youtubessa.tosin ei ihan helppo homma jos ei on ihan aloiteleija koneen kanssa
Jos olet aloittamassa suhdetta, tuo ei vaikuta terveeltä. Kokeilepa pyytää ihminen tapaamaan jonnekin julkiselle paikalle. Jos tämä ei onnistu, unohda *heti* koko juttu ja yritä seuraavaa vaihtoehtoa.
Ip-osoite vaihtuu normaalisti joka käynnistyksellä. Suurin osa verkkopalveluista antaa pyytävälle yhteydelle seuraavan vapaan ip:n ja sitä voi käyttää istunnon ajan. Vaikka saisit jotain selville, se on huomenna jo (yleensä) vanhentuntu tieto.
Varmin lääke ongelmaasi on hankkia itsetunto. Kun luotat itseesi, voit luottaa muihinkin. Lopeta luottaminen sitten kun toinen antaa siihen aiheen. Tällä tavalla elämästä tulee tosi paljon helpompaa ja nautittavampaa.