Kuinka kauan te EurAuPairin kautta USA:han lähtevät/siellä jo olevat olette odottaneet sopivan perheen löytymistä ja kauanko on mennyt yhteydenottoihin siitä kun hakupaketti on lähtenyt USA:han? Minun hakupakettini lähti viime viikolla USA:han ja syyskuussa olisi tarkoitus viimeistään päästä lähtemään, tiedä sitten milloin ensimmäinen perhe ottaa yhteyttä!
EurAuPair (USA)
Abi10
6501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ähhh, mulla vissiin kiire kohta jos meinasin kanssa ite syyskuussa päästä lähtemään. Taistelen parhaillaan tuon "dear host family"-kirjeen kanssa... S
Olin kans viime vuonna lähdössä EurAuPairin kautta Usaan ja kaikki paperit oli valmiina joskus heinäkuun lopulla (siis USA:ssa). No, lapuissa sanottiin et isäntäperhe löytyy nopeemmin kun on kokemusta alle 2-vuotiaista, joista mulla siis oli se yli 200 tuntia sillon. Oottelin sit elokuun ja mietin et no, kyl se perhe varmaan kahen kuukauden sisällä löytyy, mut mitään ei kuulunu, ei ees syyskuussa. Siinä vaiheessa päätin, etten jää odotteleen, koska meillä oli kotona kaikenlaista menossa ja ahdisti olla sielä kun joutu viettään kaikki päivät vaan kotona kun ei ollu töitä. Rekisteröidyin aupairworldiin ja lähin Irlantiin. Perhekin löyty helposti ja viikon päästä löytymisestä olinkin jo Irlannissa! En oo ikinä katunu, et lähin. Tammikuussa tuli sit meiliä, jossa kysyttiin, vieläkö oisin halukas USAan lähteen, koska ne sielä uskoo löytävänsä mulle perheen pian. Siinä vaiheessa olin jo ollu melkein 4kk Irlannissa jo! Et yli puoli vuotta ois menny et perhe ois löytyny. Voihan se tietty olla, et viime vuonna oli vaikeempi löytää perheitä, mut en kyl jäis odotteleen kauheen kauaa, jos olisin sä. Toivotaan kuitenkin, et löydät perheen ja pääset lähteen kun haluat!
Kiitos vastauksesta. Myöhään tosiaan olen liikenteessä, ihan senkin takia että siinä paperipinkassa oli niin paljon täyttelemistä, papereiden hommaamista, ja passikuvat piti uusia kolmeen otteeseen, samoin rokotukset jotka eivät olleet enää voimassa. En minäkään aio jäädä syys/lokakuun jälkeen enää odottelemaan vaan otan ohjat omiin käsiini ja lähden Ranskaan tai UK:hon.
Siis, kun pitäisi mielellään olla 2 suosittelijaa lastenhoidosta ja yksi sitten vaikka harrastuksesta/työstä yms. Eikä omat perheenjäsenet/sukulaiset kelpaa suosittelijoiksi. Saisin EHKÄ yhden suosituksen vuosien takaiselta päiväkoti harjoitteluajalta, mutta miten sitten sen toisen kanssa... Onko ne niin pakollisia, että lähtö voi jäädä siitä kiinni? Saanhan mää tietty oman siskon suosittelemaan (ja kokemusta olisi hänen alle 2-v lapsien hoidosta reilusti yli 200 tuntia), mutta siitä ei saa kun yhden lisäsuosituksen...
En varmaan ikinä saa tuota paperinippua maailmalle, rokotukset, suositukset, passikuvat, kirje isäntäperheelle, plaaplaaplaa....
Euraupairillahan sukulainen voi olla vain lisäsuosittelija eli sukulaisten lastenhoitosuositukset eivät kelpaa toisin kuin esim. EF:llä.
Toisaalta jos hoitamiesi lapsien isä/äiti on sukulaisesi vain pariskunnan avioliiton kautta, suosituksen saaminen onnistuu (mm. yksi ystäväni teki näin, eikä siitä tullut sanomista), toki se on pientä vilppiä joten "sukulaisuussuhdetta" ei kannata järjestölle paljastaa. Tätä suosittelisin yhdeksi vaihtoehdoksi.
Ja kyllä ne ovat pakollisia, ilman niitä ei tietääkseni ole mahdollisuuksia saada hakupakettia USA:han, näin minulle Euraupairilla sanoivat kun kysyin asiasta. Minä jouduin tekemään niin että pyysin työpaikaltani (päiväkoti) kahdelta työtoveriltani lastenhoitosuositukset ja tämä kelpasi. Typerää sinänsä että niitä tarvitaan kaksi vaikka lastenhoitotyötä olisi tehnyt vain yhdessä paikassa.
Itse värkkäsin tuon hakupaketin kanssa 1,5kk, mikä oli mielestäni ihan ok aika. Rokotukset kannattaa tarkistaa pikimmiten. Jäykkäkouristus ja polio on uusittava 10 vuoden välein, muut pakolliset rokotukset ovat voimassa lapsesta vanhuuteen asti, tsekkaa ovatko rokotukset voimassa sairaanhoitokortistasi, jos eivät uusi ne ja vie lääkärintodistus täytettäväksi, terveyskeskuksissa on suuret jonot niin lääkärin vastaanotolle kuin rokotuksiinkin, kiirehdi.
Passikuvien pitää olla värillisiä ja nauravia, kävelet lähimpään kuvaamoon ja pyydät passikuvia jotka tulevat au pair -hakemukseen (ei viisumiin kuten he saattavat ehdottaa, tässä sössin ja sain väärät kuvat).
Suositukset pikimmiten kolmelle suosittelijalle, minä täytätin luonnesuosituksen opettajallani (luultavasti myös jokin perhetuttu käy).
Kirje isäntäperheelle on helppo tehdä, helposti tulee kaksi sivua täyteen kun alkaa lurittelemaan vaadittavat asiat. Älä unohda yhteystietoja kirjeen ylänurkasta, äläkä allekirjoitusta.
Tässä nyt jotain vinkkiä, toivottavasti auttoi, voit toki kysellä lisää ja jos haluat meilata minulle: [email protected]
Kiitooooos! Otin sähköposti osoitteesi talteen, laitan sulle kuule pitkän listan kysymyksiä, kunhan pääsen pidemmäksi aikaa koneelle :)