Mihin mennessä neitsyys tulisi menettää? Miksi? Minkä ikäinen olit itse? Kadutko jotain? Onko neitsyydellä ollut suuri merkitys elämässäsi?
Missä vaiheessa neitsyydestä tulee rasite?
aiheen vierestä
23291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
rasite siinä vaiheessa, kun muilla samanikäisillä on jo kokemusta. Siinä vaiheessa, kun ikäisesi neitsyt on käytännössä harvinaisuus, niin peli on menetetty. Cranky_geek tuolla toisessa ketjussa kuvasi aika hyvin, että jos nainen ei ole 20-vuotiaana menettänyt neitsyyttään, niin hänestä ei koskaan tule hyvää sängyssä tai hän ei pysty tyydyttämään miestä, koska siinä vaiheessa on myöhäistä saada enää tarvittavia taitoja ja itsevarmuutta. Tämä on valitettavasti ihan totta. Kadunkin ihan valtavasti sitä, etten joskus teini-ikäisenä hankkiutunut neitsyydestä eroon keinolla millä hyvänsä, nyt sille ei enää mahda mitään. Tietysti neitsyydellä on suuri merkitys, koska tiedän jo alle kolmekymppisenä, etten koskaan elämässäni saa kokea seurustelua tai seksiä tai saa lapsia ja olen myös sosiaalisesti eristyksissä, koska minun pitää pystyä salaamaan friikkiyteni muilta ihmisiltä. Kun olisi edes jokin kokeellinen aikakone, niin olisin valmis koekaniiniksi, niin paljon kadun teini-iän typeryyttäni ja lapsellisuuttani.
tänne oppiin älä ruikuta.
Taidat olla vain ruma nainen joka selittää, että neitsyys olisi este haluamallesi. Päinvastoin tuo on etu naiselle. Vain poikuus on häpeä (tosin miehen panomenneisyydellä ei ole merkitystä), kuten naiset ovat täällä asian kauniisti ilmaisseet.
Ongelma on lähinnä siinä, että tekemällä neitsyydestä elämää suuremman asian itselleen, ei lopulta ehkä uskalla elää ja tarttua tilaisuuteen silloinkaan, kuin pitäisi. Jää ehkä juuri se oikeakin parisuhde kokematta, kun vain miettii, että onko tämä se riittävän iso juttu, että voisin luopua neitsyydestä, eikä uskalla ottaa riskiä. Panemaan nyt oppii liikunnallisessa mielessä yhtä hyvin nuorena kuin vanhana, mutta jos rakentaa itselleen suuria henkisiä lukkoja ja estoja, niin niiden yli pääseminen on vaikeampaa.
Sinäkö haluaisit naisen, jonka kanssa ET saa orgasmia?
mitään sellaisia asioita ajattele, että sen pitäisi olla elämää suurempi kokemus, vaan ajattelen sitä miehen kannalta. Jos luit Cranky_geekin viestin tuolta toisesta ketjusta, niin hän kuvaa siinä juuri hyvin sen, ettei kokemattoman naisen kanssa voi saada nautinnollista seksiä, ei koskaan, koska se luonnollinen vaihe neitsyydenmenetykselle on mennyt ohi ja sen jälkeen on myöhäistä, sitten ei enää opi, eikä saa riittävää itsevarmuutta. Jos menisin sänkyyn jonkun kanssa valehdeltuani olevani kokenut, niin mieshän tietäisi sen heti ja se olisi minulle todella nolo kokemus. Eikä mies saisi siitä mitään, koska seksi kokemattoman kanssa on yksinkertaisesti surkeaa.
Vain kiihottaa miehiä. Vai miksi luulet, että teiniporno on suosituinta (sen lisäksi, että nuore naiset kauniimpia)?
Orgasmi voi lähinnä jäädä saamatta jos nainen on löysä alapäästään tai ruma.
minä en enää ole kovin nuori.
ei Cranky ihan niin kirjoittanut. Kirjoitti, että se voi olla vaikeata hankkia sitä itsevarmuutta, ei että se olisi mahdotonta. Jotkut pääsevät elämässään yli hirveistä esiintymispeloista kuten minä, toiset seksipeloistaan. Omasta päästäsi se on kiinni, etenkin jos olet päättänyt, ettei sinusta ikinä tule itsevarmaa, niin eihan sinusta sitten tosiaan tulekaan.
vanhempi nainen neitsyytensä vuoksi karkottaa miehiä, niin se tarkoittaa vain sitä, että mies ei ole hänestä kiinnostunut pitkään suhteeseen eikä halua viedä naisen neitsyyttä kertapanolla.
mahdotonta. Eikä se ole vain omasta päästä kiinni, nämä jutut kuuluu oppia nuorena, eikä mun ikäinen voi oppia samalla tavalla kuin teini-ikäinen. Lisäksi koska kukaan mies ei siedä huonoa seksiä minun ikäiseltä, niin en saisi edes tilaisuutta oppia.
mies ainakin näissä nettikeskusteluissa sanoo syyksi huonon seksin. Ei miehillä nuorenakaan mitään omantunnontuskia ole, niin mistä ne vanhana tulisivat. Ja mulle ainakin tekisi vain palveluksen, kun pääsisin neitsyydestä eroon.
Mene ensin juttelemaan jollekin mukavalle terapeutille ja sen jälkeen etsi sulhanen/seurustelukumppani. Tosi noitavainomaisen outoja "tietoja" sinkkumiehet suoltavat aikuisen neitsyen ominaisuuksista. Itse taas 27-vuotiaaksi täysin kokemattomaksi olleena tässä kirjoittelen, kohta vanhimman tyttären rippijuhlia järjestelemään alan. Sinulle sanoisin että ne 14-vuotiaasta jyystetyt tytöt muutamatkin ehtivät keski-ikään mennessä joko valita lesbouden, selibaatin tai muuten vaan tositosi kyynisen asenteen miehiä kohtaan juuri "kokemuksensa" siivittämänä. Meitsi sen sijaan suhtautuu erittäin positiivisesti, voisi sanoa tyttömäisen uteliaasti, sänkyhommin, kun vielä on paljon mielenkiintoista edessäpäinkin, sekä omaa että kumppanin nautintoa.
En ole nim. cranky_geekiä lukenut, mutta epäilen että hän kuitenkaan ei ole feminiinisen seksuaalitutkimuksen kärkinimiä maassamme : ). Rohkenen epäillä hänen pitävän mekaanisesta, tunteettomasta seksistä, eräänlaisesta pornon näyttelemisestä. Siinä varmaan nuorena alkaneet ovat tosi hyviä?
olet ilmeisesti tavallisen näköinen nainen. Minkä ikäinen ja näköinen sitten olet?
Valitettasti kanssasisaresi eivät ole juuri säästelleet itseään joten miehet suhtautuvat taviksen näköisiin naisiin lähinnä panoina (helpompina kuin kauniit).
Ehkä sinun kannattaisi juuri mainostaa reippaasti kokemattomuuttasi ja puhtauttasi. Eikä välittää palstan lutkista.
näitä kyynisiä vanhempia naisia tälläkin palstalla riittää..
hän jättäisi minut ensimmäisen seksikerran jälkeen huomattuaan, että olen täysin hyödytön sängyssä!
Miten sinä sitten kerroit miehelle, että olit noin vanhana kokematon? Miten kauan kesti ennen kuin hän ensimmäisen kerran nautti seksistä kanssasi?
että naisen kanssa ei voisi nauttia seksistä, jos hän on kokematon? Naiselle on kuitenkin seksissä asenne melkeinpä tärkeintä. Positiivisesti leikkimielinen, "pidetään hauskaa yhdessä" -asenne saa ainakin mut innostumaan, vaikka nainen ei osaisikaan käsitellä miestä huippuhyvin. En tiedä moniko on kanssani samaa mieltä, mutta eihän nainen edes välttämättä tee aktiivisesti kovin paljon seksissä. Suurin osa on sitä, että pääasiassa mies tekee.
Teidän teorioiden mukaan jokaiselle suoritetaan viimeistään 20-vuotiaana lobotomia, joka estää jatkossa omatoimisen ajattelun ja uusien asioiden oppimisen. Just just...
Kauheasti on tullutkin elämässä menetettyä, kun ei ole päässyt polkemaan viinalla kyllästettyä teinipillua alle parikymppisenä jossain ostarin kulmilla tai baarin vessassa. Sitä todella kannattaa synkistellä...
Jos toiselle neitsyyden/poikuuden menettäminen vähän myöhemmällä iällä on ylitse pääsemätön este, silloin kyseinen henkilö on yleensä ottaen täysin väärä kumppani, ja hyvä niin...
olisin arka ja epävarma, enkä osaisi ihan käytännössäkään tehdä mitään. Seksi olisi ihan takuuvarmasti huonoa miehelle.
ihan eri asia, koska seksi on naisessa se tärkein asia miehelle ja jos nainen on huono, hänet jätetään ihan varmasti. Ja kyllä siinä menettää ihan valtavasti, jos ei saa koskaan harrastaa seksiä. Ihan henkisessä kehityksessäkin, ei yksin seksissä.
Neitsyydestä tulee rasite silloin, kun itse tekee siitä rasitteen.
Ihan hyvin voi olla itsevarma ja neitsyt, jos ei itse tee neitsyydestä häpeän aihetta ja ei välitä siitä mitä muut ajattelee.
"Panemaan nyt oppii liikunnallisessa mielessä yhtä hyvin nuorena kuin vanhana, mutta jos rakentaa itselleen suuria henkisiä lukkoja ja estoja, niin niiden yli pääseminen on vaikeampaa."
Juuri tästä on kyse.
AP olet varmasti todella mieluinen kumppani, kunhan tuosta jutustasi et tee niin isoa numeroa, ja etenkään anna sen vaikuttaa negatiivisesti itsetuntoon. Varmasti on mahdollista että on jossain kiva mies joka ymmärtää sinua.
Miehenä poikuuden lähtö aika myöhään ei niin maata järisyttävä kokemus ollut, toki se itsetuntoa nosti tosi paljon naisten suhteen. Että ei siihen ekaan kertaan hirveenä kannata lastata odotuksia seksinä. Harva on seppä syntyessään :)
vastasit, niin tarkoitin itsevarmuutta sängyssä ja seksin osalta, en yleisesti. Ja kyllähän se on häpeä, vaikka kuinka yrittäisi selitellä. Valitettavasti.
odottaisikaan, että se minulle olisi mitenkään kivaa, mutta olisi hirvittävää nähdä se pettymys miehessä, minkä väistämättä aiheuttaisin.