Pointsilla mennään kaveria jatkuu...

Loma vierähti tältä osin lopuilleen ja maanantaina työn ääreen jälleen palaillaan...
Kauniita kesäpäiviä onkin ollut, loma meni suunnitelmien mukaan mökkeillessä, uidessa, soudellessa, onkien, virveltäen, pyöräillen, sekä patikoiden:)

Syömisetkin on pysyneet kutakuinkin reilassaan, paino tasan sama kuin lomalle lähtiessäkin:)
Nyt hellettä sen verran, että lenkille ei tee mieli lähteä, mutta uimassa tulee päivittäin käytyä ja kun uin pitkiä matkoja ( järvessä) sekä vesijuoksen, liikuntaa tulee yllinkyllin...
Näin helteellä pyöräilykin tuntuu paremmalta, kun lenkkeily, niimpä useimmin hyppään pyörän selkään ja menoksi.

Työmatkatkin poljen näin kesän aikaan ilmalla kuin ilmalla:)

Taitaapi olla porukat lomilla ja luonnon helmassa, kun täällä on niiiiin hiljasta, että tekis mieli kiljas......

Palaillaan taas.... *mimmu*
451055
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Mä oikestaan olen enemmän tuon kalorien laskemisen kannalla ja no voi ne helposti muuttaa pointseiksi jos karkeasti laskee että 1 points = 50 kcal.

Äänestä

Tervetuloa takaisin :) Ja hauskan rennolta kuulosti lomailu. Olen mä käyny näillä sivuilla kattelemas, mut en oo saanu kirjotettua mitään, on tosiaan ollu hiljasta.. Jups, Viikon verran oon aika nätisti syöny ja jonkin verran lenkkeillytkin, aikasin aamul. Eilen olin ekaa kertaa vasta tänä kesänä uimassa, innostuinkin, et sen voi laskee oikein kuntoiluks eilisen osalta :)

Tänään syömiset ei niin nättiä, oltiin juhlis, enkä oikein hillinny itteeni. Huomen taas pitäs koittaa ruotuun palata,vaik huomenkin ois pientä reissua tiedossa.

Kuullaan taas, manna

Äänestä

Jo aamupäivällä lähdimme reissuun, kylässä sukulaisissa...
Uitiin matkanvarrellakin ja kun illan suussa palattiin kotiin, heti uimaan...uin yli tunnin, meidän järvi on lähdepitoinen syvä, vaikka aika pikkuinen onkin, ei oikein helteelläkään kovin pääse lämpimäksi, mutta sopivan sellainen on kylläkin:)

Nyt on pakko ruveta orjentautumaan työhön ja pitää ruveta myös opettelemaan nukkumaan menoa aikaisemmin, kun on tullut kukuttua yli puolen yön yleensä lomalla...
Onneksi on saatu huusholli viilennettyä mukavan viileäksi, joten eiköhän sitä unenpäähän pääse, kun köllähtää petiin...vaikka oishan toi jalkapallomatsi aikas jännää katseltavaa...saas nähä?

Äänestä

Heipä hei kaikki!

Lomalta palattu, sekä ulkomailla että kotimaassa. Vaa'an saldo näytti 1kg verrattuna matkan alkuun. Ei sinänsä paha, mutta ei hyvä kuitenkaan. Peili ja kuvat kertovat, että plääh!

Joten jollekin pitäisi alkaa. Synttäreihin vajaa kuukausi, en ehdi siinä ajassa tavoitteeseen eli alle 70 kilon, liikaa matkaa tällä hetkellä.

Onneksi kuitenkin liikkuminen on ollut helppoa, uintia täällä ja siellä. Ruokailu ulkomaan reissulla oli ihanan helppoa seisovasta pöydästä, paljon keveitä salaatteja tarjolla ja ne tomaatit! Aivan ihania! Ylimääräiset kerrokset tulivat tietty jälkiruoista :(

Mutta nyt pitäisi alkaa siis jollekin, vähitellen ruotuun, tämä on ensimmäinen askel, kun tänne kurkistaa. Palaillaan!

Äänestä

Tänään jotain alkua eli lenkillä käyty ja miehen kanssa sovittu kättä päälle, että joka päivä käydään vähintään puolen tunnin pyrähdys loman loppuaika eli neljä viikkoa tarkalleen.

Lisäksi lisäpontta Painonvartijoiden loppuunmyynnistä, tilasin niiden uusimman kotipaketin, kun myyvät varastonsa pois puoleen hintaan. Ohjelmalle jäi hintaan vajaat 50 e, mukana ostajan oppaat jne. Toivottavasti jotain hyötyä eikä pelkästään lukemista.

Huomenna pisteillään. Tästä se taas lähtee. Synttäreihin 2,5 viikkoa, sopivasti keventävä jakso siihen päivään saakka.

Ja nyt masennusrepliikki: Moooooontakohan kertaa olen kirjoittanut tänne tuon "Tästä se taas lähtee"? Mutta aina se on alusta lähdettävät. Se tulee niin nopeasti, mutta miksi hi..ssa se lähtee niin hitaasti?

Mietiskellen,

Merja

Äänestä
  • Pisteilty, lenkkeilty. Pisteillä pysytty, vaikka nimipäiväkakkuakin syöty. Ja mansikat ovat hyviä, nam.

    Jatketaan samaa rataa.

    Äänestä

  • 12vk kirjoitti:

    Pisteilty, lenkkeilty. Pisteillä pysytty, vaikka nimipäiväkakkuakin syöty. Ja mansikat ovat hyviä, nam.

    Jatketaan samaa rataa.

    Kolme pv takana. Pisteilty, käyty lenkillä. Huh huh. :)

    Äänestä

  • 12vk kirjoitti:

    Kolme pv takana. Pisteilty, käyty lenkillä. Huh huh. :)

    Uusi ajanlasku jatkuu. Lenkillä käyty, vaikka kaatosade (kunnon varusteet vaan päällä). Pisteilty. Että silleen. Sitkeänä sissinä. Miksi se tulee niin nopeasti, mutta lähtee pirun hitaasti? Ai mikä? No, kyllä te tiedätte. Mis kaikki on? Olis edes se helle, mitä koko muu Suomi näyttää saavan. Pläääh!

    Äänestä

Heippa kaikille näkymättömille lukijoille!

Viikko takana pisteilyä. Joka päivä myös lenkkeilyä. Viikon saldo -2kg eli loistavasti lähtenyt käyntiin. Jatketaan samaa rataa.

Hellettä yhä edelleen odotellaan, eipä ole meillä näkynyt, huomiseksi lupasi meille pohjolan perukoillekin jotain siihen suuntaan. Toivossa on hyvä elää :)

Mitäs teille muille kuuluu?

Äänestä

Hiljainen on kylätie... ja keskustelupalsta...

No, pisteily jatkuu ja lenkkeily myös. Hellettä ei näy edelleenkään, lämpötilat alle 20, alkaa jo kyrsiä. Nytkin tulee vettä taivaan täydeltä. Ja "Suomi kärsii helteestä".... PAH, sanon minä!

Perjantaina synttäreille, ensi viikolla itsellä. Palataanpa taas.

Äänestä

Pitkästä aikaa moikkelis, olen kyllä aina käynyt vilkasemassa täällä, mutta en ole saanut aikaiseksi kirjoitella, tosin kerra kirjoitin pitkän rimpsun ja se jostain syystä katosi kuin pieru saharaan, enkä enää viittinyt uudestaan ruveta rustailemaan:)

Kesä on mennyt kivasti helle säässä, tosi kuumaa on ollut, nyt vähän on viilentynyt (varjossa 24 astetta)
eikä juuri kyllä tällähetkellä paista aurinko kuin pilven takaa.
Hyvähän se on lämmin kesä, mutta kun meillä ei ole juurikaan satanut, niin alkaa olla melko kuivaa.
Jostain syystä sateet kiertää meidän kylää, vesistö ja korkea mäki ehkä syynä?
Mutta uimavedet on kyllä lämpimiä, on tullutkin uitua ja vesijuostua hirmuisesti:)

Paino on pysynyt samassa koko kesän, syönyt olen terveellisesti, mutta en ole juurikaan laskenut pisteitä.
Liikuntaa sen verran kuitenkin joka päivä, uintia, vesijuoksua, sekä pyöräilyä työmatkat päivässä n. 10km.
Muu lenkkeily onkin jäänyt nyt helteellä, mutta kun nämä hellittää alkaa lenkkeily taas:)

Liikunnaksihan voi sanoa myös tanssin, ollaan käyty joka viikonloppu lavatansseissa, harrastuksena kivaa ja siellä tapaa tuttuja ympäri suomen näin kesän aikaan:)

Kesä on jo kääntynyt siihen pisteeseen, että kasvimaalta alkaa saada satoa, salaatteja, yrttejä, sipuleita, perunoita ja porkkanoita, maistuu ihanalta tuoreet kasvikset.
Ompa minulla kasvihuoneessa nyt kokeilussa tomaattejakin ja pitkää kurkkuakin, pikkasen olen jo saanut sieltäkin satoa maistiaiseksi:)

Marja sato näyttää nyt jäävän pieneksi, mansikkaa kävin keräämässä mansikan viljelijältä, mutta kova kuivuus näyttää vieneen vadelman, pitännee etsiä vielä jostain kosteimmilta alueilta josko saisi edes vähän, mustikkaa en vielä ole edes käynyt katsomassa metsässä, niitäkin luulisi olevan jossain suon laidassa?

Nyt lähtö kaupoille ostoksille, illemmalla tulee vieraita syömään ja saunomaan, sitten myöhemmällä tanssilavat kutsuu...
Kesä terveisin mimmu!

Äänestä

Hei kaikki pisteilijät. Toista päivää töissä ja kauheasta kiireestä huolimatta hyvillä fiiliksillä.
Heh, aamulla kävin ostamassa työpaikan läheltä sämpylän ja tuli sitten esille että pisteitä lasken niin totesi myyjä että hän olikin kattonut että näytät tosi hyvältä ja sitte töissä työkaveri kehu uutta kampausta hienoksi. Kyllä hymyilytti tovin oikeen kunnolla! =)

Loma meni rennosti, kotona lähinnä oleilin ja vain nautin upeista ilmoista. Pisteissä olen pysynyt, vaikeampaa on ollut syödä kaikki päivän pisteet. Kiloja on nyt tippunut kaikkiaan 19. JEE, kun 20 tulee täyteen täytyy juhlia kunnolla.

Mutta mutta, nyt pitäisi tosiaan alkaa harrastaa sitä säännöllistä liikuntaa. Zumban lisäksi pitääisi alkaa käydä kuntosalilla (löllyy paikat siihen malliin), mutta se nyt jää loppuvuoteen. Pitäisi varmaan täällä luvata alkaa zumbata 2 kertaa viikossa niin olisi vähän paineita pitää lupaus (todistajia nääs)!

Äänestä

Heippa jokaiselle naiselle!

Jos alkais oikeen kirjotteleen tänne teitin kanssanne :)
Tervettä elämää aloteltu vähä joka päivä uudestaan. Heinäkuussa meni yksi kilo. Sentään alaspäin, vaikka tavoite oli aika lailla kovempi.

Innostuin ostamaan voimavanteen. En sellasta kallista, mitä netis myydään, vaan puolta halvempi oli muistaakseni Stadiumissa. Siis sellanen hulavanteen tapanen, jota muksuna pyöriteltiin, painavampi vaan ja muhkuja sisäpinnassa. Aluks tuli sivuläskit vähä kipeiksikin.

Juu täytyy rientää, toiste lisää. Ja tsemppiä ja iloa syksyyn siskot :)

manna

Äänestä

Pyöreitä omia vuosia on siis juhlittu eilen. Uusi (viidettä kohti käydään!!KÄÄK!!) vuosikymmen lähti käyntiin mukavien ihmisten seurassa, inhimillisesti omalla tavalla juhlien. Porukkaa riitti ja tarjottavaa. Tein tarjolle mm. salaatteja pv:n ohjeiden mukaan, hyvin tekivät kauppansa.

Oma perhe oli kuunnellut äidin toiveita ja hommannut lahjaksi kuntosalikortin ja ohjatun harjoittelun. Ei siis enää tekosyitä olla menemättä :)

Onneksi eilen ei satanut, tänään puolestaan vettä on riittänyt. Lopetti sopivasti vajaaksi tunniksi, niin päästiin lenkille, maanantai ja eilinen jäivät välistä järjestelyjen ja juhlien takia.

Huomenna olisi vielä hääpäiväkin, siitäkin jo 15 vuotta. Huh huh. No, samat tarjoilut riittävät niihinkin juhliin, ensi viikolla taas normimpaa.

Kiva kuulla teistä muistakin!

Äänestä
  • Pyöreistä vuosista, niin sitä me jokainen " vanhetaan" joka päivä:)
    Meillä tänään ukkosmyrsky riehui, tosi pelottavaa oli kun olin pyöräilemässä ja myrsky yllätti, onneksi kuitenkin selvisin märällä kylvyllä ja säikähdyksellä.

    Kotona odotti kolmen tunnin sähkökatkos, piha aivan kamalan näköinen, on oksaa ja kukkaset ovat saaneet kyytiä, myös yksi suuri puu puoliksi poikki, salama iski n. viiden metrin päähän taloa, onneksemme puu ei kaatunut taloon päin, siinä meni naapurin aita mäsäksi:(
    Näille luonnon voimille ei mahda mitään...
    Noh, huomenna on pihan siivous vuorossa, joten touhua riittää...

    -mimmu-

    Äänestä

Synttäreiden jälkeinen arkeen palaaminen. Pisteilty on, tiukkaa tehnyt, makean haluaminen jäänyt päälle. Mutta onneksi halut selätetty, 1,5 pistettä jäi varastoonkin ja lisäksi kävin lenkillä.

Liikkuminen ollut tässä pari viikkoa todella hyvällä mallilla. Tästä sitä taas lähdetään, yritellään hieman keventää syksyn aikana. Olisi se pikkujoulupuku vuodelta 5, johon olisi kiva mahtua :) joskus marraskuun lopussa. Viimeksi ollut päällä vuonna 2002. No, jos mahdun siihen, saattaapi olla, että ostan ihan uuden :D. Siinä hyvä tavoite tälle syksylle.

Painonvartijoilta tilaamani materiaali tuli. Eniten hyötyä on uusimmasta ostajanoppaasta, päivitetympää tietoa kuin omassa vanhemmassa versiossa. Hyvä mm. se, että Lidlin valikoimat olivat tulleet mukaan.

Meillä viimeinen lomaviikko menossa, lapset jo huoneissaan, edistystä arkirytmiin palaamisessa. Pitäisi varmaan itsekin mennä, palataanpa taas.

Äänestä

Sain synttärilahjaksi kuntosalikortin (ohjelma ohjattu harjoittelu alussa kuuluvat pakettiin). Nyt sitten vihdoin sain soitettua salille ja menen huomenna käymään siellä henk. koht. ohjelman tekoa varten. Jes, edistystä minulle!

Mulle on suuri kynnys mennä salille. Olen aina mieltänyt sen lihaskimppujen (miehet) ja tiukkapeppuisten himourheilijablondien (naiset) paikaksi, jonne tavallisella pulliaisella virttyneiden verkkareiden ja t-paidan kanssa ei ole asiaa. Saa nähdä, muuttuuko mielikuva. Moni kyllä on sanonut, että mielikuvani on täysin väärä. Käyttekö te salilla?

Tänään sekä hyöty- että "oikeaa" liikuntaa. Hyötyliikuntaa matonpesun merkeissä, käsivarren lihakset saivat kyytiä, kun jynssättiin mattoja puhtaaksi. Lenkilläkin ehdittiin jo miehen kanssa käväistä.

Pisteily jatkunut hyvin. Tänään vuorossa kevyttä ruokaa, uusi kaali taipui padaksi ja laatikoksi.

Työt alkavat kutsua, ensi maanantaina alkaa. Tänään tuli perinteinen kirje, jossa ilmoitettiin, missä lukuvuosi alkaa. Ensin yhteinen puolipäiväkoulutus, sitten omille kouluille. Siitäpä se työvuosi lähtee taas käyntiin. Uusi luokanvalvojaluokka, kiva pitkästä aikaa saada seiskaluokka.

Mutta palataanpas taas,
moro!

Äänestä
  • Jalat keitettyä spagettia eilisen jälkeen. Tehokasta liikuntaa, meni puolitoista tuntia, kun käytiin kaikki laitteet läpi. Luulin, että tänään en pääsisi ylös vuoteesta, mutta pääsinpäs. Mies tosin lohdutti, että kyllä se ensi yönä viimeistään iskee :D

    Joten kuntoilukausi avattu ja pelot selätetty. Ei yhtään bodaria, ei yhtään tiukkapeppunaista. Tavallisia ihmisiä, tuttujakin sattui kannustamaan. Ja outoa: niistä ei-tutuista yksikään ei tuijottanut minua, vaikka hiki virtasi ja olin tumpelo laitteiden kanssa. Hmm... pitäisikö niitä omia asenteita sittenkin tarkistaa...

    Mutta pisteily jatkuu. Toivottavasti tehostetulla salikäynnillä on vaikutusta myös painoon.

    Palataan,
    Merja

    Äänestä

  • 12vk kirjoitti:

    Jalat keitettyä spagettia eilisen jälkeen. Tehokasta liikuntaa, meni puolitoista tuntia, kun käytiin kaikki laitteet läpi. Luulin, että tänään en pääsisi ylös vuoteesta, mutta pääsinpäs. Mies tosin lohdutti, että kyllä se ensi yönä viimeistään iskee :D

    Joten kuntoilukausi avattu ja pelot selätetty. Ei yhtään bodaria, ei yhtään tiukkapeppunaista. Tavallisia ihmisiä, tuttujakin sattui kannustamaan. Ja outoa: niistä ei-tutuista yksikään ei tuijottanut minua, vaikka hiki virtasi ja olin tumpelo laitteiden kanssa. Hmm... pitäisikö niitä omia asenteita sittenkin tarkistaa...

    Mutta pisteily jatkuu. Toivottavasti tehostetulla salikäynnillä on vaikutusta myös painoon.

    Palataan,
    Merja

    Täytyy nostaa hattua sinulle Merja!
    Olen vuosia sitten työporukan kanssa käynyt salilla, olisi tosi kiva aloittaa uudestaan tuo harrastus, meillä olisi peräti ilmaistakin kuntalaisten käyttää salia ja on kuulemas uudet laitteetkin, mutta kun ei vaan ole tullut lähdettyä...pitäis saada joku kaveri houkutelua mukaan, yksin on jotenkin vaikea kynnys lähteä:(

    Mulla pisteet hakusessa, mitenhän saisin repästyä itteni mukaan...
    Liikuntaa on tullut uiden/ vesijuosten ja pyöräillen:)
    Enkä ole edes käynyt vaaalla moneen viikkoon, luulen että paino on kerennyt nousta tänä aikana:(

    Huomenna aikomus lähteä mustikkametsään rymystämään...

    Jos maanantaina alkais tosissaan pisteilyn, nyt harjoittelen muutaman päivän jne.....

    -mimmu-

    Äänestä

  • *mimmu* kirjoitti:

    Täytyy nostaa hattua sinulle Merja!
    Olen vuosia sitten työporukan kanssa käynyt salilla, olisi tosi kiva aloittaa uudestaan tuo harrastus, meillä olisi peräti ilmaistakin kuntalaisten käyttää salia ja on kuulemas uudet laitteetkin, mutta kun ei vaan ole tullut lähdettyä...pitäis saada joku kaveri houkutelua mukaan, yksin on jotenkin vaikea kynnys lähteä:(

    Mulla pisteet hakusessa, mitenhän saisin repästyä itteni mukaan...
    Liikuntaa on tullut uiden/ vesijuosten ja pyöräillen:)
    Enkä ole edes käynyt vaaalla moneen viikkoon, luulen että paino on kerennyt nousta tänä aikana:(

    Huomenna aikomus lähteä mustikkametsään rymystämään...

    Jos maanantaina alkais tosissaan pisteilyn, nyt harjoittelen muutaman päivän jne.....

    -mimmu-

    Kiitos, Mimmu kannustuksesta. Sunnuntaiaamu (nyt jo ip) ja minä salilla. Tänään oli ensimmäinen aamu, kun ylös nouseminen ei sattunut :), joten suunta salille. Rauhallista oli, yksi käyttäjä minun lisäkseni alussa, hänkin lähti pois, sitten olin kotvan yksikseni, sitten tuli uusi käyttäjä ja kun olin lähdössä pois, taas yksi. Oikein sopivaa minulle, sai rauhassa tumpeloida niiden laitteiden kanssa ja säädellä niitä sopiviksi.

    Olo on hyvä treenin jälkeen. Hiki valui kyllä koko ajan, pyyhe märkänä ja paita samoin. Ei "hienon" naisen hommaa tämä kuntoilu (omia traumoja: hieno nainen ei hikoile!), mutta kaipa se kertoo, että jotain vaikutusta sillä huhkimisella on.

    Illalla jos pääsisi vielä pienelle puolituntiselle lenkille, niin jalatkin vertyisivät kunnolla. Pisteily on mennyt hyvin, syksyn meinikiä eli kiva aloittaa työt, pisteily ja liikkuminen. Illat kun pimenevät, niin intokin hiipuu kentie? Mutta mennään nyt siihen saakka, kun jaksetaan tällä tsempillä.

    Äänestä

Eilen marjassa, mustikoita tuli ihan mukavasti kotiin ja selkä kipeeks, mutta
illalla olimme lavatansseissa, siitä selkäkin vertyi, kivaa liikuntaa...kovasti (siis kivasti;) tuli tanssittua.

Pisteily edelleen tipotiessään...mutta kovasti olen tsempannut itteeni, jotta huomenna se alkaa todenteolla, lenkkeilykin voi nyt alkaa, kun ilmat on viilenneet.
Lenkkeily on ollut katkolla helteen takia toista kuukautta:(
Uintia jatkan niin pitkään kun veden lämpötilat salliin, siis järvessä, sitten siirryn hallitiloihin, mutta olisi kivempi uida järvessä mahdollisimman pitkään, jatkan joka tapauksessa uintia järvessäkin läpi vuoden se ei kuitenkaan käy liikunnasta, on vaan muuten hyvä harrastus:)


Huomenna siis alkaa taas yhden kerran pisteily, lenkkeily yms. aamulla uskallan vaaalle ja siitä se lähtee...
-mimmu-

Äänestä

Edelleen sujuu. Eli liikuntaa kiitettävästi, lenkkeilyä ja salillakin kävin taas tänään. Tehokasta liikuntaa, vaikuttaa varmaan ainakin jos hien määrään vertaa :)

Pisteily ok, olen keräillyt pisteitä varastoon, koska huomenna parhaan kamun synttärit, kahvilla pitää käydä ja kakkua aion ottaa. Joten säästelty on, jotta hyvällä omallatunnolla voi naatiskella.

Työarki lähtenyt käyntiin kivasti. Hyvä lukkari, mahdollistaa iltapäiväliikkumisen, koska kuopus vielä päiväunilla, jos menisi suoraan hakemaan. Ehtii käydä liikkumassa ja sitten kuopus kotiin. Tämä oli sitten sitä sarjassamme positiivista ajattelua: odotetaanpas vain, kun loka-marraskuun räntäsateet iskevät, kukahan se suuntaa suoraan kotiin päiväunille tai ainakin peiton alle teekupposen kanssa?... ;)

Mutta on se kummaa, että vaikka jo ruhtinaalliset kolme kertaa olen salilla käynyt, paino ei ole laskenut edes kymmentä kiloa! Telkkarin suurimmassa pudottajassa kilot karisevat hups vaan. Pitäisihän itselläkin mennä parissa viikossa ainakin se 10 kiloa. Sitten ei tarvisi enää tälle syksylle tehdä mitään :D. Haa, haa, täydellisen ontuvaa herjan heittoa. Katsotaan tuloksia sitten lähempänä joulua, kun salikortin voimassaoloaika loppuu.

Mutta nyt unikirja kutsuu, jostain kumman syystä väsyttää nyt jo!
Palataan!

Äänestä

Onnistumisen tunne, pisteillä on oltu nyt tämä viikko, hyvin olen pystynyt rajoissa pysymään:)
Liikuntakin on alkanut kivasti, joka päivä/ ilta olen käynyt lenkillä ja uimassakin vielä mukavasti.

Pelkäsin, että paino olisi päässyt nousemaan, mutta ilokseni huomasin, että olen pysynyt samoissa lukemissa koko kesän, suuri yllätys...tästä on hyvä jatkaa...

Hyvää alkavaa viikonloppua kaikille!
*mimmu*

Äänestä
  • Hyvä, Mimmu! Tästä se taas lähtee.

    Minäkin olen pisteillyt edelleen. Kävin salilla perjantaina, paikat ovat nyt melko jumissa venyttelystä huolimatta. No, eilen käveleskelin todella rauhallisesti reilun tunnin verran (laskin potkurilla liikuntapisteitä vaivaiset kaksi, kertoo vauhdista), venyttelin illalla ja tänään lisää. No, keskiviikkona vasta seuraavan kerran kohti salia, eiköhän paikat siihen mennessä ole palautuneet. Tänään lepopäivä.

    Aamulla tosin harrastin hyötyliikuntaa ja tyhjensin marjapensaat viimeisistä marjoista. Sitten alkoikin kunnolla sataa ja sitä on riittänyt. Ihan syksy. Täytyy varmaan laittaa kynttilät palamaan ja takkaan tuli, on kosteaa.

    Työarki pyörähti hyvin käyntiin, ihania uusia oppilaita (varsinkin ne ujot seiskat) ja tuntisuunnitelmia päänuppi täysi. Lasten harrastukset alkavat viikon-parin sisällä, täytyy katsoa, mihin väliin saan itseni ujutettua. Keskiviikon keskipäivä on minun aikaani, samoin luultavasti sunnuntaiaamu. Lisäksi pitäisi löytää se yksi tanssiliikunnan rako, liekö latinosta vai zumbaa?

    Mutta palataanpa taas viikolla, huomenna pitäisi hypätä vaakalle.

    Äänestä

Viikonloppu edessä, viikko vierähtänyt että huis vaan. Kiirettä näkyy olevan täälläkin, hiljaisuudesta päätellen :)

Edelleen pisteilen, liikuntaakin harrastettu. Ei valitettavasti niin ahkerasti kuin pari viikkoa sitten eli lähes joka päivä. Nyt vain n. joka toinen päivä. Kiitettävästi silti liikuntapisteitä kasattu - mutta ei onneksi käytetty.

Pisteilyä on nyt siis takana kolmisen viikkoa, paino tullut alas siis ekaviikolla pari kiloa, nyt sitten n. puoli kiloa viikossa. Tahtois vaan enemmän. Täytyy vaan luottaa siihen, että kohta sen pitää taas humpsahtaa alaspäin kerralla reilummin.

Tällä viikolla on muutaman kerran tullut tunne, että tahtois jotain oikein hyvää ja herkkua. Onneksi karikot kuitenkin vältetty ja viikonloppu edessä, jolloin yleensä jää varaa myös pienille herkuille. Yritetään kuitenkin pitää linja ensi viikonloppuun. Tuolloin olisi työkaverin kolmikymppiset edessä ja pieni herkuttelu lienee sallittu. Liikuntapisteiden ahkeraa keräilyä siis tiedossa ensi viikolla.

Kertoilkaahan kuulumisianne!

Äänestä

Pitkästä aikaa;)
Laihistelu on jatkunut kuitenkin ihan mukavasti, aamulla vaaalla ja -1kg viime punnituksesta...jjeessss!!!!
Liikuntaa on lisätty lenkkeilyn, uinnin lisäksi olen aloittanut kuntosalilla...sen kynnyksen yli tuli astuttua, kun tulikin, kun sain hyvän ystäväni houkuteltua mukaani.
Vielä ensi viikolla alkaa jumpatkin, joten joka illalle ja muutamalle aamullekkin on menoja tarjolla:)

Pisteillä olen yllättävän hyvin pysynyt, eikä repsahduksia ole tullut.

Lomakin häämöttää kolmen viikon päässä, pohjoisen ruska mielessä ja ihanat patikointi reissut, vielä jos ilmat suosisivat:)
Mutta vielä on töitä paiskittava tuo kolme viikkonen ja sitten...

Tsmppiä ja aurinkoisia syyspäiviä kaikille tasapuolisesti!
-mimmu-

Äänestä

Viikko mennyt vaihtelevasti. Osittain ok, osittain ei. Lenkkeilty on ja salilla käyty. Suurimmaksi osaksi pisteilty.

Keskiviikkona rytmi meni sekaisin ihan totaalisesti, kun kaikki tuli yhtäkkiä aamulla ylös. Älytön etova olo ihan vips vaan, ja se oli menoa. Täällä on liikkellä jokin nopea vatsavirus, joka on päivän tauti. Minäkin olin reporanka sen keskiviikon, tyhjensin vatsan totaalisesti. Torstaina eli eilen ei sitten enää mitään ja olo mitä mainioin. Keskiviikkona ei sitten pisteilty, eilinen ok, mutta tänään oli sen "pakollisen" herkkupäivän vuoro. Herkkupäivä jatkuu valitettavasti kohti viikonloppua, koska huomenna on kaverin synttärit, ja sunnuntaillekin olisi tuttavaperheen lapsen synttärit.

Maanantaina siis takaisin ruotuun. Hyviä puolia viikolla on ollut se, että olen huomannut itsekin, että kunto on kohentunut salilla. Eritoten ne todella heikot jalkalihakset ovat saaneet voimaa lisää hieman. Tämä antaa tsemppiä itselle.

Mutta ihan ok fiilis kaiken kaikkiaan, hauskaa syksyn alkua kaikille!

Äänestä

Hei kaikki!

Hiljaiseloa?

Pisteilty on, salilla käyty, paino vaihteeksi junnivaiheessa. Sitkeää jatkamista. Ja vaikka paino ei laske, niin kunto ainakin on noussut. Rautaa lisätty, hyvä fiilis.

Äänestä

Näin se aika kuluu, kiirusta on ollut...
Kuntoa on kohoteltu kovasti, viikon päästä alkaa loma pohjoisessa ja olisi suunnitelmissa kovasti paljon patikointia luonnossa, miten lienee ruska komia siellä lapissa?

Kuntosalilla käyn kolmesti viikossa, uimassa/ vesijuoksemassa ainakin kerran ja lenkilläkin ainakin kolmesti reilun tunnin lenkin, huomaa kyllä miten kunto on kehittynyt:)

Muitakin harrastuksia vielä pitää sovitella joukkoon, joten ei ole vapaa-ajan ongelmia meitillä:)

Pisteilty on hyvin myös, painokin on lasku suunnassa, hissukseen hyvä tulee 300g-500g viikko miinusta, täytyy olla tyytyväinen, mutta parasta on kuitenkin tuo kiinteytyminen:)

Mitens teillä muilla?

Äänestä

Ollaan pakkailemassa, lomalle lähdössä huomenna, siis pohjoista kohden patikoimaan:)
Kuntoa on kohoteltu muutama kuukausi todenteolla, luulen etten nyt ole "perässäkulkija" "hinattava" niinkuin joskus olen ollut, kieltämättä;)
Pisteetkin ovat olleet hallussa, nyt lomalla en kuitenkaan erityisemmin pisteitä laskeskele, syön kuitenkin terveellisesti, joskin saattaa herkuteltuakin tulla...liikuntaa vastapainoisesti tulee päivittäin reilusti, joten pienet herkuttelutkin kait voi sallia ja parin viikon päästä taas ruotuun todenteolla:)

Kirjoitelkaahan kuulumisia, ettei hävitä näköpiiristä kokonaan "kamut"

Mimmu pistää rinkan selkään, nauttii lapin luonnon kauneudesta, rauhasta, laavulla makkaran käryytyksestä, kuukkelien ja porojen ihailusta, iltaisin saunasta, takkatulen loimusta ja iltaisin ei tarvitse unipillereitä, uni tulee varmasti aina näillä reissuilla...

Kuullaan taas kun palailen! *mimmu*

Äänestä

Syyskuu on synttäreiden aikaa... Ainakin meidän suvussa ja kaverien keskuudessa. Joten pisteilyt heittäneet sitten viime kirjoittaman täysin häränpyllyä.

Liikuntaa on kuitenkin tullut kiitettävästi harjoitettua, joten paino pysyy samassa, ei nouse mutta ei laskekaan. Siispä ollaan siihen tyytyväisiä.

Juuri nyt flunssa iskemässä täysin päälle, kaksi päivää eletty Buranan voimalla. Onneksi tuli viikonloppu, saa ottaa suht' rauhassa, tosin huomenna koulutuspäivä normilauantain sijaan. Täytyy toivoa, että olo parempi huomenna ja sunnuntaina, jotta pääsisi salille.

Palataanpa taas - toivottavasti jo pisteillen!

Äänestä

Ompas täällä ollut hiljaiseloa!
Lomat on pidetty ja huomenna työt kutsuvat, iltavuoroon meno, joten vielä tähän aikaan kukkuilen täällä:)
Melkein kaksi viikoa tuli pohjoisessa lomailtua, ensimmäinen viiko kosteissa ilmoissa, kuitenkaan se ei menoa haitannut, joka päivä tuli luonnossa liikuttua tavalla jos toisella:)

Viime viikko olikin vallan mainio ilmojen suhteenkin, patikoitua tuli 115km, pyöräilyä 97km, kylpylässä löhöiltyä ja muutama kerta järvessä uintiakin tänä parina viikkona...

Vaaalla en ole vielä käynyt, ehkä aamulla, tuntuu että olen ainakin kiinteytynyt ( vaatteiden perusteella)
Pisteitä en laskenut koko aikana, yritin tietenkin syödä terveellisesti, muutaman kerran käytiin valmiilla ruuilla ravintolassa, missä oli seisova pöytä ja hyvät valikoimat erilaisia salaatteja ja kasviksia ja eri vaihtoehtoja kalasta lihaan, aika hyvä oli punnita mielessään pisteet:)

Nyt alkaa taas oikeesti pisteily huomisesta alkaen ja kuntoilu jatkuu entiseen malliin...tästä se arki taas alkaa...

Palataan asiaan, kaikki taas mukaan!
-mimmu-

Äänestä
  • Upeat liikuntasuoritukset sulla Mimmu!

    Itse olen vaihteeksi eilen aloittanut pistelaskun. Ovat olleet jossain (varmaan muilla mailla vierahilla) tässä "jokusen" (lainausmerkit merkittävät) viikon ajan. Liikunta on ollut koko ajan kunnossa, joten paino ei juurikaan ole hievahtanut, mutta edelleen haluaisin laskevan, sitkeä tavoitteeni on se 70 (pituus siis 170), joten tekemistä on jälleen kerran.

    Jotensakin sellainen olo, että ei innosta eikä kiinnosta. Liekö se tämä alkava pimeys ja tuulisuus jälleen kerran, joka masentaa. Viime viikolla teki vain makeaa mieli. Nyt suklaa näkyy sitten naamassa ;). Voihan sitä toisaalta tällainen keski-ikäinen täti-immeinen ajatella olevansa nuori, kun finniä naamaan puhkoo. Tai sitten ajatella oikeammin, että ahneella on p....nen loppu (siis punainen eiku kakkainen).

    Mutta sitkeästi aloitan jälleen kerran. Otan päivän kerrallaan.

    Äänestä

Näin se viikko on pyörähtänyt taas ja arki alkanut mukavasti rullaamaan, eka päivä tuntui töissä vähän takkuiselta, mutta siitä se lähti...kivahan se on töissä käydä, kun on mielenkiintoinen työ, kaverit kivoja yms.

Pisteilykin alkoi mukavasti takkuillen/ harjoitellen, mutta kutakuinkin hyvin kuitenkin...
Vaaalla kävin maanantai-aamuna ja harmikseni paino ei ollut tiiiunut kuitenkaan, vaikka niin luulin...ei onneksi ollut noussutkaan, joten hyvä näinkin:)

Liikuttu on tälläkin viikolla, kolmena iltana/ päivänä lenkillä, kuntosalilla kahdesti ja yhdesti jumpassa, uimassakin järvivedessä kävin kerran:)

Huomennakin aikainen herätys, messuille lähtö jo klo. 6.00 viikonloppu jää vähän lyhyeksi, mutta mielenkiintoinen kaikkiaan...
Kuulumisia, kiitos! -mimmu-

Äänestä

Heipä hei kaikille!

Tässä lokakuu näyttää sujuvan yhtä nopeasti kuin syyskuukin, tännekään ei ole ehtinyt edes vilkaisemaan.

Pisteillyt olen nyt taas ahkerasti, ja vaaka näytti viikon pisteilyn ja ahkeran liikkumisen jälkeen -1,5kg. Jälleen kerran ekan viikon hieno tulos, kun nesteet lähtivät liikkeelle. Nyt yritän jatkaa samaa rataa.

Aamulla oli tajuttoman kylmä, mittari pakkasen puolella. Mies vaihtaa juuri talvirenkaita alle, viikonloppuna satoi lunta, joka tosin suli heti pois.

Ensi viikolla syysloma, pieni reissu tiedossa kaverin ja vanhimpien lasten kanssa.

Mutta yritetäänpä taas päivittää kuulumisia hieman ahkerammin!

Äänestä

Oltiimpas kaukana;) nyt on aika jälleen kirjoitella, viime kerrasta on jo liian kauan aikaa...
Hyvinhän tässä on menty kaikesta huolimatta, ei vaan ole tullu täällä kirjoiteltua vaikka olenkin käynyt välillä vilkuilemassa mitä mahtaa kuulua, mutta kun on ollut hiljaista niin ei ole viittinyt itsekkään mitään laittaa:(

Syys kiireetkin ovat painaneet, on ollut piha töitä ( ja on vieläkin ) yms. ja ne harrastukset...
Paino on vähän tippunut kuiteskin ja se on hyvä asia, liikuntaa harrastanut samaan tahtiin, lähes joka päivä jotain ( yhtenä iltana muu harrastus kuin liikunta)

Pisteillä olen välillä ollut mukavasti, mutta muutama lipsahduskin on ollut, nyt taas näyttää hyvältä:))

Olisi toooosi kiva jos täällä kävisi toisetkin kertomassa omia juttujaan...pitkästä aikaa!

Nyt unten maille, kuulumisiin!

Äänestä
  • Kiirettä on tämä syksy pitänyt, en muista aiemmin, että tällainen väsy ja kiire olisi koko ajan ollut päällä.

    Syyslomalla oltiin vanhimman lapsen, tyttökaverin ja hänen vanhimman lapsensa kanssa pikareissulla Lontoossa, eipä siis pisteilty laisinkaan. Tosin päivien aikana käveltiin jalat muusiksi aikasen monta kilometriä, joten hyötyliikuntaa tuli kyllä ohessa.

    Nyt pitäisi päästä taas pisteilyyn kiinni, mutta tämäkin viikonloppu menee pienen reissun tahdissa, joten tuntuu olevan toivotonta tämä yrittäminenkin. Kiva kuitenkin kuulla, että sinulla Mimmu menee hyvin.

    Kyllä tässä vielä päästään pisteille ennen joulua ;), mutta nyt odotellaan viikonloppua ja kylpylöintiä!

    Kuullaanpas toisistamme!

    Äänestä

Onneksi ei kuitenkaan pisteilyssä, vaan salilla. Oikeastaan eka kertaa elämäni aikana ymmärrän nyt urheilijoita, jotka toteavat suorituksen jälkeen, että ei vain kulkenut.

Tänään ei siis kulkenut. Ei sitten niin yhtään. Ei henkisesti eikä fyysisesti. Riuhdoin mahdollisimman nopeasti läpi ohjelman, jotta pääsisin pois salilta. Maltoin kuitenkin tehdä kaiken kunnolla ja hoidin venyttelytkin loppuun. No, täytyy vain todeta, että tästä on suunta vain ja ainoastaan ylöspäin, ensi kerralla on varmaankin parempi fiilis.

Pisteilyt taas käynnissä. Onkohan tämä elämä yhtä suurta pisteilyä? Hmmm...

Äänestä

Ei luista ei, tämä pisteily. Liikunta sujuu ok, mutta en jaksa laskea pisteitä. Yritän liikkua niin, ettei paino nousisi. Se riittää tällä hetkellä tavoitteeksi.

Toivottavasti ketju pysyy hengissä niin, että kun sitten jaksaa joskus taas pinnistää, löytyy paikka, jonne purkaa onnistumisia ja epäonnistumisiaan.

Onneksi satoi lunta, tuli heti positiivisempi fiilis. Huomenna salille verryttelemään eilisestä tanssista jäykät vatsa- ja selkälihakset.

Äänestä

Hei kaikki, pitkästä aikaa, tiedetään... on ollu todella kiire eikä oikeastaan mitään ihmeellistä oo tapahtunut painon kanssa. Heinä- syyskuun aikana ei tullut pysyttyä pisteissä kovin hyvin, mutta paino pysyi samana. Lokakuussa taas päästy ruotuun ja paino tippunut pikkuhiljaa. Pudotettuja kiloja on nyt kaikkiaan 21. Liikkunnan lisääminen ei ole onnistunut (ei vaan nappaa), eli se on edelleen työn alla.

Äänestä
  • Onnea suorituksestasi!

    Mulla ei puolestaan nyt iske tämä pisteily laisinkaan. Liikunta kyllä sujuu ihan mallikkaasti sen 3 krt/viikko eli paino pysyypi aikasen lailla parin kilon sisällä riippuen esim. menkoista tms. Voisipa siis summata, että ihan ok syksy, yleensä paino on pyrkinyt nousemaan syksyisin ja keväällä on sitten tsempattu.

    Yritetään nyt sitten taas viimeistään tammikuussa jaksaa tsempata tähän pisteilyynkin. Viitisen kiloa - mielellään se lähes kymppikin - pitäisi saada pois. Olisi parempi olo.

    Hyvä, että joku edes jaksaa, voipi ottaa mallia!

    Äänestä

  • 12vk kirjoitti:

    Onnea suorituksestasi!

    Mulla ei puolestaan nyt iske tämä pisteily laisinkaan. Liikunta kyllä sujuu ihan mallikkaasti sen 3 krt/viikko eli paino pysyypi aikasen lailla parin kilon sisällä riippuen esim. menkoista tms. Voisipa siis summata, että ihan ok syksy, yleensä paino on pyrkinyt nousemaan syksyisin ja keväällä on sitten tsempattu.

    Yritetään nyt sitten taas viimeistään tammikuussa jaksaa tsempata tähän pisteilyynkin. Viitisen kiloa - mielellään se lähes kymppikin - pitäisi saada pois. Olisi parempi olo.

    Hyvä, että joku edes jaksaa, voipi ottaa mallia!

    Täälläkin on pisteet hukassa, liikuntaa kuitenkin harrastan samaan tahtiin joten paino on pysynyt samassa, nyt en vaan jaksa laskeskella:(
    Mulla ihan sama ajatus, että vuodenvaihteen jälkeen taas alkaa rytistä ja tosi toimet, nyt kun ei vaan pääse repsahtamaan, siitä pitää pitää huolta...

    Elämän tilanteessa on pikkasen sattunut ikäviä, joten ajatukset olleet muualla, mutta kyllä se tästä lutviutuu;)
    Hyvää joulun odotusta kaikille, viimeistään tosiaankin tammikuun puolella jatketaan, jos hyvin niin jo loppuvuodesta;)

    Ei heitetä kirvestä kaivoon! -mimmu-

    Äänestä

  • *mimmu* kirjoitti:

    Täälläkin on pisteet hukassa, liikuntaa kuitenkin harrastan samaan tahtiin joten paino on pysynyt samassa, nyt en vaan jaksa laskeskella:(
    Mulla ihan sama ajatus, että vuodenvaihteen jälkeen taas alkaa rytistä ja tosi toimet, nyt kun ei vaan pääse repsahtamaan, siitä pitää pitää huolta...

    Elämän tilanteessa on pikkasen sattunut ikäviä, joten ajatukset olleet muualla, mutta kyllä se tästä lutviutuu;)
    Hyvää joulun odotusta kaikille, viimeistään tosiaankin tammikuun puolella jatketaan, jos hyvin niin jo loppuvuodesta;)

    Ei heitetä kirvestä kaivoon! -mimmu-

    Mä oon elänyt pisteiden parissa tammikuusta 2008 alkaen. Sainkin sen vuoden aikana yli 30 kiloa pois. Sitten kävi niin, että paino pysyi kutakuinkin samana vuoden. Sen jälkeen tapahtui nopea lihominen. Se tapahtui vuosi sitten. Olen koko tämän vuoden yrittänyt pisteillä, mutta pisteet menevät miltei koko ajan yli. Olen surrut, kun en enää pysty samaan kuin silloin muutama vuosi sitten. Paino on sahannut ylös, alas. En ole saanut sitä enää samoihin lukemiin, missä se oli parhaimmillaan tämän prosessini aikana.

    Ymmärrän täysin monenlaisia tunteita pisteiden laskijoilla, itse olen kokenut ne kaikki a:sta ö:hön. Välillä vihaankin koko pisteitä, mutta ei se auta. Ne pirulliset pallerot kun ovat niin totta. :)

    En ole itse himoliikkuja, mutta tykkään kyl liikkua säiden sallimissa rajoissa pyöräillen tai kävellen. Salilla rehkiminen ei vaan ole mun juttu, eikä ryhmäjumpat.
    Ehkä mäkin saan tammikuussa taas uuden kipinän tähän juttuun, niin olen itselleni luvannut. En siis anna periksi vieläkään, vaikka kohta kulunut vuosi ei onnistunut!

    Tämä joulunalus-aika on vaikeaa. Olin juuri eilen pikkujouluissa ja äsken kävin puntarilla. Lukema oli todella korkea. Ajattelinkin ottaa tämän päivän tosi iisisti...ja mielellään siitä eteenpäinkin etten retkahtelisi herkkuihin. Joulun aikakin otetaan iisimmin puolisoni kanssa. Emme esimerkiksi osta kinkkua, vaan jotakin muuta vähärasvaisempaa lihaa.

    No, tämä tältä kertaa. Toivottavasti joku lukee tämän, ettei ihan hiekkaan valu mun vuodatukset. :)

    Äänestä

  • 34-vuotias kilokeiju kirjoitti:

    Mä oon elänyt pisteiden parissa tammikuusta 2008 alkaen. Sainkin sen vuoden aikana yli 30 kiloa pois. Sitten kävi niin, että paino pysyi kutakuinkin samana vuoden. Sen jälkeen tapahtui nopea lihominen. Se tapahtui vuosi sitten. Olen koko tämän vuoden yrittänyt pisteillä, mutta pisteet menevät miltei koko ajan yli. Olen surrut, kun en enää pysty samaan kuin silloin muutama vuosi sitten. Paino on sahannut ylös, alas. En ole saanut sitä enää samoihin lukemiin, missä se oli parhaimmillaan tämän prosessini aikana.

    Ymmärrän täysin monenlaisia tunteita pisteiden laskijoilla, itse olen kokenut ne kaikki a:sta ö:hön. Välillä vihaankin koko pisteitä, mutta ei se auta. Ne pirulliset pallerot kun ovat niin totta. :)

    En ole itse himoliikkuja, mutta tykkään kyl liikkua säiden sallimissa rajoissa pyöräillen tai kävellen. Salilla rehkiminen ei vaan ole mun juttu, eikä ryhmäjumpat.
    Ehkä mäkin saan tammikuussa taas uuden kipinän tähän juttuun, niin olen itselleni luvannut. En siis anna periksi vieläkään, vaikka kohta kulunut vuosi ei onnistunut!

    Tämä joulunalus-aika on vaikeaa. Olin juuri eilen pikkujouluissa ja äsken kävin puntarilla. Lukema oli todella korkea. Ajattelinkin ottaa tämän päivän tosi iisisti...ja mielellään siitä eteenpäinkin etten retkahtelisi herkkuihin. Joulun aikakin otetaan iisimmin puolisoni kanssa. Emme esimerkiksi osta kinkkua, vaan jotakin muuta vähärasvaisempaa lihaa.

    No, tämä tältä kertaa. Toivottavasti joku lukee tämän, ettei ihan hiekkaan valu mun vuodatukset. :)

    Hei ja tervetuloa vaan tänne ketjuun vuodattamaan väliin niitä onnistumisia ja väliin niitä epäonnistumisia. Tuntuu, että kaikki ovat starttaamassa tammikuussa, se on hyvä se. Aloitanpa jälleen kerran oman 12-viikkoseni tai pidemmän ajan :)

    Minulla itsellänikin on useamman vuoden tausta näissä pisteilyissä, ja ihan samoja kokemuksia kuin sinulla. Ärsyttää, kun tietää, että pystyy siihen pisteilyyn ja laihduttamiseen, jos haluaa, mutta siltikään ei pysty. Kääk!

    No, tällä hetkellä eletään joulunaikaa, en edes ajattele pisteitä. Kävin juuri tällä viikolla uusimassa kuntosalikortin, se on jo paljon se. Mulle sali on ollut tämän syksyn uusi juttu, aiemmin olen täysin vierastanut ajatusta kuntosalista. Sain eka kortin synttärilahjaksi, ja hyvä on ollut. Nyt sit siis hommasin jatkoa toukokuulle asti.

    Tavoitteena joulun aikana on se, että pääsisi liikkumaan edes normaalisti eli n. 3 krt viikkoon. Ihannetavoite olisi sama kuin kesällä eli omat "hikiliikkumiset" ja lisäksi puolen - yhden tunnin kävelylenkki miehen kanssa päivittäin. Mutta tärkeintä tuntuu tällä hetkellä olevan lepo, on ollut aika haipakka syksy.

    Toivottavasti Mimmun asiat ovat jo lutviutumaan päin, tsemppiä jaksamiseen vain.

    Kirjoitellaans taas, ettei ketju kuihdu.

    Äänestä

joulu se tulla jollottaa...
Näin sitä ollaan jo pitkällä Joulussa, parin päivän päästä jo talvipäivän seisaus ja siitähän se alkaa päivä jo pidentyä ja kevättä kohden mennään...jessss!
Mutta pidetään ensin se Joulu!
Pikkujouluja ei tänä vuonna pidetty, mutta iso joulu pidetään;)
Joulu alkaa olla jo kondiksessa, leivottu, lahjat paketeissa ja osa ruuistakin jo tehty, ainakin puolivalmiiksi...

Noh, ikävä kyllä on tullut popsittuakin noita leivonnaisia yms. kiellettyä, siis en ole ollenkaan pisteillyt pitkään aikaan, enkä nyt ennen kuin uudelta vuodelta vasta aloitan.

Hyvääkin sentään, olen liikuntapuolen harrastukset pitänyt, lenkkeillyt, kuntosaleillut, uinut/vesijuossut ja jumpannut viikottain, joten en ihan ole laakereilleni jäänyt ja jos ollaan ihan rehellisiä, niin ei tuo syömäpuolikaan ole repsahtanut ihan mahdottomaksi, joskin on tullut herkuteltua tavallista tiuhemmin, eikä ole tullut pisteitä laskettua, paino ehkä pikkasen nousussa kuitenkin, pah:(

Mukavaa Joulun aikaa, nyt ollaankin päästy virittäytymään jo joulun tunnelmaan on kauneimpia joululauluja laulettu/ kuunneltu ( viimeksi tänään)
joulukonserteissa käyty useimmissa, jospa nyt keskitytään jatkossa perhepiirin joulun viettoon:)

Oikein rauhallista ja levollista Joulua teille kaikille ystäväiset, tavataan näissä merkeissä
taas tuonnempana:)
-mimmu-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*mimmu* kirjoitti:

Loma vierähti tältä osin lopuilleen ja maanantaina työn ääreen jälleen palaillaan...
Kauniita kesäpäiviä onkin ollut, loma meni suunnitelmien mukaan mökkeillessä, uidessa, soudellessa, onkien, virveltäen, pyöräillen, sekä patikoiden:)

Syömisetkin on pysyneet kutakuinkin reilassaan, paino tasan sama kuin lomalle lähtiessäkin:)
Nyt hellettä sen verran, että lenkille ei tee mieli lähteä, mutta uimassa tulee päivittäin käytyä ja kun uin pitkiä matkoja ( järvessä) sekä vesijuoksen, liikuntaa tulee yllinkyllin...
Näin helteellä pyöräilykin tuntuu paremmalta, kun lenkkeily, niimpä useimmin hyppään pyörän selkään ja menoksi.

Työmatkatkin poljen näin kesän aikaan ilmalla kuin ilmalla:)

Taitaapi olla porukat lomilla ja luonnon helmassa, kun täällä on niiiiin hiljasta, että tekis mieli kiljas......

Palaillaan taas.... *mimmu*

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu