Tässä perusteita miksi ei kannata käyttää rypsiöljyä.
"Kasvisrasvat kuten soija-, auringonkukka ja rypsiöljy ovat mainioita traktorin polttoaineita mutta ihmisravinnoksi kelpaamattomia rasvoja. Tieto vaatii tietysti hieman kemian ymmärtämistä, joten yritän selvittää asian mahdollisimman selkeästi.
Omega-3- kuten omega-6-rasvat ovat tärkeitä elimistön säätelyjärjestelmien ainesosia. Eikosanoidit ovat hormonein kaltaisia aineita, jotka ovat hyvin tärkeitä säätelytekijöitä solujen välisessä kommunikaatiossa. Eikosanoidit säätelevät muun muassa tulehdusta, veren hyytymistä ja hyvin monia muita elimistön toiminnan kannalta tärkeitä toimintoja. Omegarasvat ovat eikosanoidien esiasteita.
Kun puhutaan hyvistä ja huonoista rasvoista, todellinen pahis on arakidonihappo (AA). Elimistö valmistaa itse arakinodihappoa linolihaposta, jotka molemmat ovat omega-6-rasvoja. Elimistö tarvitsee näitä rasvoja, mutta liika on haitallista.
Linolihappo muuttuu delta-6-desaturaasientsyymin avulla gammalinoli-hapoksi (GLA)), joka sitten muuttuu dihomogammalinoleenihapoksi (DGLA), joka on kaikkien, niin hyvien kuin pahojen, eikosanoidien lähde. Hyviä eikosanoideja syntyy itsestään DGLA:sta, kun taas delta-5-desaturaasientsyymi muuttaa DGLA:n arakidonihapoksi, joka vuorostaan on kaikkien "pahojen" eikosanoidien kantaäiti.
Rypsiöljy sisältää sekä linolihappoa (omega-6), että alfalinoleenihappoa (omega-3 esiaste). Nyt alan teollisuus mainostaa, että nämä rasvat olisivat terveyden lähde.
Valitettavasti tämä ei pidä paikkaansa. Rypsiöljyn omegarasvat ovat lyhyempiketjuisia (C18) mitä elimistömme voi käyttää hyväkseen (C20 -22). Teoriassa alfalinoleenihappo voi muuttua pitempiketjuiseksi omega-3-rasvaksi (DHA, EPA) mutta käytännössä niin ei käy, vaan aine jää elimistöön ja helposti hapettuvana rasvana muuttuu haitalliseksi yhdisteeksi."
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=2&art=99
Miksi en käytä rypsiöljyä
31
2658
Vastaukset
- pl
En itsekkään käytä rypsiöljyä. Yleensä kaikessa ruuanlaitossa käytän oliiviöljyä, onko se parempaa?
ja sopii paistamiseen paremmin kuin rypsiöljy. En pidä myöskään rypsiöljyn mausta. Voita kannattaa myös käyttää ja joskus käytän voin ja oliiviöljyn sekoitusta. Kookosöljy on myös hyvä ja erittäin terveellinen tyydytetty rasva. Sopii myös ihonhoitoon.
- voissa paistettu
paistan aina voissa. En oikein osaa kuvitella miltä muikku maistuisi jos sen paistaisi oliiviöljyssä. Voi on paras.
- Antin fani
Muistan että Antti olisi sanonut, että hän hyväksyy rypsiöljyn raakana esim. salaattiin. että ei ihan sataprosenttisesti tuomitse rypsiöljyä, että aurinkokukkaöljy olis pahempi
- xfkdtu
Harva kaataa öljyjä ruokaansa niin, että noilla Heikkilämattilan väitteillä olisi merkitystä.
xfkdtu kirjoitti:
Harva kaataa öljyjä ruokaansa niin, että noilla Heikkilämattilan väitteillä olisi merkitystä.
Jos lorauttaa salaattiin rypsi- tai oliiviöljyä niin heti huomaa mausta kumpaa tuli laittaneeksi. Rypsiöjyn väkevä tympeä maku tunkee läpi salaatista.
- !
Voi vittu mitä kuraa jälleen kerran.
>
Arakidonihapon yleisimmät lähteet ovat eläinrasva, kananmunat sekä meijerituotteet.
>
Heh, ensin Heikkilä väittää, että rypsiöljyn C-18 rasvoista muodostuu arakidonihappoa, joka on C-20-happo, mutta sitten väittää, ettei tällaista konversiota tapahdu. Vittu, tuo äijä on pihalla. Hän ei ilmeisesti vaan tarkastanut, että arakidonihappo on myös tällainen pidempi happo.
Myös väite, ettei näin käytännössä kävisi, on täyttä paskaa, olkaa hyvä:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11844977.
Tietysti uskonnollinen hihhuli väittää jälleen, että reaalimaailman havainnot ovat vääriä kun oman uskomuksen perusteella kuvitellaan toisin, mutta jos hihhuli kirjoittaa artikkeliinsa jo sisäisen ristiriidan (tietämättömyytensä vuoksi), niin eipä asiassa ole enää mitään puolusteltavissa: kyykky mikä kyykky.
Sitten vielä: missään ei ole osoitettu, että kukaan ihminen olisi saanut liikaa tyydyttymättömiä rasvahappoja. Vain se tiedetään, että kun tyydyttyneitä korvataan noilla monityydyttymättömillä, niin esim. sydäntautiriski putoaa suorastaan romahdusmaisesti. Kenties PUFA:lla on jokin terveysvaikutusten yläraja, mutta eipä sitä kukaan ole vielä ainakaan todistettavasti saavuttanut. Syökää siis ihmeessä rypsiöljyä. Se on erittäin terveellistä. Heikkilä ei näköjään tiedä tästäkään asiasta yhtään mitään vaan perustaa jälleen kirjoituksensa pelkkään uskomukseen.
On olemassa ainoastaan kaksi välttämätöntä rasvahappoa, joita on saatava ravinnosta: linolihappo sekä alfalinolihappo. Näitä molempia on runsaasti rypsiöljyssä (itse asiassa öljyistä varmaan paras suhde: molempia on runsaasti). Tosiaan, esim. EPA:a ja DHA:ta ei välttämättä tarvita kun ne syntetisoidaan elimistössä nimenomaan esim. rypsiöljyn rasvahapoista. [Niin, moni ihminenhän ei pidä kalasta ollenkaan (tai ovat allergisia; tai vegaaneja) mutta pärjäävät hyvin ilman kalan rasvoja kunhan syövät esim. rypsiöljyä.]
Kannattaa myös lukea tuo http://en.wikipedia.org/wiki/Arachidonic_acid#Health_effects_of_arachidonic_acid_supplementation ennen kun hyväksyy Heikkilän väitteen "todellinen pahis on arakidonihappo".- ootpikkupoika
"Ei saatana !14.7.2010 12:58
Voi vittu mitä kuraa jälleen kerran. "
Pikkupojan tekstiä,joka yrittää esittää aikuista,mutta ei siinä onnistu:D - asiaa ?
ootpikkupoika kirjoitti:
"Ei saatana !14.7.2010 12:58
Voi vittu mitä kuraa jälleen kerran. "
Pikkupojan tekstiä,joka yrittää esittää aikuista,mutta ei siinä onnistu:DPystyisitkö kommentoimaan asiaan vai tyydytkö vaan selittämään jotain kuvitelmiasi ?
Jep, henkilöön kohdistuvat argumentit ilman asiaa ovat kyykkyynmenemisen tunnustamista. Näin voimme siis pitää tuota aloituksen hihhuliartikkelia täytenä huuhaana, ja jokainen siihen vetoava on joutunut kyykytetyksi tällä puheella (jos ei kerran mitään vastaväitteitä ilmene).
Käytän joskus kovaa kieltä kun asia sitä mielestäni tarvitsee (lähinnä se tulee kyseeseen silloin kun joku valehtelee tahallisesti tiedetyistä asioista tai sekoilee oman kirjoituksensa kanssa ihan yksikseen). Jos yöunesi kärsii tästä, niin suosittelen pitsinnyplääjien palstaa - tosin sielläkin saattaa joku sanoa tuhman sanan kun neula osuu sormeen. - yks toinen kp
olisi mielenkintoista tietää missä määrissä rypsi on ns pahis, pitääkö nauttia litrakaupalla, vai aiheutuuko haittoja 1-2 rkl määristä ? Kreikkalaisethan käyttää/ juo melkoisia määriä oliiviöljyä -> saavat korkeita määriä omega 6:sta.
yks toinen kp kirjoitti:
olisi mielenkintoista tietää missä määrissä rypsi on ns pahis, pitääkö nauttia litrakaupalla, vai aiheutuuko haittoja 1-2 rkl määristä ? Kreikkalaisethan käyttää/ juo melkoisia määriä oliiviöljyä -> saavat korkeita määriä omega 6:sta.
kun puhut korkeista määristä omega-6:sta että rypsiöljy sisältää kuutosta 22080 mg/100g ja oliiviöljy 10367 mg
joten tuplasti enemmän on rypsiöljyssä.- ootpikkupoika
asiaa ? kirjoitti:
Pystyisitkö kommentoimaan asiaan vai tyydytkö vaan selittämään jotain kuvitelmiasi ?
Jep, henkilöön kohdistuvat argumentit ilman asiaa ovat kyykkyynmenemisen tunnustamista. Näin voimme siis pitää tuota aloituksen hihhuliartikkelia täytenä huuhaana, ja jokainen siihen vetoava on joutunut kyykytetyksi tällä puheella (jos ei kerran mitään vastaväitteitä ilmene).
Käytän joskus kovaa kieltä kun asia sitä mielestäni tarvitsee (lähinnä se tulee kyseeseen silloin kun joku valehtelee tahallisesti tiedetyistä asioista tai sekoilee oman kirjoituksensa kanssa ihan yksikseen). Jos yöunesi kärsii tästä, niin suosittelen pitsinnyplääjien palstaa - tosin sielläkin saattaa joku sanoa tuhman sanan kun neula osuu sormeen.Jotenki asia tuntuu asiallisemmalta,ilman noita "vittuja" kirjoituksessa.Tuollaiset sanailmaisut kuuluvat ala-asteikäisille.
ootpikkupoika kirjoitti:
Jotenki asia tuntuu asiallisemmalta,ilman noita "vittuja" kirjoituksessa.Tuollaiset sanailmaisut kuuluvat ala-asteikäisille.
ala-asteikäinen, ainakin henkisesti jos ei muuten. Vittu saatana kuuluu sen vakiokalustoon kun ei asiatiedot muuten riitä. Luulee että niillä saa lisää uskottavuutta. Leikkii neroa täällä joka oman ilmoituksensa mukaan kyykyttää tohtori Tolosen ja lääkäri Heikkilän pelkillä lukiolaisen kirjatiedoilla. Uhoamisen maailmanmestari joka todellisuudessa on vain tavallinen häirikkö joka sairastaa kyykky-syndroomaa ja esiintyy täällä lukuisilla nimimerkeillä.
- on !
ootpikkupoika kirjoitti:
Jotenki asia tuntuu asiallisemmalta,ilman noita "vittuja" kirjoituksessa.Tuollaiset sanailmaisut kuuluvat ala-asteikäisille.
Se on sitten taas mielipidekysymys.
Asiaan Sinulla (tai kenelläkään muulla) ei ollut mitään sanottavaa, joten toteamme aloituksen huuhaaksi. - heh !
kj.mattila kirjoitti:
ala-asteikäinen, ainakin henkisesti jos ei muuten. Vittu saatana kuuluu sen vakiokalustoon kun ei asiatiedot muuten riitä. Luulee että niillä saa lisää uskottavuutta. Leikkii neroa täällä joka oman ilmoituksensa mukaan kyykyttää tohtori Tolosen ja lääkäri Heikkilän pelkillä lukiolaisen kirjatiedoilla. Uhoamisen maailmanmestari joka todellisuudessa on vain tavallinen häirikkö joka sairastaa kyykky-syndroomaa ja esiintyy täällä lukuisilla nimimerkeillä.
>
Hyvin näytti asiatiedot taas kerran riittävän. Mitään vastalauseita ei tullut aloituksen murskaamiseeni.
>
Minun tietoni on "hivenen" korkeampaa tasoa (kuten huomataan siitä, että Mattila pitää minua nerona [vastustajan käyttämät termit "muka älykäs" tai "pseudoterävä" tms. tarkoittaa aina sitä, että vastustaja on huomannut nuo ominaisuudet vastapuolessaan, mutta ei pysty myöntämään niitä]), mutta jos Tolonen väittää tekstissään niinkin alkeellisia kemian faktoja vastaan, että ne alkeet on katsottu kuuluvaksi jo lukiolaisen tietämykseen, niin siitä voi päätellä Tolosen kirjoitusten tason varsin hyvin vai mitä ? Jos Tolonen (tai kuka tahansa) väittää että 2 2=17, niin jo ala-asteen käynyt henkilö pystyy tiedoillaan kyykyttämään Tolosen. Tässä tapauksessa Tolosen väitteen kumoamiseen riittää lukion käyminen: hän väitti, ettei Hessin laki olisi totta. Mitäs luulette, mahtaako joku lisäravinnekaupustelija kaataa Kemian alan yhden varmimmin todistetun lain (joka on vieläpä aivan perustason tietoa) ? Sellaista hän ainakin väittää. - yks toinen kp
kj.mattila kirjoitti:
kun puhut korkeista määristä omega-6:sta että rypsiöljy sisältää kuutosta 22080 mg/100g ja oliiviöljy 10367 mg
joten tuplasti enemmän on rypsiöljyssä.nyt itsekin se, että jos krekkalaiset käyttävät keskimäärin oliivia 2 ltr/ kuukausi saaden omega 3:sta
20 * 500mg niin rypsiä nauttimalla 1 ltr/ kk saadaan omega 3:a 10 * 10.000 eli omegaa 1000 mg:n sijaan 100.000 mg. Ilmeisesti ltr vastaa n.kolmea rkl:a/ päivä.
Taitaa muuten tasoittaa aika hyvin saannin lähellä optimia 2:1. - Pro since 1976
kj.mattila kirjoitti:
ala-asteikäinen, ainakin henkisesti jos ei muuten. Vittu saatana kuuluu sen vakiokalustoon kun ei asiatiedot muuten riitä. Luulee että niillä saa lisää uskottavuutta. Leikkii neroa täällä joka oman ilmoituksensa mukaan kyykyttää tohtori Tolosen ja lääkäri Heikkilän pelkillä lukiolaisen kirjatiedoilla. Uhoamisen maailmanmestari joka todellisuudessa on vain tavallinen häirikkö joka sairastaa kyykky-syndroomaa ja esiintyy täällä lukuisilla nimimerkeillä.
Minkälainen on "tavallinen" päivän ruokavaliosi? Mistä raaka-aineista se esimerkiksi koostuu? Minkälainen on energiankulutuksesi? Mistä se koostuu?
Onko tarkoituksesi vain käydä syvällistä periaatteellista keskustelua vai noudatatko itse jonkinasteisella ehdottomuudella omia ohjeitasi?
Kyselen, koska:
Olen seuraillut ilmiönä tuota VHH- ruokavaliokeskustelua. Olen ruuanvalmistuksen ammattilaisena yrittänyt miettiä sen "all around"- sopivuutta ja käyttökelpoisuutta esim. ikääntyville, nuorille aikuisille, ruumiillista työtä tekeville, henkistä työtä tekeville, keskittymistä vaativaa häiriötöntä työtä tekeville, varakkaille, keskituloisille, perheellisille, pienituloisille, liikunnallisille, liikkumattomille, urheilijoille, pitkiä työvuoroja tekeville, työnteossaan etuoikeutetuille parempiosaisille jne.
Tutustuin Heikkilän sivuihin yhtenä yönä. Ensivaikutelmakseni valitettavasti jäi, että hän etuoikeutettuna voi hyvinkin puuhastella syvällisesti tällaisen asian parissa. Provosointi on ravitsemuksessa, elintarvikkeissa ja ruuanvalmistuksessa varsin tehokas markkinointikikka ja siksi usein käytetty.
Juotava jogurtti- kirjoituksen olen valmis allekirjoittamaan, kuten pitkälle prosessoidun ruuan arvostelun.
Tutustuin myös hänen ruokaharrastuksensa ja keittiömestarikollegani reseptiikkaan. En ole täysin vakuuttunut niiden sopivuudesta arjen elämäntavaksi kaikille em. ravinnontarvitsijoille. Uskonkin niiden syntyneen kummankin henkilökohtaisen harrastuksen ja oman projektin kaupallisena sivutuotteena. Molemmathan ovat kirjoja kirjoitelleet ennenkin.
Onko tuo öljy tai rasva niin merkittässä roolissa ohjeistamissanne ruokavalioissa, että siitä pitää käydä noin syyllistävä keskustelu?
Ihmisen päivän rasvantarve on kuitenkin niin vähäistä, että mielestäni nykypäivänä rittää kun syö sitä kylmäpuristettua öljyä salaatissaan, mikä omassa suussa hyvälle maistuu.Liika maistuu aina epämiellyttävälle. Sitruunalla voi tarvittaessa taittaa makua. Muutos on jo kuitenkin suuri kaupan sinappisille ja ranskalaisille talkkunoille (joiden sisällössä aromivahventeet ja E:t ei lopu kesken).
Paistamiseen ei kylmäpuristettua öljyä suosittele kukaan ammattilainen. Siihen on muut rasvat kun niitä tarvitaan, mukaan lukien voi. Nykyajan pannuilla rittää monesti oikea lämpötila ja raaka-aineen oma rasva, jonka voi halutessaan vielä valuttaa pois. Pihveissä pyyhkäisy kuumennuksen kestävää rasvaa paistopinnalle (ei pannulle) riittää.
Ruokatottumuksissa on kuitenkin huikea ero Pohjois-Karjala- projektin aikaan, jolloin syötiin voissa käristettyä läskiä ja leivän päällä oli tukevasti voita. Sen ajan maitokin oli lähes tämän päivän kermaa.. - vähän sivusta seuran
Pro since 1976 kirjoitti:
Minkälainen on "tavallinen" päivän ruokavaliosi? Mistä raaka-aineista se esimerkiksi koostuu? Minkälainen on energiankulutuksesi? Mistä se koostuu?
Onko tarkoituksesi vain käydä syvällistä periaatteellista keskustelua vai noudatatko itse jonkinasteisella ehdottomuudella omia ohjeitasi?
Kyselen, koska:
Olen seuraillut ilmiönä tuota VHH- ruokavaliokeskustelua. Olen ruuanvalmistuksen ammattilaisena yrittänyt miettiä sen "all around"- sopivuutta ja käyttökelpoisuutta esim. ikääntyville, nuorille aikuisille, ruumiillista työtä tekeville, henkistä työtä tekeville, keskittymistä vaativaa häiriötöntä työtä tekeville, varakkaille, keskituloisille, perheellisille, pienituloisille, liikunnallisille, liikkumattomille, urheilijoille, pitkiä työvuoroja tekeville, työnteossaan etuoikeutetuille parempiosaisille jne.
Tutustuin Heikkilän sivuihin yhtenä yönä. Ensivaikutelmakseni valitettavasti jäi, että hän etuoikeutettuna voi hyvinkin puuhastella syvällisesti tällaisen asian parissa. Provosointi on ravitsemuksessa, elintarvikkeissa ja ruuanvalmistuksessa varsin tehokas markkinointikikka ja siksi usein käytetty.
Juotava jogurtti- kirjoituksen olen valmis allekirjoittamaan, kuten pitkälle prosessoidun ruuan arvostelun.
Tutustuin myös hänen ruokaharrastuksensa ja keittiömestarikollegani reseptiikkaan. En ole täysin vakuuttunut niiden sopivuudesta arjen elämäntavaksi kaikille em. ravinnontarvitsijoille. Uskonkin niiden syntyneen kummankin henkilökohtaisen harrastuksen ja oman projektin kaupallisena sivutuotteena. Molemmathan ovat kirjoja kirjoitelleet ennenkin.
Onko tuo öljy tai rasva niin merkittässä roolissa ohjeistamissanne ruokavalioissa, että siitä pitää käydä noin syyllistävä keskustelu?
Ihmisen päivän rasvantarve on kuitenkin niin vähäistä, että mielestäni nykypäivänä rittää kun syö sitä kylmäpuristettua öljyä salaatissaan, mikä omassa suussa hyvälle maistuu.Liika maistuu aina epämiellyttävälle. Sitruunalla voi tarvittaessa taittaa makua. Muutos on jo kuitenkin suuri kaupan sinappisille ja ranskalaisille talkkunoille (joiden sisällössä aromivahventeet ja E:t ei lopu kesken).
Paistamiseen ei kylmäpuristettua öljyä suosittele kukaan ammattilainen. Siihen on muut rasvat kun niitä tarvitaan, mukaan lukien voi. Nykyajan pannuilla rittää monesti oikea lämpötila ja raaka-aineen oma rasva, jonka voi halutessaan vielä valuttaa pois. Pihveissä pyyhkäisy kuumennuksen kestävää rasvaa paistopinnalle (ei pannulle) riittää.
Ruokatottumuksissa on kuitenkin huikea ero Pohjois-Karjala- projektin aikaan, jolloin syötiin voissa käristettyä läskiä ja leivän päällä oli tukevasti voita. Sen ajan maitokin oli lähes tämän päivän kermaa..itse lapsesta asti ylipainoisena /- 15kg (lähes 50v.nainen) vhh ruokavaliota pari vuotta noudattaneena voin kertoa, että normipaino pysyy huoletta, ilman näläntunnetta ja turhia välipaloja. Huolestuneena luen kuitenkin asian tiimoilta rasvan määrän korostamista. Tällä palstalla tekstit usein menevät kiihkoilevalle provolinjalle puolin ja toisin.
Painonpudotuksen kannalta arkisesti asiaa seuranneena, niin (ylilihavien) ihmisten ostoskärryjä kuin ravintolasyömistäkin, uskon että pahin ongelma ylipainon suhteen on aivan liiallinen viljatuotteiden ja perunan käyttö. Rasvaa tulee varmasti riittävästi ruuanvalmistuksen yhteydessä, jos puhutaan ns. sekaravinnon syöjistä, joten katson, että rasvalla "elvistely" kaikenkaikkiaan on turhaa. Toki rasvan laadusta ja puhtaudesta on syytä puhua.
Jos ateria koostuu esim. pihvistä tai muusta liha-annoksesta (tai kala, kana, äyriäiset, juustot ym.) sekä runsaasta salaatti/kasvislisukkeesta ilman perunaa ja korppujauhokuorrutuksia, on lautasen ravintoarvo varmasti suurempi (ja myös energiamäärä pienempi) kuin samainen proteiiniannos höystettynä öljyssä friteerattuine ranskanperunoineen ja leipineen. Myös rasvan määrä tällöin jää huomattavasti pienemmäksi. Tästä tuli aikoinaan mielenkiintoinen ohjelma myös televisiosta (en nyt valitettavasti muista, mutta taisi olla Ruotsin tv) jossa 2 ryhmää sai tehdä ostoksensa "tekokaupoista". Toinen ryhmä sai käydä normikaupassa, toisen ryhmän kaupasta puuttui peruna, viljat, sokerit ym. korkean hh:n tuotteet, mutta kaikki muu oli vapaasti hamstrattavissa. Vhh-kaupan porukka söi myös kaloreita huomattavasti vähemmän, kuin verrokkiryhmä.
Vaikka vhh ihmiset eivät halua kaloreista puhua, tosiasia on myös se, että kaloreitakin tulee hiilareita välttämällä paljon vähemmän.
Mukava oli huomata, että ravintola-ammattilainenkin seuraa näitä asioita! Asiakkaana kaipaisin ravintoloissa yleisesti sen ihanan pihvini seuraan kesäkuumalla pelkkää tuoresalaattia, talvella vaikkapa kukkakaaligratiinia juustokerma kuorrukkeella (ilman vehnäjauhosuurusta) höyrytetyllä parsakaalilla tms. ilman erityistä pyyntöä aina ohi ruokalistan. Viimeisin pettymys oli lisukevalinnoissa "wokkivihannekset" jotka käytännössä olivat pääasiassa keitettyä porkkanaa ja pari herneenkuorta... - sivusta....
vähän sivusta seuran kirjoitti:
itse lapsesta asti ylipainoisena /- 15kg (lähes 50v.nainen) vhh ruokavaliota pari vuotta noudattaneena voin kertoa, että normipaino pysyy huoletta, ilman näläntunnetta ja turhia välipaloja. Huolestuneena luen kuitenkin asian tiimoilta rasvan määrän korostamista. Tällä palstalla tekstit usein menevät kiihkoilevalle provolinjalle puolin ja toisin.
Painonpudotuksen kannalta arkisesti asiaa seuranneena, niin (ylilihavien) ihmisten ostoskärryjä kuin ravintolasyömistäkin, uskon että pahin ongelma ylipainon suhteen on aivan liiallinen viljatuotteiden ja perunan käyttö. Rasvaa tulee varmasti riittävästi ruuanvalmistuksen yhteydessä, jos puhutaan ns. sekaravinnon syöjistä, joten katson, että rasvalla "elvistely" kaikenkaikkiaan on turhaa. Toki rasvan laadusta ja puhtaudesta on syytä puhua.
Jos ateria koostuu esim. pihvistä tai muusta liha-annoksesta (tai kala, kana, äyriäiset, juustot ym.) sekä runsaasta salaatti/kasvislisukkeesta ilman perunaa ja korppujauhokuorrutuksia, on lautasen ravintoarvo varmasti suurempi (ja myös energiamäärä pienempi) kuin samainen proteiiniannos höystettynä öljyssä friteerattuine ranskanperunoineen ja leipineen. Myös rasvan määrä tällöin jää huomattavasti pienemmäksi. Tästä tuli aikoinaan mielenkiintoinen ohjelma myös televisiosta (en nyt valitettavasti muista, mutta taisi olla Ruotsin tv) jossa 2 ryhmää sai tehdä ostoksensa "tekokaupoista". Toinen ryhmä sai käydä normikaupassa, toisen ryhmän kaupasta puuttui peruna, viljat, sokerit ym. korkean hh:n tuotteet, mutta kaikki muu oli vapaasti hamstrattavissa. Vhh-kaupan porukka söi myös kaloreita huomattavasti vähemmän, kuin verrokkiryhmä.
Vaikka vhh ihmiset eivät halua kaloreista puhua, tosiasia on myös se, että kaloreitakin tulee hiilareita välttämällä paljon vähemmän.
Mukava oli huomata, että ravintola-ammattilainenkin seuraa näitä asioita! Asiakkaana kaipaisin ravintoloissa yleisesti sen ihanan pihvini seuraan kesäkuumalla pelkkää tuoresalaattia, talvella vaikkapa kukkakaaligratiinia juustokerma kuorrukkeella (ilman vehnäjauhosuurusta) höyrytetyllä parsakaalilla tms. ilman erityistä pyyntöä aina ohi ruokalistan. Viimeisin pettymys oli lisukevalinnoissa "wokkivihannekset" jotka käytännössä olivat pääasiassa keitettyä porkkanaa ja pari herneenkuorta...itsekin ruuanlaitto elämässä mielenkiintoisena harrastuksena ja mukavana ouuhana, kerrottakoon, että pannulla paistaessa on käytössä vain voi. Öljyt käytetään kylmänä. (kalanmaksaöljy hulautetaan suoraan suuhun jääkaappikylmänä pullon suusta)
Pro since 1976 kirjoitti:
Minkälainen on "tavallinen" päivän ruokavaliosi? Mistä raaka-aineista se esimerkiksi koostuu? Minkälainen on energiankulutuksesi? Mistä se koostuu?
Onko tarkoituksesi vain käydä syvällistä periaatteellista keskustelua vai noudatatko itse jonkinasteisella ehdottomuudella omia ohjeitasi?
Kyselen, koska:
Olen seuraillut ilmiönä tuota VHH- ruokavaliokeskustelua. Olen ruuanvalmistuksen ammattilaisena yrittänyt miettiä sen "all around"- sopivuutta ja käyttökelpoisuutta esim. ikääntyville, nuorille aikuisille, ruumiillista työtä tekeville, henkistä työtä tekeville, keskittymistä vaativaa häiriötöntä työtä tekeville, varakkaille, keskituloisille, perheellisille, pienituloisille, liikunnallisille, liikkumattomille, urheilijoille, pitkiä työvuoroja tekeville, työnteossaan etuoikeutetuille parempiosaisille jne.
Tutustuin Heikkilän sivuihin yhtenä yönä. Ensivaikutelmakseni valitettavasti jäi, että hän etuoikeutettuna voi hyvinkin puuhastella syvällisesti tällaisen asian parissa. Provosointi on ravitsemuksessa, elintarvikkeissa ja ruuanvalmistuksessa varsin tehokas markkinointikikka ja siksi usein käytetty.
Juotava jogurtti- kirjoituksen olen valmis allekirjoittamaan, kuten pitkälle prosessoidun ruuan arvostelun.
Tutustuin myös hänen ruokaharrastuksensa ja keittiömestarikollegani reseptiikkaan. En ole täysin vakuuttunut niiden sopivuudesta arjen elämäntavaksi kaikille em. ravinnontarvitsijoille. Uskonkin niiden syntyneen kummankin henkilökohtaisen harrastuksen ja oman projektin kaupallisena sivutuotteena. Molemmathan ovat kirjoja kirjoitelleet ennenkin.
Onko tuo öljy tai rasva niin merkittässä roolissa ohjeistamissanne ruokavalioissa, että siitä pitää käydä noin syyllistävä keskustelu?
Ihmisen päivän rasvantarve on kuitenkin niin vähäistä, että mielestäni nykypäivänä rittää kun syö sitä kylmäpuristettua öljyä salaatissaan, mikä omassa suussa hyvälle maistuu.Liika maistuu aina epämiellyttävälle. Sitruunalla voi tarvittaessa taittaa makua. Muutos on jo kuitenkin suuri kaupan sinappisille ja ranskalaisille talkkunoille (joiden sisällössä aromivahventeet ja E:t ei lopu kesken).
Paistamiseen ei kylmäpuristettua öljyä suosittele kukaan ammattilainen. Siihen on muut rasvat kun niitä tarvitaan, mukaan lukien voi. Nykyajan pannuilla rittää monesti oikea lämpötila ja raaka-aineen oma rasva, jonka voi halutessaan vielä valuttaa pois. Pihveissä pyyhkäisy kuumennuksen kestävää rasvaa paistopinnalle (ei pannulle) riittää.
Ruokatottumuksissa on kuitenkin huikea ero Pohjois-Karjala- projektin aikaan, jolloin syötiin voissa käristettyä läskiä ja leivän päällä oli tukevasti voita. Sen ajan maitokin oli lähes tämän päivän kermaa..on vähähiilihydraattinen ja jos haluat yksityiskohtaisempia tietoja niin saat koska kirjoitan omalla nimelläni.
Mitä sitten tulee ruokailutottumuksiin niin omasta kokemuksesta voin todeta että lapsena meillä kotona alettiin syödä margariinia 50-luvulla kun se oli niin halpaa. Ei ollut puhettakaan että saataisiin voissa käristettyä. Tästä alkoi sydäntautibuumi kun kansa siirtyi margariineihin. Tuhot näkyvät jo.- Pro since 1976
kj.mattila kirjoitti:
on vähähiilihydraattinen ja jos haluat yksityiskohtaisempia tietoja niin saat koska kirjoitan omalla nimelläni.
Mitä sitten tulee ruokailutottumuksiin niin omasta kokemuksesta voin todeta että lapsena meillä kotona alettiin syödä margariinia 50-luvulla kun se oli niin halpaa. Ei ollut puhettakaan että saataisiin voissa käristettyä. Tästä alkoi sydäntautibuumi kun kansa siirtyi margariineihin. Tuhot näkyvät jo... käyt siis periaatteellista keskustelua. Hyvä niin.
Mielestäni tuo perspektiivisi edustaakin tietoyhteiskunnan aikaa, jolloin haetaan ja kerätään hyvin paljon, joskus ehkä ylimääräistäkin tietoa.
Arvoyhteiskuntaan siirryttäessä tuo tieto pitäisi sitten muuttaa viisaudeksi, josta olisi lisäarvoa käytännön elämässä. Tässä tapauksessa ammattilaisena haen yhä sitä "all around"-ratkaisua, jonka voisi aidosti jalkauttaa innovaationa elinkeinoon. Trendikkyys ja yhdellä asialla ratsastaminen eivät ole aitoa tekemistä vaan valitettavan lyhytelinkaarista kikkailua.
...mutta pihvi salaatilla ja pihvi ilman salaattia, siinä jenkkityylisesti jo kaksi ruokaa listoille. Pro since 1976 kirjoitti:
.. käyt siis periaatteellista keskustelua. Hyvä niin.
Mielestäni tuo perspektiivisi edustaakin tietoyhteiskunnan aikaa, jolloin haetaan ja kerätään hyvin paljon, joskus ehkä ylimääräistäkin tietoa.
Arvoyhteiskuntaan siirryttäessä tuo tieto pitäisi sitten muuttaa viisaudeksi, josta olisi lisäarvoa käytännön elämässä. Tässä tapauksessa ammattilaisena haen yhä sitä "all around"-ratkaisua, jonka voisi aidosti jalkauttaa innovaationa elinkeinoon. Trendikkyys ja yhdellä asialla ratsastaminen eivät ole aitoa tekemistä vaan valitettavan lyhytelinkaarista kikkailua.
...mutta pihvi salaatilla ja pihvi ilman salaattia, siinä jenkkityylisesti jo kaksi ruokaa listoille.viisaudeksi oman kokemuksen kautta ja vain ja ainoastaan sillä on lisäarvoa käytännön elämässä.
- Pro since 1976
kj.mattila kirjoitti:
viisaudeksi oman kokemuksen kautta ja vain ja ainoastaan sillä on lisäarvoa käytännön elämässä.
Niin edustamassasi ruokavaliossa kuin esim. lähiruuankin suhteen ei valitettavasti ole mielestäni mahdollista toimia ravintolaelinkeinossa sekä uskottavasti että kannattavasti pitemmällä aikavälillä.
Kompromissien tekeminen murentaa jollain aikavälillä "idealistiset tukipilarit". Näin on käynyt kotimaisten raaka-aineiden kanssa. Merkit ovat hiljaisuudessa poistuneet ja vihannekset vaihtaneet alkuperämaata.
Tämän päivän lehdessämme helsinkiläisravintolan keittiömestari kertoi hakevansa itse Lopelta luomuperunat. Logistiikka on se mikä murentaa lähiruuan uskottavuuden. Jos jokainen toimittaa citymaastureillaan tuotteitaan markkinoille, voidaan vain muistella mikä olikaan sen lähiruuan tarkoitus... Kun logistiikka on joskus kunnossa, haetaan kannattavuutta ja hups, jenkkimalliin lähiruoka onkin tuhannen kilometrin säteellä tuotettua ruokaa.
Mutta kuten mainitsit, jalkauttakeemme tieto omaan arkeemme käytännön viisautena!
- nourypsärille
Rypsäri on pahaa ja epäterveellistä!!
- olive oil on jees
ja kuka nyt pilaa hyvän ruoan maun rypsärillä. Hirvee maku ja ei haittaa mitään jos jättää syömättä kun kerran on vielä epäterveellistäkin.
- rypsisucks
olive oil on jees kirjoitti:
ja kuka nyt pilaa hyvän ruoan maun rypsärillä. Hirvee maku ja ei haittaa mitään jos jättää syömättä kun kerran on vielä epäterveellistäkin.
Isi, mitäs meillä olikaan ennen rypsiöljyä?
- voionainavoita
voita sen olla pitää.Voita ei mikään voita!
- yks voi
vaan ei sitä kukaan lusikalla suuhunsa lapo, vai? Kun rasvan määristä täällä taistellaan...
- nosto ...
ei niinku tasan mitään assiaa, nostan tän keskustelun vaan ylös jonkun veijo sekoilujen seasta
- ddldkffj
Kun Mattila sai turpiinsa tässä(kin) ketjussa, käänsi hän puheen makuun, eli sai sopivasti sekoitettua, tapansa mukaan.
- 8+9
öljyä käytän grillaillessa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803