En kestä enää tätä. Olen saanut vain kerran 8 kuukauden aikana. Se ei vaan riitä minulle. Pettäminenkin käynyt mielessä. Meillä on muutenkin ollut vaikeaa mutta rakastan häntä. En tiedä yhtään mitä teen. Jos päätän että eroamme niin se voi olla elämäni pahin virhe. Auttakaa!! Mitään parisuhdeterapiaa turha ehdottaa koska hän ei tule menemään sinne kanssani.
seksi vai parisuhde
jotakin pitäs tehrä
8460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Puhukaa, puhukaa ja vielä kerran puhukaa.
Miten vaikeeta se voi olla? En ymmärrä. Iteltä onnistuu puhua tollaista asioista koska vaan, samoin omalta siipalta. Ei tarvi mennä ku kaks viikkoa niin jompi kumpi avaa jo suunsa ja sitten mietitään yhdessä ratkasua.
Itseilmaisu puhumisen muodossa kuuluu meidän mielestä ihmisen perustaitoihin ja parisuhteessa eläessä se taito sen kun korostuu vaan. Joo, että ei se yhteiselo pelkillä seksitaidoilla kyllä onnistu.
Puhuttu on muttei auta. Seksi sattuu kumppaniini ja se on suurin syy. Ei osaa gynet auttaa vaikka kuinka rahaa työntää sinne.
Tämä vasta huono juttu, jos naisella kuitenkin haluja olisi.
Eikö hän voisi tehdä mitään sinua tyydyttääksesi?
Onko teillä muuten hellyyttä, läheisyyttä, jne.?
Jos olette käyneet yksityisellä lääkärillä, niin kannattaa kokeilla myös kunnallista. Siellä ainakin hinnat ovat alemmat ja joskus voi eteen osua osaava lääkäri. Älkää vielä luovuttako, vaan vaatikaa tuloksia :)
..ei ole mikäli ei ole myös seksiä. Eli turhaan mietit valintaa seksin ja parisuhteen väliltä, koska sulla ei tällä hetkellä ole kumpaakaan...
Sanoit, että seksi sattuu kumppaniisi: niin siis kaikki seksi vai yhdyntä? Mikäli syynä on yhdyntä, niin miksi ihmeessä teidän pitää yhdyntä-seksiä sitten harrastaa, jos se toiseen sattuu? Amatöörit... ;)
No, kerron varmuuden vuoksi...
Ensinnäkin, suhde ei ole muuta kun ystävyyttä, jos siinä ei ole seksiä, näin se on, mutta seksi ei ole yhdyntä, yhdyntä on vain yksi osa seksiä ja hyvin pieni ja vaatimaton osa, mitä ei välttämättä tarvita ollenkaan. Hedelmöityskin on helposti hoidettavissa muuten. Jos gynet eivät osaa auttaa, niin eipä hätiä, seksissä löytyy.
Ensinnäkin, sopikaa, ettette harrasta enää yhdyntää. Seksiin on monia muitakin tapoja, suuseksiin, käsiseksiin, ja eroottiseen hierontaan, läsnäoloon ja muuhun.
Suosittelen, että nyt muutaman viikon tutustutte toisienne vartaloihin kaikilla muilla tavoin: hierokaa toisianne kynttilän valossa öljyillä, hyväilkää kaikkialta ja viimeksi sukuelimistä, suudelkaa joka paikkaa ja edetkää joko käsillä hyväilyyn tai suuseksiin. Ottakaa mukaan vaikka höyhenet, hunajapölyä, makuölyjä, syökää ruokaa toistenne vartaloilta, katsokaa miten lähelle orgasmia pääsette ilman että koskette sukuelimiin. Hyväilkää toisianne mielikuvituksekkaasta, rakentakaa ihania tuoksuja, rentoa yhdessä oloa, ja monipuolisuutta. Älkää ajatelko vain orgasmia ensimmäiseksi. Mutta molemmat saavat todennäköisesti sellaisen ennen pitkää.
Olkaa alasti yhdesä muuten, yksi hienoista treeneistä on istua sylikkäin, ja suudella pitkään, jalat auki ja siis vastakkain sylikkäin. Olkaa, puhukaa kauniisti, tai olkaa vain hiljaa. Suudelkaa, hitaasti hyväilkää toisianne. Peskää toisenne, se on eroottista.
Tästä sitten voi tehdä variaatioita, toinen vain hyväilee, toisella silmät sidottuina. Tai kokonaan pimeässä/kokonaan valossa. Tyydyttäkää itsenne toisen nähden: sattuuko kaikki seksi naiseen vai voiko hän näyttää, mikä ei satu? Naisella on myös muita erogeenisia alueita kun pimppi: nainen voi saada orgasmin jos hän vaikka on eroottisen hieronnan kohde, häpy osuu kevyesti vaikka tyynyyn. Mies suutelee myös joka paikasta, ja viimeksi reisien sisäpinnoilta, kevyesti ja hellästi hyväillen klitorista, ulkoapäin: ei siis koske emättimeen ollenkaan.
Suuseksiä yleensä herkätkin paikat kestää, kunhan mitään ei tunge sisään.
Sinä taas kestät ihan suihin ottoa ja hierontaa, käsipeliä, molempia. Lisäksi on erilaisia apuvälineitä, mitä voitte kokeilla ja käyttää, nehän ovat oivia tässä. On kieleen laitettavia pieniä hieromalaitteita tai irtonaisia, millä voi vaikka hyväillä kiveksiä kun ottaa suihin, miestä saa myös suudella joka paikkaan, hieroa ja hyväillä... Entäs tekopimppi? No, siis joo, mutta sellainen on ja sitä saa käyttää: etenkin nyt se voisi olla teille oiva laite.
Suuseksiä ja sormileikkejä, hyväilyjä ym. voi myös harrastaa eri asennoissa ja eri paikoissa, sen ei tarvitse johtaa yhdyntään eikä olla rajoittunutta.
Joten siis... Mikä se teidän ongelmanne oli? Niin, se oli se mielikuvituksen puute ;) Jaa, jaa, no, ehkä voisitte alkaa sitten seuraavaksi puhumaan tästä, eli ratkaisusta, ja lopettaa sen ongelman ympärillä pyörimisen. Joillain naisilla yhdyntään liittyy selittämätöntä kipua (ja joillain se korjaantuu synnytykseen, -tai sitten ei...) joka ei vaan korjaannu koskaan, tai korjaantuu. Mutta seksiä se ei estä: orgasmiin ei tarvitse edes koskea sukuelimiin, ihan oikeasti. Se, että se vaatii harjoitusta, läsnäoloa ja parin yhteistä mielenkiintoa seksiin, joo, totta, mutta kuulosti siltä, että oikeasti rakastat puolisoasi.
Teille voi tulla kuulkaa tämän ongelman ansiosta paljon mielenkiintoisempi, läheisempi ja eroottisempi elämä, kun yhdyntäkeskeisellä, "perinteisellä" seksielämällä. Ottakaa tämä siis haasteena ja lahjana, jos vaan mitenkään voitte, ja jättäkää ajatus yhdynnästä hamaan tulevaisuuteen. Kun osaatte kaiken muun, voitte kokeilla sitäkin, mutta tulkaa ensin mestareiksi kaikessa muussa.
Älä lannistu ainakaan vielä... Älkää kumpikaan. Teille voi olla luvassa mielenkiintoinen matka herkän seksuaalisuuden syvyyksiin :)
Ei oo kuule pillun voittanutta. Ja muija suostu ottamaan suihin tai käsipeliin. Toivo menetetty. itse olen valmis mihin vain.
Nämä seksijutut on parisuhteessa ongelmallisia. Meillä on taas niinpäin nykyisin että mies ei tee juurikaan mitään aloitetta. Makaa sängyssä ja oottaa että minä hyväilen hänet käsin ja suulla valmiiksi, samalla tarjoan visuaalista kiihoketta hyväilemällä itseäni dildon kanssa tai ilman ja lopuksi asetun päällensä ja vien homman loppuun. Näin on pahimmillaan...Puhuminen on yliarvotettua!
Puhu vain, mutta älä ylläty jos ei se puhuminen mitään auta. Minustakin se on yliarvostettua. Itse olen kärvistellyt toistakymmentä vuotta puutteessa. Ja on puhuttu, jauhettu suut kuivina ja keksitty jos mitä. Minkäs teet jos halut on aivan eri maailmasta. Tällä hetkellä olen ollut ilman puolisen vuotta. Vieraissa en ole käynyt.
Katsos elämä on valintoja. Jos haluat seksiä mutta et sitä parisuhteessa saa niin voit valita että tyydyt tilanteeseen kuten minä, tai lähde ja elä sinkkuna kera irtosuhteiden tai ainahan voit jatkaa suhteessa mutta käyt vieraissa säännöllisesti, jos ei moraali ole esteenä.