Miten toimit jos sinulle tulee uidessasi suonenveto (lihaskramppi) jalkaan? Joudutko paniikkiin jos olet kaukana rannasta ja yksin uimassa?
Suonenveto uidessa
tubulus
6285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikea kuvitella, että uisin yksin kovin kauas, mutta kaipa tuo voisi olla hankalaa vaikka ei olisikaan kovin kaukana.
Ehkä yrittäisin vain rauhassa kellua ja hieman koukistella ja ojennella nilkkaa, että kramppi menisi ohi. En ole mikään hyvä uimari (tosi hidas), mutta osaan kuitenkin uida ja pysyn varmasti pinnalla, joten tuollainen tilanne ei pelota minua.
noin itekin teen. Kyllä sen yleensä tuntee jonkun aikaa ennen, jos sellainen on tulossa. Ennakoivia merkkejä on. Jos ui oikein kauas, ehtii se suonenveto ennakointeineen tulla. Viime aikoina ei ole onneksi tullut. Kelluminen sitten ja ohimenon odottelu.
suonenvedon uima-altaassa ja se on todella kivuliasta ja kiusallista. Vesijumpan ohjaaja kehoitti painamaan jalkaa pohjaan tai altaan reunaa vasten. Jalan hierominenkin auttaa jonkin verran. En ole uinut koskaan niin kauas rannasta ettenkö pääsisi nopeasti rantaan juuri niitten suonenvetojen takia.
Jonkin aikaa sitten eräs tuttavani hukkui suonenvedon saatuaan.
Tarkkaan varjelemani salaisuus: haaveilen salaa hukkumisesta. Kalat saisivat ruokaa, palautuisin luonnon kiertokulkuun ja Jeesukseen uskovana pääsisin taivaaseen.
.
Mitenkään vähättelemättä kenenkään vaikeasta lihaskrampista kärsineen kokemuksia saati sitten hukkumiskuolemaan johtaneen krampin hankaluutta... mutta kyllä sitä jalatonkin pystyy uimaan, niin miksi toisen jalan toimintakyvyn väliaikainen menettäminen hukuttaa? Kädet riittävät loistavasti pitämään pinnalla, ja itse asiassa ihminenhän kelluu jos antaa kropalleen sen mahdollisuuden (mikä voi krampissa olla hankalaa).
Mitäs minä, koukistelen ja ojentelen nilkkaa, saatan joka toisella kädellä hieraista pohjetta, ja pysyn 1-2 kädellä kauhoen pinnalla kunnes tilanne menee ohi. Lihaskramppi on vain kipua, ei siinä panikointi helpota tilannetta yhtään.