Miten ruskettua helposti?

Turhautunut:(

Hei!

Haluaisin ruskettua, mutta olen kokeillut baby oilia ym tuotteita millä ruskettuisi helposti auringossa, mutta ei auta! Enkä edes pala auringossa...

Suihkurketuksessakin kävin, mutta kesti n. viikon. Itseruskettavat voiteet eivät tartu tasaisesti ja haisevat kauhealle. Solariumissakin kävin kuukaudessa n.3 kertaa eikä sekään tarttunut.

Kuulinkin, että on olemassa sellaista, kuin porkkanaöljyä. Onko teillä kokemuksia tästä? Ja auttaako se ruskettumaan? Kertokaa toki myös omia kokemuksia millä olette saanneet väriä pintaan.

14

4740

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kalkkilaivan kippari

      Jos unohdetaan se, että ruskettaminen ei ole terveellistä niin:
      - oleskele auringossa aina kun mahdollista: heti aamukahville parvekkeelle, kun aurinko paistaa. Kannattaa olla polttamatta ihoaan, eli vältä klo 11-15 välistä aikaa, jolloin aurinko polttaa eniten.
      - oleskele auringossa säännöllisesti, katso että vaatteet on mahdollisimman pienet, ettei tule isoja rusketusrajoja. Kuori ihosi keväällä pari-3 kertaa ennen aurinkokauden alkua ja muutama kerta sen aikana.
      - jos iho tuntuu kuivalta ja kiristävältä niin rasvaa sitä.
      - harrasta hyötyliikuntaa ja liikuntaa auringossa: puutarhatöitä, sauvakävelyä, pyöräilyä, matonpesua, rantalentistä, tennistä, sulkapalloa, ..... näin rusketut tasaisemmin etkä vain naamasta tai kropan etupuolelta, mikä käy helposti, jos lojuu aurinkotuolissa päivät pitkät.

      Beetakaroteenista saattaa olla apua, tai muista aurinkokapseleista (itse en ole vaikutusta huomannut), toiset tykkäävät aurinkoöljyistä, itselläni nahka vain palaa, jos erehdyn niitä käyttämään.
      Rusketun huonosti, palan helposti ja plakkarissa on aina voiteita suojakertoimilla 25-30-50 tilanteesta riippuen. Vaatteet suojaavat parhaiten niitä ihoalueita, jotka ovat jo palaneet tai uhkaavat palaa (vesijumpassa altaalla hartiat).

    • Sunshine jee

      Jos kävit vain 3 kertaa solkussa niin eipä ihme ettet ruskettunut. Kyllä sun on käytävä siellä 3 krt / vko ja aloitat muutamasta minuutista edeten sitten aikanaan siihen 20 minuuttiin. Lisäksi beetakaroteenia hivenen ykiannostuksella. Näillä olen itse ruskettunut erittäinkin hyvin vaikken yleensä rusketu muuta ku kauhealla vaivalla.

    • ronjaeatsyou

      Itse palan helposti ja rusketun huonosti...tai siis rusketuin. Esimerkiksi sokokselta saa sellasia MULTIKAROSIN nimisiä kapseleita, jotka suojaavat soluja ja edistävät kaunista rusketusta. Niitä yks päivässä ni jo parin viikon päästä alkaa muutosta huomaamaan! Myös porkkana sisältää paljon hyödyllisiä aineita jotka edistävät rusketusta. :D nautinnollisia kesähetkiä

      • ppplll

        kokeilkaas Tummelia!


      • 50min väri tuli
        ppplll kirjoitti:

        kokeilkaas Tummelia!

        vauvaöljy!!!!!!!!!!!!!rypsiöljy???


      • uoweli
        ppplll kirjoitti:

        kokeilkaas Tummelia!

        mistä sitä saa


    • Mä en tajuu

      Sairasta touhua koko rusketuksen hankkiminen.

    • DDDDDD

      D-vitamiinia reiluja annoksia koko talven ajan ennen kesää, niin ruskettuu paremmin eikä pala niin helposti!

    • Ruskee

      tummelia ja vauvaöljyä saa ihan perus kaupoista mm prisma citymarket halpahalli yms :)

    • porkkanaaa

      Syö porkkanoita kesällä joka päivä, ja hanki aurinkoöljyä!

      • ei rasvoja.

        Aurinkorasvoista saa syövän.


    • Foliomatto

      Hei! Huomaan että ketju on vähän vanha, mutta silti. Eli aurinko kun heijastuu, se vahvistaa ruskettumista. Meillä on sellainen ns. foliomatto, jonka päällä maataan ja kyllä ruskettuu nopsaan! Kuuma siinä todella tulee mutta kyllä se silti on todella hyvä:)

    • + porkkanamehua

      D-vitamiinia talvella 50-100µg/vrk (aikuisen normaali annos), niin alkaa iho heti ruskettumaan keväällä ja ruskettuu nopsaan.

      Johtuneen ihan siitä, että kun kropassa on D-vitamiinitasot kunnossa, niin iho voi ruskettua, sen sijaan että olis vaalea kerätäkseen mahdollisimman tehokkaasti D-vitamiinivarastoa täyteen.

      Evoluutio on vaalentanut ihomme, jotta se tuottaisi mahdollisimman tehokkaasti D-vitamiinia iholla sen lyhyen aikaa kesällä, kun se on mahdollista.

      100µg on ollut 40-60 luvulla lasten annos eli ei ole liikaa. Aikuinen kuluttaa n. 100µg D-vitaminia päivässä, jos sitä on saatavilla.

    • semyta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      90
      6352
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3803
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3170
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe