Olen mahdollisesti parin vkon sisään lähdössä englantiin hotellityöhön 4 kuukaudeksi, mutta minua pelottaa että menetän kaverini, koska olen juuri tutustunut mahtaviin uusiin kavereihin, enkä haluaisi että tämänä tauko viilentäisi välimme. Olen myös juuri ihastunut yhteen näistä. Tiedän että tälläisen takia ei kannata lähtöä jättää väliin, mutta silti pelottaa..
Miten teidän ystävyyssuhteiden kävi? Vanhojen ja uudempien kavereiden kanssa?
Olen koittanut ajatella että jos siellä ei olekaan kivaa niin aina voi tulla aikaisemminkin pois.
Kokemuksia!
Miten teidän ystävyyssuhteiden kävi? Vanhojen ja uudempien kavereiden kanssa?
Olen koittanut ajatella että jos siellä ei olekaan kivaa niin aina voi tulla aikaisemminkin pois.
Kokemuksia!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lisäksi kysyisin että pääsittekö käymään kotona moikkaamassa perhettä ja kavereita reissun aikana? Itselleni tämä olisi tärkeää :)
Olen itse asunut nyt Briteissa 4 vuotta. Kayn Suomessa lomilla noin 3 kertaa vuodessa. Ei ne ystavyyssuhteet noin lyhyessa ajassa, kuin 4kk on, muutu miksikaan. Ja jos muuttuu, niin miksi ylipaataan haluaisit olla ystavia ihmisten kanssa, jotka niin helposti kaantavat selkasi sinulle? Itsellani on moni ystavyys (tai ennemminkin kaveruus-)suhde viilentynyt ja katkennut valimatkan takia, mutta tosiystavat on pysyneet ja he kayvat myos taalla kylassa vaikka matkaa onkin.
tiedän etten pitemiaikaisia ystäviä menetä, mutta olen juuri saanut paljon uusia ystäviä ja en haluaisi heitä menettää. mutta olemme tunteneet vasta noin kuukauden :S
en halua menettää näit'ä kavereita koska uskon että kaveruus syvenee ennen pitkää ystävyydeksi
Sahkopostit, tekstiviestit, facebook yms toimii kylla taallakin. Etta yhteydenpito kylla onnistuu. Mielestani kannattaa kayttaa hyvakseen tama tilaisuus tulla tanne toihin, siita saa hyvaa elamankokemusta, kielitaitoa ja varmasti myos uusia ystavia. Ei kukaan voi sinulle sanoa, katkeaako kaveruus naihin uusiin ihmisiin elamassasi taman matkan myota, sinun pitaa vaanlahtea rohkeasti reissuu ja katsoa mita tapahtuu. Itse ainakin katuisin jos jattaisin tuollaisen tilaisuuden kayttamatta. Ja tosiaan kuten sanoit, kotiin paasee aiemminkin jos silta tuntuu.
kiitos vastauksista! jep olen päättänyt lähteä matkaan :)