YTK-yhdistys ry

YTK-yhdistys ry. tarjoaa jäsenilleen samantasoista oikeusturvavakuutusta kuin perinteiset ammattiliitot. Oikeusturvavakuutus kuulu jokaiselle 17€:n vuosimaksun maksaneelle. Joten YTK:n jäsenellä on oikeusturva laittomissa irtisanomisissa jne. riitatapauksissa.
http://www.ytk-yhdistys.fi/default.aspx?id=265
281441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Jos apua saa ainoastaan irtisanomistapauksissa, siinä taas kusetetaa tyhmää ytk:laista joka ei lue vakuutusehtoja. Työnantaja saa jättää palkat maksamatta kunhan ei irtisano. TYYPILLISTÄ kusetusta.

Äänestä
  • Otin yhteyttä YTK-yhdistykseen kun työnantaja jätti urakanpohjat maksamatta vedoten ettätyö ei ole tehty asianmukaisesti. Sanoivat että vakuutus ei kata kuin irtisanomistapaukset. No soitin RAK-liittoon ja selitin asian, vastaus liity liittoon hoidetaan asia. Paikalle tilattiin Työnantajaliiton kaveri, ja Rak-liiton kaveri sekä ulkopuolinen tavarantarkastaja, no kävi niin että rahat on nyt tililläni ja minä RAK-liiton jäsen PYSYVÄSTI!

    Äänestä

  • hanski tre. kirjoitti:

    Otin yhteyttä YTK-yhdistykseen kun työnantaja jätti urakanpohjat maksamatta vedoten ettätyö ei ole tehty asianmukaisesti. Sanoivat että vakuutus ei kata kuin irtisanomistapaukset. No soitin RAK-liittoon ja selitin asian, vastaus liity liittoon hoidetaan asia. Paikalle tilattiin Työnantajaliiton kaveri, ja Rak-liiton kaveri sekä ulkopuolinen tavarantarkastaja, no kävi niin että rahat on nyt tililläni ja minä RAK-liiton jäsen PYSYVÄSTI!

    17e/vuosi annamme lakiapua ei juuri mihinkään. Teitä YTK:laisia saa potkia vaikka perseelle kunhan ei anna lopputiliä. Palkkaa ei tarvitse maksaa tietenkään meille loisille niinkuin on sovittu. Eikä muutenkaan tarvitse pitää minään.

    Äänestä

  • YTK YHdistys kirjoitti:

    17e/vuosi annamme lakiapua ei juuri mihinkään. Teitä YTK:laisia saa potkia vaikka perseelle kunhan ei anna lopputiliä. Palkkaa ei tarvitse maksaa tietenkään meille loisille niinkuin on sovittu. Eikä muutenkaan tarvitse pitää minään.

    Onpa näillä palstoilla helvetisti pelkästään Rakennusliittolaisia!!??
    Sama kalmukki?

    Äänestä

  • uuvatti-10 kirjoitti:

    Onpa näillä palstoilla helvetisti pelkästään Rakennusliittolaisia!!??
    Sama kalmukki?

    Luulotauti on yksi yhteinen piirre työnantajan pers... nuolijoille.

    Äänestä

  • hanski tre. kirjoitti:

    Otin yhteyttä YTK-yhdistykseen kun työnantaja jätti urakanpohjat maksamatta vedoten ettätyö ei ole tehty asianmukaisesti. Sanoivat että vakuutus ei kata kuin irtisanomistapaukset. No soitin RAK-liittoon ja selitin asian, vastaus liity liittoon hoidetaan asia. Paikalle tilattiin Työnantajaliiton kaveri, ja Rak-liiton kaveri sekä ulkopuolinen tavarantarkastaja, no kävi niin että rahat on nyt tililläni ja minä RAK-liiton jäsen PYSYVÄSTI!

    Pamista ei kyllä apua puuttuviin palkkoihin tule. Lukaisepa siivoustyö-palstan kirjoituksia.

    Äänestä

Kannattaa lukea mitä kaikkea vakuutus korvaa, ja mitä ei:
http://www.ytk-yhdistys.fi/inc/LoadDocument.asp?id=0&docid=399&type=doc



Eikä saa myöskään unohtaa yhdistyksen tarjoamaa neuvontaa työsuhde asioissa, jota tosin saa ulkopuoliselta nimellistä 1e/min korvausta vastaan. Tosin seuraavin rajoituksin:

Puhelinneuvontaa annetaan lakien sisällöstä ja työsuhteissa noudatettavista yleisistä periaatteista. Tällaisia ovat mm. työehtojen muuttaminen, työsopimuksen irtisanominen tai purkaminen, vuosiloma, työaika, tasa-arvo, syrjintä ja tietysti niihin liittyvät korvaukset.

Sen sijaan työehtosopimuksen sisältöön (esim. palkkataulukot, minimipalkat, pekkaset ja erilaiset lisät) liittyvissä asioissa voit kääntyä esim. työsuojeluviranomaisen (ent. työsuojelupiiri) puoleen. Kaikki yleissitoviksi hyväksytyt työehtosopimukset löytyvät valtion säädöstietopankin sivuilta osoitteesta www.finlex.fi.

Äänestä
  • Vaikka kuinka tankkaa finexin sivuilta tess:jä ei se käräjillä auta. Puhelinneuvonta on aivan sama koska sehän ei ole riitatilanteessa mikään apu. Kyllä te olette kaikessa yksinkertaisuudessanne säälittäviä. MISTÄÄN MUUALTA ET OIKEAA ILMAISTA APUA TARPEEN TULLEN SAA KUIN OMAN ALASI AMMATTILIITOSTA. JA PISTE.

    Äänestä

...ammattitaidottomien pätkätyöläisten kultapossukerho;)

Äänestä
  • todelliset ammattitaidottomat löytyvät ay-liitoista, siinä heille oikea suojatyöpaikka..

    Äänestä

ay liikkeet ne ammattitaidottomien kommunistien pätkätyöläisten liittoja vasta onkin. Kaikille vaaditaan tietty TES:sin mukainen palkka osaamisesta riippumatta! Tosi osaajilla ei ole mitään mahdollisuutta neuvotella itselleen oikeanlaista palkkaa kun työnantaja vetoaan että me maksetaan TES:sin mukaan.
Laskekaapa kommunistit miten paljo vuosimittaan maksatta AIVAN tyhjästä mafia ay-liikkeille. Esimerkiksi rakennusliitto mitään muuta oo ku neuvotellu huonommat TES:sit vuosi toisensa jälkeen...

Äänestä
  • eikös ne YTK:set neuvottele aina paremmat sopimukset

    Äänestä

  • TES on alan minimi, mikään ei estä työnantajaa maksamasta parempaa palkkaa.

    Jos et saa neuvoteltua parempaa palkkaa sillä perusteella, että "tes estää sen", et ole työnantajan mielestä palkankorotuksen arvoinen, mutta pomolla ei ole "munaa" kertoa sitä suoraan päin naamaa, vaan verhoaa sen hienoon "valkoiseen valheeseen, jonka tollo työntekijä sitten ottaa totuutena.

    Äänestä

  • ihan itse kirjoitti:

    eikös ne YTK:set neuvottele aina paremmat sopimukset

    ainakin minä olen aina neuvotellut omat työehtoni, ei siihen mitään liiton juntteja tarvita.

    Äänestä

  • Tuo on ihan fuulaa! Työantajalla on aina täysi mahdollisuus maksaa yli TES palkka niin halutessaan. TES määrittelee eräänlaisen minimitason palkalle. Osalla työpaikoista ei makseta edes TES tason "minimipalkkoja". Totuus sinulle tässä --> Työantajasi ei halunnut maksaa sinulle yhtään enempää. Käytti TES juttua ihan vaan kivana verukkeena, kun muutoin olisi joutunut sanomaan, ettei itse halua antaa sinulle extraa. Herätyksiä !! Näin on näppylät !!

    Äänestä

Eipä siinä TESseillä ole paljon virkaa kun SAK on ollut mukana neuvoitteluissa 9euron päiväpalkoista....

Äänestä

Ne tessit on niille ketkä tulee ekaa kertaa töihin.... ootteko koskaan kuulleet jostakusta kaverista joka esim. 5v. töissä oltuaan saa aina vaan sitä tesin mukaista palkkaa....en minäkään. ole kuullut, enkä tiedä ketään.Jos näin on että joku saa niin eiköhän se ole silloin vika tekijässä itsessään, on vähätöinen ja työnantaja pitää vähän niinkuin säälistä töissä.Sellaisiakin ihmekyllä vielä on.

Äänestä
  • No kyllä näillä erilaisilla palvelualoilla se on maan tapa. Mielellään tehdään vielä nollasoppareita, ettei tarvitse huolehtia lomista ja työterveyshuollosta.

    Jos valittaa, niin siihen samaan rupuhommaankin on kyllä jonossa pari sataa henkeä.

    Äänestä

  • Stop nyt!! Palkkakehityksellä ei ole välttämättä mitään tekemistä työntekijän kykyjen ja suorituskyvyn kanssa. Se saa, joka pyytää ja/tai mankuu. Se joka kiltisti odottaa palkankorotusta saa usein odottaa maailman tappiin saakka. Harvemmin työnantaja omatoimisesti kenenkään palkkoja nostaa sen takia, että kaveri saa duunissa paljon aikaiseksi ja laadukkaasti. Kaikki ei saa edes TES mukaisia korotuksiakaan. Ei ainakaan sellaisella työpaikalla, jossa ei olla järjestäytyneitä ammattiliittoihin.

    Äänestä

Maailma on muuttunut niistäkin ajoista kun tämä ketju on aloitettu, liittoihin kuuluviakin on nykyään kymmeniä tuhansia kortistosta huutelemassa liitoihin kuulumisen iloista puhumattakaan niistä liittojen jäsenistä jotka painaa otsa hiessä orjatyötä 9euron päiväpalkalla.....onkos niistä TESsin palkoista kovasti iloa ??

Äänestä

Mutta kannattaako siihen liittyä jos on jo ytk työttömyys kassassa?

Äänestä

Eikö uudempaa tapausta ole tullut vieläkään?

Äänestä
  • Niitä uusia varmasti on mutta monet niistä tapauksista on julistettu salaisiksi. Jos on päästy sopimukseen ennen oikeudenkäyntiä, niitä tapauksia tiedän useita.
    Ja tietysti näitä tapauksia on liitot ajaneet. Mutta niitä ei kata YTK:n vakuutukset, jotka pätee vaan irtisanomisissa.

    Montakos tapausta on YTK voittamia juttuja?.

    Äänestä

  • Eikös me saada kuukauden sisään tietoa paljonko liitoissa on jäsenmäärät kasvaneet?
    Katsotaan sitten paljonko liittojen tarjoamaa "ilmaista" apua yms. arvostetaan ja paljonko syksyn mielenositukset toivat lisää jäseniä!

    Äänestä

  • Teitä kiinnostaa kaikkein eniten 1 asia: mitä ammattiliittojen jäsenet saa?

    Äänestä

  • neljäs-nainen kirjoitti:

    Teitä kiinnostaa kaikkein eniten 1 asia: mitä ammattiliittojen jäsenet saa?

    Sossupummeille maailman tärkein asia on se kuinka paljon he saavat korvauksia.
    Kaikki muu on toisarvoista.

    Äänestä

Mehän kaikki olemme kuin keskimääräinen demariduunari: EU:n liittyminen kiinnosti kovasti kun luvassa oli kaiken muun ihanuuden lisäksi paremmat palkat!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolmas mies kirjoitti:

YTK-yhdistys ry. tarjoaa jäsenilleen samantasoista oikeusturvavakuutusta kuin perinteiset ammattiliitot. Oikeusturvavakuutus kuulu jokaiselle 17€:n vuosimaksun maksaneelle. Joten YTK:n jäsenellä on oikeusturva laittomissa irtisanomisissa jne. riitatapauksissa.
http://www.ytk-yhdistys.fi/default.aspx?id=265

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu