Ystäväni teki lopputyönsä eräälle isolle yritykselle, lopputyö tuli valmiiksi huhtikuussa, mutta toinen puolikas sovitusta palkasta on edelleen saamatta. Ensimmäinen osa palkasta tuli ajallaan tammikuussa. Ystäväni on soittanut asiasta, mutta toistaiseksi mitään ei ole tapahtunut. Tehdyssä sopimuksessa sovittiin, että toinen puolikas palkasta tulee, kun lopputyö valmistuu.
Miten asiaa pitäisi nyt viedä eteenäpäin, kelle asia pitäisi ohjata, jotta palkka saataisiin? On tässä jo odoteltu tarpeeksi kauan, että jotain tapahtuisi..
Palkka saamatta, mikä neuvoksi?
Neuvoja vailla
2
361
Vastaukset
- _______________
soittaa joko liittoon tai lakimiehelle ja kysyä neuvoa.
- Työlkii ellää
Kysymyksesi taisi lipsahtaa väärille vesille? Täällä ei keskustella maksamattomista palkoista, vaan ruskeista kirjekuorista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774612- 1801887
- 1241590
- 1241115
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161041- 351036
- 78933
- 52886
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78862- 4828