Katkerilla vanhoillapiioilla pelottelu

Väite, jonka usein kuulee: Naisen kannattaa pariutua mahdollisimman nuorena, ja huolia mies kuin mies. Muuten jää vanhaksipiiaksi ja kun on yli nelikymppinen, niin ei kukaan muu enää huoli paitsi joku yliapainoinen juoppo. Ja sitten naisesta tulee kärttyinen ja yksinäinen vanhapiika ja voi voi.

Todellisuus: Tuttavapiiriini kuuluu useita ikävuosien 40-60 välillä olevia lapsettomia ikisinkkunaisia eli vanhalla kielellä vanhojapiikoja. Ovatko he kärttyisiä, katkeria ja yksinäisiä? Ei yksikään. He ovat tasapainoisia, pirteitä ja myös usein nuorekkaita naisia, jotka ovat aina saaneet tehdä mitä haluavat. He ovat matkustelleet ja kierrelleet maailmaa ja vaikka miestä heidän elämäänsä ei ole kuulunutkaan (ajoittaisia seurustelusuhteita lukuunottamatta) niin eipä se näytä heitä juuri haittaavan. He osaavat nauttia elämästä siitä huolimatta ja heillä on laaja ystäväpiiri. Usein he ovat myös ulkonaisesti paremmassa kunnossa kuin perheelliset naiset, koska heillä on ollut aikaa huolehtia itsestään. Sen sijaan ne vanhemmat naiset, jotka ovat eläneet avioliitossa, ovat monesti paljon katkerampia. Mies on ehkä kohdellut huonosti, lapset aiheuttaneet harmaita hiuksia, mies ehkä ryyppää tai pettää ja jotkut tulevat vaihdetuksi nuorempaan, jne. Näin yhteenvetona voisin sanoa, että keski-ikäisillä vanhoillapiioilla näyttää menevän jopa paremmin kuin niillä naimisissaolevilla.

Siskot, meille on valehdeltu! Meille syötetään valhetta että mikään ei ole pahempaa kuin "vanhapiikuus", mutta kokemusteni mukaan sitä ei kannata pelätä. On parempi olla tyytyväinen vanhapiika kuin katkeroitunut vaimo onnettomassa avioliitossa. Taidanpa jäädä ikisinkuksi. Ihan vapaasta tahdosta.
23543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

On niitä ihan toisenlaisiakin esimerkkejä. Niitä nelikymppisiä, joille ikää tulee lisää, mutta käytös ei vaan muutu mihinkään. Käyttäydytään edelleen kuin joku 20v, juostaan melkein joka viikonloppu baareissa, juodaan liikaa, eksytään aina vaan uusien tuntemattomien miesten sänkyyn, roikutaan varatuissa miehissä jne. Nämä tapaukset yleensä näyttävät ikäistään vanhemmilta, koska ovat ryypänneet naamansa piloille. Silti haluavat kovasti uskoa niihin nuorempien miesten "Sä näytät ainakin 10v nuoremmalta!" -kusetuksiin, joiden avulla mies vain yrittää päästä panemaan (ja pääseekin).

Eivät nuo kovin tasapainoisilta tapauksilta vaikuta.

Äänestä
  • kuulostaa ihanalta elämältä tuo, jos nuoremmat miehet kehuisivat mua 10 vuotta nuoremman näköiseksi ja sit pääsis niiden kans sänkyyn ;D

    Äänestä

  • ei-vanhapiika kirjoitti:

    kuulostaa ihanalta elämältä tuo, jos nuoremmat miehet kehuisivat mua 10 vuotta nuoremman näköiseksi ja sit pääsis niiden kans sänkyyn ;D

    Baariin mars, siellä niitä on sinulle ottajia!

    Äänestä

että nykyään ainakin kulttuurisesti vanhanpiian osa on ilmanmuuta helpompi kuin vastaavasti jonkun vanhanpojan osa johon liitetään niin paljon kaikkea negatiivista ja luuseri-im agoa. Yksin ilman naisseuraa elävät miehet myös lähes poikkeuksetta päätyvät eristäytymään sosiaalisesti ja hyvin monet alkoholisoituvat tai alkavat kärsiä mielenterveysongelmista ennemmin tai myöhemmin.
Yksi selitys tälle on se että naiset eivät niinkään paljon kaipaa miestä kuin mitä miehet naista. Tiedä sitten miten tämä asia on, mutta uskon tässä olvan myös merkttäviä kulttuurisidonnaisia(ja siis nimen omaan tämän päivän kulttuuriaa ajatellen) tekijöitä takana.

Äänestä
  • "vanhanpojan osa johon liitetään niin paljon kaikkea negatiivista ja luuseri-im agoa"

    No mutta, pleijerithän on vanhojapoikia eikä heitä luusereina pidetä. Päinvastoin, he ovat onnistuneet elämässä kun ei kukaan nainen ole narrannut naimisiin/seurustelemaan.

    Äänestä

  • c'mon kirjoitti:

    "vanhanpojan osa johon liitetään niin paljon kaikkea negatiivista ja luuseri-im agoa"

    No mutta, pleijerithän on vanhojapoikia eikä heitä luusereina pidetä. Päinvastoin, he ovat onnistuneet elämässä kun ei kukaan nainen ole narrannut naimisiin/seurustelemaan.

    minuakaan kukaan sellainen luuserina pitää joka vähänkin minua tuntee ulkonäönkin osalta, ja vähän taloludellisesta tilanteestanikn tietää. Mutta jos olen täysin outo jollekkin niin kyllä silloin nykyään vanhanpojan tittelillä tulee minullekkin luuseri-mago, ja ei siis yksin naisasioita ajatellen vaan yleisemminkin siksi koska näitä parisuhde/seksi-juttuja pidetään nykyään niin ensiarvoisen tärkeinä.
    Oikeasti minä en edes ole naisasialuuseri siinä mielessä, että nuorena minä kyllä olisin saanut ihan kelpo naisia ja silloin heidän kanssaan vähän olinkin. Jätin kuitenkin pariutumatta nuorena ja en sitten vanhemmiten enää osannut enkä halunnutkaan lähteä naisista kamppailemaan, ja kamppailemaan heistä olisi kyllä pitänyt ryhtyä jos vanhemmiten vielä vähänkään säällisen näköistä naista olisi itselleen halunnut saada.
    Saisin kyllä nyttenkin halutessani ikäisiäni ja hyvin10-15 vuotta nuorempiakin naisia täältä meiltä suomestakin vaikka kuinka monta, mutta mitä minä enää teen tällaisislla naisilla joiden kanssa minulla ei ole mitään yhteistä elämänkokemustaustaa ajatellen ja kun ei heihin enää voi ihastua naisinakaan. Itse olen kyllä vielä nyt vanhemmitenkin ihan säällisen näköinen ja ulkoiset mitat täyttävä ja sellainen jonka kanssa kyllä kehtaa liikkua missä vain, mutta mikään sänkykamariexpertti en kyllä ole kun en ole paljon sellaisia nussimisia treenannut ja oikeastaan jo 2 vuosikymmentä sitten lopetin vhäisetkin naisen itselleni yrittämiset.
    Kaikki vanhemmat naiset kuitenkin ovat ainakin paljon monien miesten kanssa nussineita ja näissä parisuhde/seksi asioissa experttejä, joten tuskin minusta heille seurana niin paljon edes iloa olisi. Heidän kannatta mieluummin hankkia vaikka koira itseään nussimaan kuin alkaa minun kanssani olemaan.

    Se vaan nyt vanhemmiten on alkanut vähän painostaa kun ei ole yhtään lasta ja ei sitten perillistäkään. Itse asiassa olen viime aikoina hakenut netistä mallipimuja joiden kanssa olen chattaillut ja heitä omina tyttärinänikin fantasioinut(ei mitään alaikäisiä vaan sellaisia parikymppisiä kaunottaria, ja ei tietenkään suomalaisia). Vähän olen vielä ajatellut itsellenikin naisseuraksi sellaista jotain nelikymppistä naista johon voisi vielä ihastuakkin, mutta ei siis ketään suomalaista naista eikä aasialaiisiakaan. Itse asiassa olen viime aikoin tehnyt paljonkin järjestelyjä jotka mahdollistavat tällaisenkin asian, ja järjestelyjä myös sen eteen että ei ainakaan suomen valtio saisi minulta mitään jos ja kun aikanani kuolen.
    On nimittäin tässä tullut mitta täysi useammasttakin syystä ja myös vähän siitäkin syystä kun on katsellut näitä uuspariskuntiamme kaduilla. Minulle on aina ollut ulkonäkökin tärkeä asia ja yhtä lailla oma ulkonäköni. Ymmärrän kyllä sen että uutta verta on varmasti meillekkin hyvä saada, mutta se on tärkeä asia että minkälaista ja minkä näköistä väkeä.

    Äänestä

sairaalamaailmasta, jossa tutustuu väistämättä satoihin naisiin sukkuloidessa osastojen välillä. En tiedä yhtäkään niin kutsuttua vanhaapiikaa joka olisi kärttyinen ja katkera, sen sijaan avioituneista niitä löytyy. Moni eronnut nainenkin vaikuttaa onnelliselta ja tasapainoiselta.
On selvää, että yhteiskunta puristaa meitä tiettyyn muottiin jotta me naiset varsinkin pysyisimme "ruodussa" ja tekisimme niitä tarvittujajälkeläisiä(veronmaksajia). Yksilöllä on kuitenkin oikeuksia ja yksi niistä on vapaaehtoinen sinkkuus ja lapsettomuus, tätä ei esim. kolmansissa maissa ole, kunnioittakaamme siis sitä mahdollisuutta.
Samaahan tuputtaa markkinavoimat, olet onnellinen vasta täydellisen näköisenä ja silloin kun sinua halutaan. Ole mahdollisimman haluttava niin saat sen mitä olet aina halunnut(?) eli sen puolison, kaksi lasta(tyttö ja poika), auto, asuntolaina ja kultainen noutaja :) Aika tylsää minusta..mutta ihmiset tuntuvat menevät "onnen" myyntikikkaan täysillä.

Äänestä
  • Eiköhän nämä ole ihan yksilöllisiä juttuja. Riippuu itsekunkin luonteesta. On tietysti typerää yleistää, että jos joku on vanhapiika niin sitten on automaattisesti yksinäinen ja onneton. Jotkut on, mutta toiset taas ei. Riippuu henkilöstä. Samoin joku voi olla onnellinen ollessaan parisuhteessa ja joku toinen taas ei.

    Äänestä

  • Ei voi yleistää kirjoitti:

    Eiköhän nämä ole ihan yksilöllisiä juttuja. Riippuu itsekunkin luonteesta. On tietysti typerää yleistää, että jos joku on vanhapiika niin sitten on automaattisesti yksinäinen ja onneton. Jotkut on, mutta toiset taas ei. Riippuu henkilöstä. Samoin joku voi olla onnellinen ollessaan parisuhteessa ja joku toinen taas ei.

    Yksi tyypillinen fraasi, joka vanhapiikoihin usein liitetään, on se että he ovat rumia. Tietenkin, koska juuri siksi he eivät ole saaneet miestä. Mutta kumma kyllä välillä näkee ihan hyvännäköisiä ja ikäistään nuoremman näköisiä vanhojapiikoja joten ei taida sekään pitää paikkaansa. Jos vertaa vaikka viisikymppistä vanhapiikaa ja samanikäistä perheenäitiä, niin yleensä se vanhapiika on paremmin säilynyt. Taitaa yhteiselämä miehen kanssa kuluttaa naista.

    Äänestä

  • Rumuudesta vielä kirjoitti:

    Yksi tyypillinen fraasi, joka vanhapiikoihin usein liitetään, on se että he ovat rumia. Tietenkin, koska juuri siksi he eivät ole saaneet miestä. Mutta kumma kyllä välillä näkee ihan hyvännäköisiä ja ikäistään nuoremman näköisiä vanhojapiikoja joten ei taida sekään pitää paikkaansa. Jos vertaa vaikka viisikymppistä vanhapiikaa ja samanikäistä perheenäitiä, niin yleensä se vanhapiika on paremmin säilynyt. Taitaa yhteiselämä miehen kanssa kuluttaa naista.

    josta kohistiin vuosia sitten. eli mies on onnettomampi yksin kuin parisuhteessa kun taas naisella ei ole vastaavaa vaikutusta onko tämä yksin vai suhteessa. Eli voisi sanoa että naisen elämään parisuhde ei ainakaan positiivisesti vaikuta. Samat homma toletko yksin vai kaksi, yksin vain vähempi tekemistä, siivoamista, huomioitavaa, kaitsettavaa ;)

    Äänestä

Pitäähän tyttöjä pelotella, että palvelevat miehiä ja synnyttävät uuden sukupolven. Sitten kun nuoret naiset on saatu ansaan eli maha on pystyssä ja totuus miesten ihanuudesta sekä perhe-elämän auvoisuudesta on heille paljastunut, liittyvät he itse näihin vanhoillapiioilla pelottelijoihin.

Äänestä
  • Aivan. Ettei kukaan pääsisi elämässä helpommalla kuin hekään. Onhan se toisaalta ymmärrettävää. Jos kaikki nuoret naiset alkaisivat ikisinkuiksi, maailmasta loppuisivat ihmiset. Siksi pitää vähän pelotella ennen kuin he hoksaavat, ettei se vanhapiikuus niin kamalaa olekaan.

    Äänestä

  • Vanha kikka kirjoitti:

    Aivan. Ettei kukaan pääsisi elämässä helpommalla kuin hekään. Onhan se toisaalta ymmärrettävää. Jos kaikki nuoret naiset alkaisivat ikisinkuiksi, maailmasta loppuisivat ihmiset. Siksi pitää vähän pelotella ennen kuin he hoksaavat, ettei se vanhapiikuus niin kamalaa olekaan.

    Kenenkään ei pitäisi päästä helpolla. Palstan feministit ovat syylistämässä heti niitä miehiä jotka eivät raada koko ajan ylitöissä koska feministihuora yhteiskunta saisi rahaa enemmän voisi ylläpitää naisten kissapäiviä.

    Äänestä

  • West Coast kirjoitti:

    Kenenkään ei pitäisi päästä helpolla. Palstan feministit ovat syylistämässä heti niitä miehiä jotka eivät raada koko ajan ylitöissä koska feministihuora yhteiskunta saisi rahaa enemmän voisi ylläpitää naisten kissapäiviä.

    Onkos joku ollut sinulle ilkeä, pojuseni?

    Äänestä

  • No voih! kirjoitti:

    Onkos joku ollut sinulle ilkeä, pojuseni?

    Olen jo kolmekymppinen sinkkunainen eikä minulla ole mitään hinkua naimisiin enkä koskaan ole potenut vauvakuumetta. Joskus jotkut miehet ovat varoitelleet juuri tuohon tyyliin, että pidä kiirettä tai muuten susta tulee vanhapiika. Olen vain hymyillyt ja vastannut: Entä sitten? Ovat miehet menneet hiljaisiksi.

    Äänestä

Aloittaja on aikalailla oikeassa. Myös teitä naisia, jotka ette halua lapsia, perhettä ynnä muuta sellaista, tarvitaan. Teistä muun muassa lienee iloa useammalle miehelle kuin niistä toisenlaisista naisista. Junaan mahtuu monenlaisia vaunuja.

Äänestä
  • Lapsettomissa pariskunnissa on yleensä yksi kappale naisia ja yksi miehiä.

    Äänestä

  • Muista nyt tämäkin kirjoitti:

    Lapsettomissa pariskunnissa on yleensä yksi kappale naisia ja yksi miehiä.

    Pariskuntaan kuulumattomalla iloisella naisella on yleensä useita kappaleita miehiä.

    Äänestä

  • mies olen kirjoitti:

    Pariskuntaan kuulumattomalla iloisella naisella on yleensä useita kappaleita miehiä.

    Eivät kaikki sinkkunaiset ole mitään miestennielijöitä. On monia sinkkunaisia, jotka elävät vapaaehtoisesti yksin eivätkä juuri miehistä välitä. Tai heillä on yksi vakinainen fuckbuddy jopa monia vuosia. Myytti puutteessa olevasta sinkkunaisesta, joka kieli pitkällä metsästää niin vapaita kuin ukkomiehiäkin on vahvasti liioiteltu.

    Äänestä

  • mies olen kirjoitti:

    Pariskuntaan kuulumattomalla iloisella naisella on yleensä useita kappaleita miehiä.

    Ite sinkkuna jo vuosia eikä miehet vois vähempää kiinnostaa. Elämässä on niin paljon muutakin ja mukavempaa kuin miehet.

    No sulla noita luuloja riittää, sen verran oon noita päättömiä kirjoituksias lukenut. Onhan se kiva että joku mies tietää naisten asiat ja ajatukset paremmin kuin naiset ite.

    Taidat olla vaan provoilemassa täällä palstalla, kuluuhan se aika tietty niinkin.

    Äänestä

  • Roskapuhetta kirjoitti:

    Eivät kaikki sinkkunaiset ole mitään miestennielijöitä. On monia sinkkunaisia, jotka elävät vapaaehtoisesti yksin eivätkä juuri miehistä välitä. Tai heillä on yksi vakinainen fuckbuddy jopa monia vuosia. Myytti puutteessa olevasta sinkkunaisesta, joka kieli pitkällä metsästää niin vapaita kuin ukkomiehiäkin on vahvasti liioiteltu.

    iloiset sinkkunaiset nielevät ainakin muutamia miehiä, eivät siis toden totta ole puutteessa.

    Äänestä

  • nainen olen kirjoitti:

    Ite sinkkuna jo vuosia eikä miehet vois vähempää kiinnostaa. Elämässä on niin paljon muutakin ja mukavempaa kuin miehet.

    No sulla noita luuloja riittää, sen verran oon noita päättömiä kirjoituksias lukenut. Onhan se kiva että joku mies tietää naisten asiat ja ajatukset paremmin kuin naiset ite.

    Taidat olla vaan provoilemassa täällä palstalla, kuluuhan se aika tietty niinkin.

    En mä näitäkään vaunuja pois pudottaisi, jos kerta iloisia ollaan. Toivotaan että miesten puolelta löytyy saman moisia yhtä monta, niin on hommat aika hyvin balanssissa.

    Äänestä

  • nainen olen kirjoitti:

    Ite sinkkuna jo vuosia eikä miehet vois vähempää kiinnostaa. Elämässä on niin paljon muutakin ja mukavempaa kuin miehet.

    No sulla noita luuloja riittää, sen verran oon noita päättömiä kirjoituksias lukenut. Onhan se kiva että joku mies tietää naisten asiat ja ajatukset paremmin kuin naiset ite.

    Taidat olla vaan provoilemassa täällä palstalla, kuluuhan se aika tietty niinkin.

    neljäs vuosi sinkkuna menossa enkä pidä kiirettä suhteeseen, edes seksisuhteeseen. Ei riitä että tulee vastaan joku, jonka kanssa haluan olla, täytyy tulla sellainen jota ilman en halua olla ;-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja todellisuus kirjoitti:

Väite, jonka usein kuulee: Naisen kannattaa pariutua mahdollisimman nuorena, ja huolia mies kuin mies. Muuten jää vanhaksipiiaksi ja kun on yli nelikymppinen, niin ei kukaan muu enää huoli paitsi joku yliapainoinen juoppo. Ja sitten naisesta tulee kärttyinen ja yksinäinen vanhapiika ja voi voi.

Todellisuus: Tuttavapiiriini kuuluu useita ikävuosien 40-60 välillä olevia lapsettomia ikisinkkunaisia eli vanhalla kielellä vanhojapiikoja. Ovatko he kärttyisiä, katkeria ja yksinäisiä? Ei yksikään. He ovat tasapainoisia, pirteitä ja myös usein nuorekkaita naisia, jotka ovat aina saaneet tehdä mitä haluavat. He ovat matkustelleet ja kierrelleet maailmaa ja vaikka miestä heidän elämäänsä ei ole kuulunutkaan (ajoittaisia seurustelusuhteita lukuunottamatta) niin eipä se näytä heitä juuri haittaavan. He osaavat nauttia elämästä siitä huolimatta ja heillä on laaja ystäväpiiri. Usein he ovat myös ulkonaisesti paremmassa kunnossa kuin perheelliset naiset, koska heillä on ollut aikaa huolehtia itsestään. Sen sijaan ne vanhemmat naiset, jotka ovat eläneet avioliitossa, ovat monesti paljon katkerampia. Mies on ehkä kohdellut huonosti, lapset aiheuttaneet harmaita hiuksia, mies ehkä ryyppää tai pettää ja jotkut tulevat vaihdetuksi nuorempaan, jne. Näin yhteenvetona voisin sanoa, että keski-ikäisillä vanhoillapiioilla näyttää menevän jopa paremmin kuin niillä naimisissaolevilla.

Siskot, meille on valehdeltu! Meille syötetään valhetta että mikään ei ole pahempaa kuin "vanhapiikuus", mutta kokemusteni mukaan sitä ei kannata pelätä. On parempi olla tyytyväinen vanhapiika kuin katkeroitunut vaimo onnettomassa avioliitossa. Taidanpa jäädä ikisinkuksi. Ihan vapaasta tahdosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu