Autoni (Peugeot Expert 1.9D) oli n. kuukausi sitten huollossa (jossa mm. moniurahihna vaihdettiin) jakohihnan vaihdossa lohkolämmittimen asennuksessa. Reilun 300km ajon jälkeen joku hihnoista alkoi vinkua. Vinkuminen kuuluu yleensä vähän tyhjäkäynnillä ja kovenee kun kierrokset nousee 2000 yli. Toisinaan hihna ei kuitenkaan vingu vaikka kierroksia nostaisi. Kysymyksiä:
1. Mistä hihnasta vika luultavimmin johtuu ja minkä takia se vinkuu vain välillä?
2. Onko autokorjaamo velvollinen korjaamaan vinkumisen veloituksetta, olen kuitenkin hihnojen vaihtamisesta maksanut ja olettanut saavani toimivan auton?
3. Pystyykö korjaamo paikallistamaan vikaa mitenkään jos hihna ei satu vinkumaan sillon kun auto on siellä korjattavana?
Hihna vinkuu vaihdon jälkeen
4
3623
Vastaukset
- Kiristäminen.
Lie tuo tuo moniurahihna jäänyt hieman löysälle. Tuhon vinkumisen vaikuttaa kosteus ja tietysti rasitus esim. lataus taso ja latauksen tasohan vaihtelee virrankulutuksen mukaan. Perusongelma, joka on useimmissa merkeissä on halkaisijaltaan liian pienet hihnapyörät.Hina monasti joutuu olemaan tosi kireällä, ettei se luista/vingu.
Tietysti teoriassa on mahdollista, että tuo moniurahihna on väärän kokoinen profililtaan. Niitäkin kun on montaa kokoa, mutta todellinen tumpelo täytyy olla, jos sekoittaa koot. - nisukka mies
mutta oletko varma ettei hihnalle tai hihnapyörille vuoda esim jäähd nestettä. ainakin mun autoni vinkui esim pidempään seistessään hieman enemmän koska nestettä pääsi valumaan hihnan päälle.
- hihna
olla oikealla tavalla pujotettuna hihnapyörille. joissakin autoissa hihnan saa väärällä tavalla paikoilleen. mites kun on uusi moniurahihna niin ottaako jonkun aikaa että hihna kuluu hihnapyörien mukaiseksi? ei ole kokemusta vielä näistä moniurahihnoista tuli vaan mieleen.
- se hihna
hihna kirjoitti:
olla oikealla tavalla pujotettuna hihnapyörille. joissakin autoissa hihnan saa väärällä tavalla paikoilleen. mites kun on uusi moniurahihna niin ottaako jonkun aikaa että hihna kuluu hihnapyörien mukaiseksi? ei ole kokemusta vielä näistä moniurahihnoista tuli vaan mieleen.
viru heti alussa hiemen, eli pidäkin kiristää muutaman ajan ajon jälkeen oikeaan tiukkuuteensa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3153714Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322048Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.451664- 981656
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1041374- 1451215
- 821113
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1021113Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja100918Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.68836