Autoni (Peugeot Expert 1.9D) oli n. kuukausi sitten huollossa (jossa mm. moniurahihna vaihdettiin) jakohihnan vaihdossa lohkolämmittimen asennuksessa. Reilun 300km ajon jälkeen joku hihnoista alkoi vinkua. Vinkuminen kuuluu yleensä vähän tyhjäkäynnillä ja kovenee kun kierrokset nousee 2000 yli. Toisinaan hihna ei kuitenkaan vingu vaikka kierroksia nostaisi. Kysymyksiä:
1. Mistä hihnasta vika luultavimmin johtuu ja minkä takia se vinkuu vain välillä?
2. Onko autokorjaamo velvollinen korjaamaan vinkumisen veloituksetta, olen kuitenkin hihnojen vaihtamisesta maksanut ja olettanut saavani toimivan auton?
3. Pystyykö korjaamo paikallistamaan vikaa mitenkään jos hihna ei satu vinkumaan sillon kun auto on siellä korjattavana?
Hihna vinkuu vaihdon jälkeen
4
3678
Vastaukset 4
- Kiristäminen.
Lie tuo tuo moniurahihna jäänyt hieman löysälle. Tuhon vinkumisen vaikuttaa kosteus ja tietysti rasitus esim. lataus taso ja latauksen tasohan vaihtelee virrankulutuksen mukaan. Perusongelma, joka on useimmissa merkeissä on halkaisijaltaan liian pienet hihnapyörät.Hina monasti joutuu olemaan tosi kireällä, ettei se luista/vingu.
Tietysti teoriassa on mahdollista, että tuo moniurahihna on väärän kokoinen profililtaan. Niitäkin kun on montaa kokoa, mutta todellinen tumpelo täytyy olla, jos sekoittaa koot. - nisukka mies
mutta oletko varma ettei hihnalle tai hihnapyörille vuoda esim jäähd nestettä. ainakin mun autoni vinkui esim pidempään seistessään hieman enemmän koska nestettä pääsi valumaan hihnan päälle.
- hihna
olla oikealla tavalla pujotettuna hihnapyörille. joissakin autoissa hihnan saa väärällä tavalla paikoilleen. mites kun on uusi moniurahihna niin ottaako jonkun aikaa että hihna kuluu hihnapyörien mukaiseksi? ei ole kokemusta vielä näistä moniurahihnoista tuli vaan mieleen.
- se hihna
hihna kirjoitti:
olla oikealla tavalla pujotettuna hihnapyörille. joissakin autoissa hihnan saa väärällä tavalla paikoilleen. mites kun on uusi moniurahihna niin ottaako jonkun aikaa että hihna kuluu hihnapyörien mukaiseksi? ei ole kokemusta vielä näistä moniurahihnoista tuli vaan mieleen.
viru heti alussa hiemen, eli pidäkin kiristää muutaman ajan ajon jälkeen oikeaan tiukkuuteensa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 831119
- 73932
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut139791- 57680
- 43605
Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.179594- 30592
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4586Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t140579Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on61555