Suomessa valtakunnalliset liikuntajärjestöt saavat oman varainkeruunsa lisäksi tukea toimintaansa veikkausvoittovaroista. Veikkausvoittovaroilla tuetaan myös tiedettä, taidetta ja nuorisotyötä.
Verovaroilla ei kustanneta yhdenkään yleisurheilijan kisamatkaa, ei majoitusta, ei aterioita, eikä valitettavasti edes niitä onnistumisia, jotka antavat miljoonalle suomalaiskatsojalle hyvän mielen ainakin hetkeksi, kunnes taas keksitään uusi aihe valittaa.
Vuoden 2010 talousarviossa on lähes 463 miljoonaa euroa veikkausvoittovaroja. Liikuntaa ja urheilua tuetaan veikkausvoittovaroin yhteensä 128,5 miljoonalla eurolla. Tästä 44 miljoonaa euroa osoitettiin liikunnan kansalaistoimintaan, lähes 19 miljoonaa euroa kuntien liikuntatoimintaan, lähes 22 miljoonaa liikuntapaikkarakentamiseen ja hieman yli 18 miljoonaa liikunnan koulutuskeskuksille. Verovaroja valtion liikuntabudjettiin käytetään vain alle 2 miljoonaa euroa ja ne käytetään kokonaisuudessaan liikunta-alan koulutuksen tukemiseen. ( http://www.slu.fi/liikuntapolitiikka/liikunnan_talous2/veikkausvoittovarat/ )
Kansallisen yleisurheiluliiton eli Suomen Urheiluliiton osuus lähes puolen miljardin euron tukirahoista on 1,06 miljoonaa euroa. Suomen Palloliitto saa tukea yli puolet enemmän, 1,625 miljoonaa euroa. Miksi kukaan ei huutele hyypiöiden, jeremenkkojen ja kymmenien muiden huuhkajien matkakulujen perään? Heiltä jää joka vuosi jo pelkkä "kisaraja" rikkomatta.
Vuonna 2009 suomalaiset pelasivat veikkauspelejä ennätyksellisesti 1 557 miljoonalla eurolla. Tukeakseen suomalaista yleisurheilua edes yhdellä eurolla vuodessa tulisi Veikkauksen pelejä pelata noin 1470 eurolla. Tuolla 1 eurolla tuetaan 800 yleisurheiluseuraa ja 30 000 aktiiviyleisurheilijaa aina vauvasta vaariin.
Jos lottoat yhden rivin joka viikko, tuet suomalaista yleisurheilua vuosittain alle 3 sentillä.
Niin pientä kolikkoa ei ole keksittykään, millä sinä tukisit EM-kisoissa epäonnistunutta urheilijaa, joten pulinat pois ja lisää pullaa poskeen.
Verovaroista ei makseta kisamatkoja
hegemånia
3
395
Vastaukset
- Veikkauksen rahoilla
Ei tän keskustelupalstan idiootit tota tajua, vaikka sen huutais päin niiden naamaa.
Täytyy ihmetellä, miten ne edes saa lähetettyä tänne viestejä, kun se vaatii oikean vastauksen laskutoimitukseen.- .......
mulle äiti laskee
- Noppi Koppiin
....... kirjoitti:
mulle äiti laskee
anopilla on hyvä laskupää.....se laski, että noillakin panostuksilla pitäis saada vähän enemmän aikaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1994671Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki343224Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma342939PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist842903Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602806Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902645Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142381Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1002169- 1471492
- 631158