Ja jos heitä yhä on olemassa (ja goottius on elämäntapa, joka ei ihan hevillä vaihdu), niin deittailevatko naisgootit ei-gootteja? Hölmö kysymys, mutta koska itselleni kävi selväksi, etten tuohon gootti-kategoriaan kuulu, koska a.)kuuntelen enemmän muuta musiikkia kuin varsinaista gootti-musiikkia -> joka on siis yhtä kuin olla gootti, ja b.) en pukeudu yhtä tyylikkäästi kuin gootit. Mustat vaatteet ei tee gootin näköiseksi. Mutta kuitenkin olen sitä mieltä että naisgootit ovat kauneimpia naisia mitä maailmasta löytyy, niin kieltämättä jos vain antisosiaaliselta luonteeltani kykenen, niin mielelläni sellaiseen naiseen tutustuisin. Harmi vain, että oman paikkakunnan naisgootit (joita olen tässä viimeisten viiden vuoden aikana nähnyt kenties öh, noin 5) ovat melko vähissä, etten voi sellaiseen välttämättä tutustua.
Kieltämättä kun ajattelen syitä miksi olen kiinnostunut juuri naisgooteista, niin ne asiat jotka kuuluvat goottiuteen musiikin lisäksi, ovat ehkä enemmän itseäni kiinnostavia. Goottiuden näen erilaisena asiana hevarina tai hiphopparina olemisesta (kuten joku jossain sanoi, että gootti on pelkästään gootti musiikin takia) sikäli, että ainakin osalla gooteista on mielenkiintoa elämän mystiikkaan, ja siinä missä tavan ihminen jakautuu dr.jekylliksi ja mr.hydeksi, niin jotkut gootit ovat molempia yhtä aikaa. Tavan väki pelkää, vieroksuu tai pitää typerinä asioita jotka kiinnostavat osaa gooteista.
Tai ehkä mulla on vain suuret odotukset gooteista, kun itseasiassa mun pitäisi vain hyväksyä se seikka, että ei voi olla erilainen, ja pimeä ja valoisa luonne yhtä aikaa, vaan jokaisen pitäisi kuulua johonkin ihmisryhmään, jos haluaa löytää samankaltaisen sielun vierelleen jostain päin maailmaa.
Naisgootit - onko heitä?
3
881
Vastaukset
- fdii
Niin no musiikistahan SE KOKO juttu lähtee ja siksipäs se pääasia siinä onkin. Kaikki muu siinä sen ympärillä tulee vasta sitten.
Ne vähät gootit, joita tiedän, eivät pidä itsestään poikkeavista miehistä ( ei amispoppareita, ei pussihousuja) eli kyllä pitää olla samanhenkinen, metallisti vähintään, mikäli metallia sietää.
Massasta poikkeavat ovat harvassa täälläkin, joka on tietyllä tavalla vittumaistakin.. Ahdistaa tää tavantallaajien ja pitkääntöllääjien keskellä kulkeminen..
Mitä tulee musiikin lisäksi mainitsemaasi elämään- ja tapoihin, gooteilla yleensä on tapana osata ajatella asioita pintaa syvemmälle, mitä taas valtavirralla ei todellakaan ole..
On kuitenkin myös pitkälle makukysymys, sietääkö erilaista ihmistä vierellään vai pitääkö olla samanhenkinen? Itselle erilainen persoona on ehtottomasi NOUNOU!!- Byronic hero
...mulla on toivoa. Mahtavaa.
- sin_bin
"Hölmö kysymys, mutta koska itselleni kävi selväksi, etten tuohon gootti-kategoriaan kuulu, koska a.)kuuntelen enemmän muuta musiikkia kuin varsinaista gootti-musiikkia -> joka on siis yhtä kuin olla gootti, ja b.) en pukeudu yhtä tyylikkäästi kuin gootit."
VAROITUS: seuraava teksti sisältää gootti-sanan raiskaamista
b) Oma tyylisi varmasti kehittyy ajan myötä. Ehkä vuoden päästä voit jo sanoa olevasi tarpeeksi tyylikäs itsesi mielestä.. ja koska näin on, kannattaa nyt jo unohtaa b) huoli gootteuden tiellä.
a) En minäkään kuuntele goottimusaa "tarpeeksi". Genrejä olkoon vaikka 25 mitä kuuntelen. Miten ihmeessä pystyisin kuuntelemaan goottimusaa yli 50% ajasta (= enemmän gootti-, kuin muuta musiikkia). Käyn kuitenkin kuuntelemassa goottimusiikkia livenä. Muun musiikin livenäkemisestä en ole koskaan maksanut, enkä muissa porukoissa pyöri, kuin gootti. Rakkautesi musiikkiin näkyy, et voi taistella hyvänkuulloista musiikkia vastaan, mutta voit silti väittää olevasi gootti. Minusta gootin on oltava mukana goottikulttuurissa ja sen tukemisessa, muulla ei niinkään ole väliä. (Gootit ovat yksilöitä, joillekin ei riitä "pelkkä goottimusiikki" ja se heille suotakoon oikeudeksi.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1666378Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv952921Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?941816Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am431525Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91236- 131087
- 501049
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75973Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23968- 17960