korvaako pohjolan osakasko kun autosta rikottu päivällä sivuikkuna, mitään ei varastettu. meneekö tuo ilkivaltaan?
korvaako pohjolan osakasko?
15
3386
Vastaukset
- 12+3
jotta oli rae kuuro niin ei korvaa sillä osakaskot ei korvaa luonnon katastrofeja ollenkaan vaikka puu kaatuisi auton päälle ei korvaa mitään.Myös osassa täyskaskoissa ehto ei korvaa luonnon katastrofeja ollankaan.
Osakaskoja on erilaisia. Osakasko on triviaalinimitys autovakuutukselle joka ei sisällä törmäysturva/kolariturvaa. Voi olla että sinulla on vain hirvi-, palo-, varkausvakuutus. Silloin ei ilkivaltavahinkoja tai autopalveluvahinkoja korvata.
- qqqqaaaaaaaq
eli mun on ees turha hakea poliisilaitokselta sitä paperia mikä tonne vakuutusyhtiöön ois laitettu?
- vakuuttaa
qqqqaaaaaaaq kirjoitti:
eli mun on ees turha hakea poliisilaitokselta sitä paperia mikä tonne vakuutusyhtiöön ois laitettu?
Osakasko
Suppein ja huokein autovakuutusvaihtoehto on Osakasko, jonka voit ottaa minkäikäiselle ajoneuvolle tahansa. Autojen Osakaskoon voi liittää tai siitä poistaa ilkivalta- ja autopalveluturvat.
Osakasko sisältää vakuutukset:
# hirviturva
# paloturva
# varkausturva
# oikeusturva
Valinnaiset lisäturvat:
# autopalveluturva
# ilkivaltaturva - qaaaaaaaaaq
vakuuttaa kirjoitti:
Osakasko
Suppein ja huokein autovakuutusvaihtoehto on Osakasko, jonka voit ottaa minkäikäiselle ajoneuvolle tahansa. Autojen Osakaskoon voi liittää tai siitä poistaa ilkivalta- ja autopalveluturvat.
Osakasko sisältää vakuutukset:
# hirviturva
# paloturva
# varkausturva
# oikeusturva
Valinnaiset lisäturvat:
# autopalveluturva
# ilkivaltaturvano valinnaisia lisäturvia ei valitettavasti ole :(
- turha kasko
korvaa mutta bonukset menee ja oma vastuu muuten huijausta koko ilkivalta vakuutus
- turha kasko
anteeksi osakasko ei korvaa
- turha kasko
turha kasko kirjoitti:
anteeksi osakasko ei korvaa
eikä korvais kaskokaan ilkivallasta
- aina maksaa
Eikä menis boonuksetkaan. Mee Tapiolaan niin korvaa ja ottaa boonukset jos on sopiva vakuutus
- Väistänyt
Ajoin moottoritietä liittymästä vierelle tulee auto , joka ei ilmeisesti huomaa minua ja alkaa kiilata. Väistän kaiteen viereen ja auto lähenee edelleen en sovi väliin , joten kaide raapaisee kylkeen koko auton matkan ja etuokasuoja ruttaantuu. Vieruskaveri häipyy liittymästä enkä ehdi perään miten toimin ? korvaako kukaan minulla on autossa osakasko kysyy hämmentynyt ja epätoivoinen.
- 21
Kirjoituksestasi ei oikein selviä kumpi tuli liittymästä, mutta esim. Ifin sivuilla sanotaan näin: "Osakasko jättää törmäysvahingot omalle vastuullesi."
- Väistänyt
21 kirjoitti:
Kirjoituksestasi ei oikein selviä kumpi tuli liittymästä, mutta esim. Ifin sivuilla sanotaan näin: "Osakasko jättää törmäysvahingot omalle vastuullesi."
Korvaako se sitten omalla vastuulla ja mitä se tarkoittaa? , meneekö silloin boonukset ?
- Korvaa se
Kyllä osakasko minulla korvasi ikkunalasit kun oli 4 hakattu sisälle.Vakuutus IF
- Se kai riippuu
vähän olosuhteita missä vahinko tapahtuu. Onhan kaskoissakin ns "suojelu pykälä" mihin vedoten mikään vakuutus ei korvaa mitään.
Mullakin tapahtu autotallivahinko. Lattiassa sen verran kaatoa et joistan kohtaa auto ei pysy paikallaa. Nyt se omineen tökkäs hyllyyn mistä putosi maalipurkki konepellille. Pohjolan kasko korvasi ei mennyt bonuksetkaan.
Täydessä kotivakuutuksessakin onmahdollista saada korvaus vahigosta. Ei sitä kannata aina niin tarkkaan kertoa miten se tapahtui. - Eläkevaari
Korvaako OP- Pohjola osakasko 1.2 seuraavan vahingon?
Ajoin henk.auton talliin,mutta ei oikein osunut.Otti etulokasuoja ovenpieleen, perutin taaksepäin maali irtosi ja pieni lommo lokasuojaan tuli. Korjaamon arviointi 1100€ Vahinko sattui, olen ajanut yli 20 vuotta ilman kolaria.Bonukset ovat täydet ollet pitkään...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921423Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841390Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 901115
- 81975
- 82971
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v68866Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841