Kokoon taitettavista pyöristä kyselisin. Olen ajatellut sellaista mahdollisesti kun se menisi nopeasti kasaan ja veisi vähän tilaa. Millaista / millaisia kannattaisi harkita ja millaisia seikkoja kannattaisi huomioida?
Olisiko jokin paikka joka myisi kohtuu hinnalla taikka löytyisikö jostakin hyvä kuntoisia käytettynä?
Taitettava pyörä
5
1404
Vastaukset
- Garmin-12
Hyvin suosittuja taittopyöriä ovat Helkama Jekku ja Tunturi Chip. Näitä näkee paljon esim. veneilijöillä ja karavaanareina. Tällainen pyösrä soveltuu siis parhaiten lyhyille kauppareissuille sekä kaupunkipyöräilyyn. Tuo ensinmainittu on siis Suomessa valmistettu.
Sitten löytyy muutamaa ulkolaista merkkiä, toisaalta hyvin laadukkaat ja kalliit Dahon ja Brompton sekä toisesta ääripäästä huonekaluliikkeiden 100 euroa maksavat Jipot.- Joskus kokeillut
Bromtonilla on hyviä malleja mm. työmatkaliikenteeseen. Taittuvat nopeasti ja vievät vähän tilaa.
Tuossa toisessa viestissä tuli oleellinen huonoista puolista. Pieni rengaskoko vaatii hyvän ajoasennon, eli ei sellaista pystyä, jossa kaikki paino on takapyörällä.
- Sorry Waan
Minulla on taitettava pyörä.Ei sillä tule ajettua.Ohjaus on hapuilevaa jo ilman "etunojua",pienikokonen taka rengas on todella kovilla.Kurja peli.
- Taittopyörä mielessä
Hei onko sulla minkä merkkinen ja olisitko halukas myymään sen?
T: Kiinnostunut - Pyörä tarkoitukseen
Taittopyörä mielessä kirjoitti:
Hei onko sulla minkä merkkinen ja olisitko halukas myymään sen?
T: KiinnostunutEi kannata ostaa noita tuntureita ta yosemiteja. Eivät vastaa tarkoitusta. Helkama on tehty veneilijän ja karavaanarin näkökulmasta, mutta ei toimi pidemmällä matkoilla. Vanha Turussa hitsattu katko Poni on myös harkinnan arvoinen, jos tila riittää.
Pidemmillä matkoilla täytyy olla Bromton tms. Sen parhaisiin malleihin saa kelvollisen ajoasennon.
Alan lehdissä on pyörinyt juttua uudesta kotimaisesta vaihtoehdosta. Suunnittelutyö on Suomesta ja valmistussopimuksesta neuvotellaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot773646Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe332989- 782721
- 282654
- 192455
- 522292
- 571927
- 151792
- 581776
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola111673