Vatsalihakset

Mikä olisi paras tapa saada hyvät vatsalihakset? Olen muuten hoikka ja normaalipainoinen, mutta pieni pömppövatsa on ongelma. Teen 100 vatsalihasta päivässä, mutta kuulin puhuttavan että se on aivan turhaa eikä auta. Onko totta? Toimiiko esimerkiksi lankkupito paremmin?
5463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos teet aina päivästä toiseen samalla rasitustasolla vatsoja ja se 100 menee helposti niin ei sitä tulosta enää synny.
Ota lisäpainot käyttöön ja rupea tekemään sellasta 4x15 sarjoja. niin että sarjan viimeiset menee juuri ja juuri. Voi jopa jäädä vähän vajaaksi myös.
Eikä tarvii tehdä joka päivä, koska jos teet liikkeet oikein on lihakset seuraavana ja sitä seuraavana päivänä vielä kipeät. 3-4 kertaa viikossa riittää varmasti.
Muista myös tehdä eri liikkeitä kuin niitä perinteisiä istumaan nousuja.

Äänestä
  • itse olen saanut kauniin sixpackin fitpallon avulla! Sillä saa treenattu joka ikistä vatsalihasta! Ja kyllä tuntuukin....

    Äänestä

onko se pömppö rasvaa? Jos on niin sinulla on väärät lääkkeet siihen, rasva ei poistu paikallisesti, vaan vähitellen koko kropasta, ja nyt kun teet isommat vatsalihakset sen mahdollisen rasvan alle, näyttää se vieläkin isommalta.

Äänestä
  • Ei välttämättä näytä isommalta se pömppö. oma vatsa näyttää ainakin pienemmältä kun pömpön alla on lihaksia mitä jännittää ja pömppö imeytyy sisään.
    Jos treenaa hyvin sisempiä vatsalihaksia niin ne auttaa tukemaan vatsaa ja pömppö ei tule niin ulos kuin treenaamatta tulisi.

    Äänestä

muistanut tehdä myös selkälihasliikkeitä. Jos unohtaa selkälihakset (varsinkin alaselkä), niin ryhti muuttuu helposti notkoksi ja vatsa työntyy ulos. Mulla ainakin vatsa näyttää nyt paljon timmimmältä kun aloin vahvistamaan myös selkälihaksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vinkkejä kaipaava kirjoitti:

Mikä olisi paras tapa saada hyvät vatsalihakset? Olen muuten hoikka ja normaalipainoinen, mutta pieni pömppövatsa on ongelma. Teen 100 vatsalihasta päivässä, mutta kuulin puhuttavan että se on aivan turhaa eikä auta. Onko totta? Toimiiko esimerkiksi lankkupito paremmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu