Onko naisilla ylisuuria

odotuksia miehen korjaustaitoihin nähden? Puhutaan nyt sitten vaikkapa kodinkoneista, autoista tietokoneista, talotekniikasta tai mistä vaan.
7184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ole odottanut mitään, itte oon vapaaehtoisesti ilmottautunut auttamaan noissa hommissa vain tekemisen ilosta ja aina on homma onnistunut hyvin ja kiitosta saanut.
jostain syystä oon seurustellut monesti sellaisten naisten kanssa jotka haluavat itte mahdollisimman paljon tehdä niin sanottuja miesten töitä.
vanhempieni astianpesukonetta en onnistunut korjaamaan:( luultavasti siinä ei ollut mekaanista vikaa

Äänestä

korjausasioihin liittyy?

Jos en itse osaa jotain tehdä, ammattilainen osaa. Aivan sama onko sillä korjaajalla munat vai eikö oo.

Mun pieni pää ei käsitä, miks miehillä on tarve korostaa osaamista, joka on opittavissa.

Äänestä
  • ne näyttävät olevan miehiä, jotka siellä auton nokkapellin alla vapaa-aikoinaan kykkivät. Naiset sitten hengailevat mukana sivummalla.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    ne näyttävät olevan miehiä, jotka siellä auton nokkapellin alla vapaa-aikoinaan kykkivät. Naiset sitten hengailevat mukana sivummalla.

    teoriavaiheessa.. Mut uskoisin, ettei käytännössäkään kummoista muutosta korjausasioihin tule.

    Nyt korjaamaan koiratarhaa :) Moro.

    Äänestä

että jos nainen seurustelee monella tavalla käsistään kätevän kanssa, syntyy harhaluulo ja odotos, että mies osaa, voi ja ehtii korjata kaiken. Hämmästys on suuri, kun toinen ei sitten jotain osa-aluetta hanskaakaan.

Mä olen itse seurustellut joskus vielä teoreettisemman ja epäkäytännöllisemmän miehen kanssa kuin mitä itse olen. Se oli joskus vähän ulkopuolisista surkuhupaisaa seurattavaa, mutta ei se seurusteluun mitenkään vaikuttanut. Hidasti vain jotakin asioita.

Äänestä

no joo, itse kyllä vaihdan lamput, korjaan pesukoneen, tietokoneen, saranat ja seinät, kokoan huonekalut, siirtelen ne, maalaan, kasvatan kukkia, leivon herkullisia juttuja, teen vaatteita, kudon, leikkaan oman perheen ja muidenkin kuontalot, laitan piuhat jne jne..
joskus seurustelin miehen kanssa, joka ei saanut edes verhokaihtimia toimimaan.
se vaan usein on niin, että joko on kätevä tai ei. mikäs siinä, jos edes emäntä on ;)

Äänestä

mutta yleensä noiden taitojen vähyys selviää kyllä "ajoissa".

"Ei ole mies eikä mikään ellei valmistu talo..." - vai kuinka se menee ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


passiiviset naiset kirjoitti:

odotuksia miehen korjaustaitoihin nähden? Puhutaan nyt sitten vaikkapa kodinkoneista, autoista tietokoneista, talotekniikasta tai mistä vaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu