tekijä ( asfaltti ja päälyste-työt ). Nyt aijon ryhtyä dieetille ,sillä minulla on vuosien saatossa kertynyt ylipainoa n 15- 20 kg laskennallisista tavoista huolimatta ?
Mitä diettiä suosittelette ?
Mitä diettiä suosittelette ?
Vastaukset 2
Vanhimmat
lautas malli käyttöön. www. thl.com
laiha, niin yksinkertaisesti voisin suositella Atkinssia. Mutta kun kysitkin, miten laihduttaa, vastaus on erittäin helppo: Rasva vähälle, koska sisältää erittäin paljon energiaa! Sillä lihoo niin valtavasti. Suosi hitaita hiilihydraatteja, saat terveellistä kuitua, joka puolestaan laskee huonoa kolesterolia. Liiku päivittäin noin tunnin. Liikunta vähentää ruokahalua, siten helpompi olla.
Paljon kasviksia, paljon vetta, mielellään kivennäisvettä. Ehdottomasti rasvattomia maitotuotteita, siinä on kaiken pahan alku.
Suosi kauraa, se myös pitää kolesterolin hyvänä (alhaisena)
Kananmunat ovat hyviä, mutta osalla saattaa nostaa kolesterolia, siis ainoastaan muutama muna viikossa.
Avokado kunniaan!
Vältä ehdottomasti alkoholia, lähes yhtä paha kuin pelkkä rasvakin!
Lisäksi et voi laihtua, jos kulutat vähempi mitä syöt, eli liikunta nro1!