Avoimia työpaikkoja on vaikka kuinka. Ei vaan löydy ainuttakaan työkykyistä työtöntä, muutenhan paikat täyttyisivät heti.
Työvoimapula jatkuu
tämä selkeää
5212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Späämmäystä palstalla on vaikka kuinka. Ei vaan löydy ainuttakaan järkevää viestiä kaalepilta, muutenhan niillä kaalepin kirjoituksilla saattaisi olla jotain merkitystäkin.
syövän takia tuomittu jo kuolemaan. En keksi sitten muuta tekemistä, kuin etsiä loppuajan tälläisiä kusipäitä ja pitala heidänkin elämänsä...
Kokoomus ja perässähiihtäjät on oikeassa esim. rakennusalalla 20 000 työtöntä ja yhtäaikaa 30 000 ulkomaista pääosin ryssiä ja virolaisia pimeästi töissä. On siinä kokoomuksen äänestäjillä kilpailuvalttia. Ei vahingossakaan Isopää Katainen puutu rikolliseen Toimintaan rakennuksilla. Työvoimapulahan se on jos ei saa 4e/h ryssää töihin.
Eiköhän ne firmat halua valita ja nähdä ne hakijat ensin. Paikkoihin halutaan muitakin (ensisijaisesti) kuin työttömiä hakijoita. Ne paikat, jotka täytetään työttömillä, eivät usein olekaan julkisesti auki.
avoimia paikkoja on muka paljonkin,mutta niihin ei ole sopivia hakijoita,,ja paskat. uskon että moni työnantaja saa eu määräisiä tukia avoimeksi ilmoittamistaan paikoista.ja kun jokainen vielä mollin kautta niihin hakee on kusetus täydellinen. tiedän läntiseltä uudelta maalta yhdenkin metalli alan yrityksen joka todellakin tarvitsisi työntekijöitä,mutta sen ei kannata niitä ottaa.sillä työkkäri ohjaa osan pakko kurssitettavistaan sinne työharjoitteluun.jos kieltäydyt kurssista et ole oikeutettu päivärahaan,niinhän se menee. ja kun jokaiselle pakolla työharjoitteluun määrätylle lupaillaan vakkari paikkaa tulee työt todellakin tehtyä ja halvalla.jokainen painaa hulluna töitä sen työpaikan toivossa.tiedän että siihen firmaan ei kukaan harjoittelemaan joutunut ole työllistynyt.ja se firma on jo hyväksikäyttänyt työkkärin suostumuksella työttömiä jo vuosia!!.näkisitte sen työvoima neuvojan joka mm ohjaa työttömiä sinne.se on turvonnut 2v aikana kun pulla taikina,koska istuu firmojen kustantamissa rekrytöinti kestityksissä.
olen itse töissä joten en katkeruuttani kirjoittele täällä.totean vaan että ei se rerkele ole oikein!!!
työvoima toimistosta on tullut työttömäm pahin vihollinen.vaikka sen pitäs ohjata ja tukea löytämään se jokaiselle sopiva ratkaisu. ne vaikeasti työllistettävät luuserit pitäs ohjata sossun tai eläke järjestelyn piiriin,ja antaa töitä aidosti etsiville se ihmisarvo joka meille kaikille kuuluu.sillä kyllä jokainen pohjimmiltaan haluaa työpaikan,kun vaan onnistuisi löytämään paikan jossa uskoo pärjäävänsä,paikan joka aidosti kiinnostaa. tsemppiä kaikille työtä hakeville,älkää antako periksi vielä se paikka löytyy sinullekkin!!.