Mulla on eräs "ystävä" joka vähättelee kaikkea mitä olen ja teen ja samalla kehuu itseään kuinka hän on kaikinpuolin niin mahtava. Olen yrittänyt päästä hänestä eroon olemalla pitämättä mitään yhteyttä, mutta hän vaan soittelee ja käy kylässä siitä huolimatta. Antakaas neuvoja miten tuosta pääsisi eroon tai olisiko tapoja millä hänet saisi ymmärtämään oman typerän käytöksensä?
miten eroon "ystävästä"?
Kirsi
152117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ystävistä pääsee eroon helpommin kuin niitä on hankkia...oletko koittanut suoraa keinoa? Eli yksinkertaisesti sanot että olet saanut tarpeeksesi hänen itsensä kehumisesta ja että ellei hän lopeta niin hän voi suoraan painua sinne itseensä...tiedät sanomattakin mitä tarkoitan...mutta varoituksen sana..kukaan ei ole täydellinen..ja kaiken hyvän huomaa vasta kun sen on menettänyt
vaikea kuvitella että mitenkään tulisi ikävä henkilöä joka tahallaan yrittää alentaa toisen itsetuntoa.
Toisaalta mietin että ehkä hänellä itsellään on huono itsetunto jota yrittää paikkailla alentamalla muita.
En ymmärrä yhtään mistä puhut?
Jos sulla on jotain hampaasi kolossa, niin sitten selvität sen.
pitää yrittää ymmärtää. Hän kun ei ymmärrä ettei seura kiinnosta vaan kokoajan soittelee niin ilmeisesti hänellä on sitten seuranpuutetta.
on seuranpuutetta?
Kerro mullekin?
lisäilen vielä, että tämän kyllä voisit selvittää mulle ihan juurta jaksain, sähköpostiosoitteen tiedät ja puhelinnumerokin sulla on Kirsi!
Mitä sulle oikeastaan kuuluu?
Ahaa eli tunnistit itsesi kuvauksesta niin kuin varmaan moni muukin. Valitettavasti tämän minun "ystäväni" sähköpostiosoitetta en tiedä jos hänellä sellaista onkaan. Kun kerran olet käyttäytynyt vastaavan lailla jotain ystävääsi kohtaan kehoitan muuttamaan käytöstä tai etsimään muuta seuraa.
Kirsi se kuvaus passasi juuri sinuun. Sinä vuodat ja selittelet asioita minun puolesta, kun et uskalla kertoa mitä oikeasti teet. Ehkäpä siinä sinulle onkin miettimisen aihetta, että miksi sulla niitä ystäviä ei sitten ole.
Käyttäytynyt vastaalla tavalla? Mistä puhut? Ihan niin kuin tietäisit jotain mitä minä en tiedä. Kyllä nuo sun katkeruudet tiedetään, mutta tätä minä en sentään ansainnut. Paljastuit jo. Älä yhtään yritä.
se älähtää johon kalikka kalahtaa.
Sulla on vielä paljon selittämistä Kirsi, että miten asiat toisiinsa liittyy, mutta eihän susta ole siihen.
Puhelimessaki valehtelit mulle päin naamaa, ja minä vielä yritin auttaa sua niissä ongelmissa!!!
Niinku kerroit sulla on todellisia ongelmia, mutta niistä ei kyllä puhuta täällä! Kerroitkin todella hyvän keinon itse, miten päästä häirinnästä eroon.
Mä tuun puolen päivän jälkeen käymään kun Jussi tulee kaupungilta auton kanssa niin puhutaan asiat halki. Saako ottaa virtasen mukaan?
Kirsi, täällä on aika moni, jotka alkavat olla huolissaan sun voinnista. Ihan oikeesti, miten sulla menee?
onpas kivaa kun minusta noin huolehditaan.
Mikä lause erityisesti kiinnitti huomiota?
aivan samanlainen "ystävä"...ihan samanlainen tarina kuin minulla. Ja aloitin tämän ystävän karkoituksen aivan samalla tavalla, kuin sinäkin. Lopetin yhteydenpidot, ja tehoshan se loppuviimein. Laitoin välit kokonaan poikki, kun sieltä tuli kirje, jossa mua kehotettiin hakeutumaan hoitoon. Kuinka helpottunut olo tulikaan, kun totesin, että vihdoin se kaikki on ohi....lähes 20 vuoden "ystävyys" loppui kuin seinään. Eipähän enää tarvi kuunnella sen arvostelua ja omakehua. Mietin vain, että ajatteleekohan hän ite missään vaiheessa mikä hänen ihmissuhteissaan mättää, sillä en ole ensimmäinen "ystävä" josta hän on päässyt eroon tuolla tavalla. Ennen mua läks yks tyttö muutama vuos aikaisemmin. Täytyy vaan ihmetellä tätä akkojen kateellista käyttäytymistä, kun pitää koko ajan olla arvostelemassa jok´ikistä vastaantulijaa.
Helpommin tietysti näitä "ihanista ystävistä" pääsisi eroon, kun sanois suoraa, mut ei ne sitä kuitenkaan tajuais. Toivotan kuitenkin voimia sinulle. Itellä ainakin on ollut todella hyvä olla sen kaveruuden jälkeen.
Onpa hyvä että pääsit eroon. Tuli mieleen että minunkin "ystävä" on puhunut kuinka hän joutuu aina ottamaan yhteyden joihinkin kavereihinsa, joten olisikohan niin että hän on heitäkin kohtaan käyttäytynyt samalla tavalla kuin minua.
Ainahan näitä kilpailevia ja kateellisia tosiaan riittää ja sitten kun loukkauksia on kuullut tarpeeksi ei ole edes (ainakaan minulla) halua selvittää asioita kun tuntuu ettei siitä ole kuitenkaan mitään hyötyä. Pahimmassa tapauksessa loukkaukset vain yltyy kun "ystävä" tietää miten voi vaikuttaa toiseen.