Adidas Aegis

Millainen kenkä on tämä Adidas Adizero Aegis, onko kenelläkään kokemuksia? Testailin niitä keväällä ja vaikuttivat hirvittävän hyviltä kengiltä, jotenkin kisakenkämainen fiilis, mutta pitäisi olla kaiketi ihan harjoitteluunkin sopivat. Olen tosin kolmesta eri lähteestä kuullut/lukenut, että häviävät DS-Trainerille rullaavuudessa. Lisäksi arveluttaa arviot siitä, että kenkä olisi paremminkin neutraalille askeleelle, kuin pronatoivalle askeelle sopiva.

http://www.runningwarehouse.com/descpageMRS-ADZAEG1.html
31257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

varo akillesjänteitäsi. Kanta on sen verran matala, että jos sulla on yhtään akillesjänteiden kanssa ongelmia niin en suosittele.

"Löysin" Adizerot kun etsin alkukesästä vaihtoehtoa ylihintaisille markkinajohtajille. Mulle, normaalisti ja neutraalisti askeltavalle kantapääjuoksijalle nämä olis melkein niinku parhaat tähänastisista. Olen normivartaloinen, n. 70-kiloinen ja 175 cm mies ja olen tänä kesänä juossut kannastaan kahdet tossut jo puhki (kuluuko nää tossut tosiaan näin nopeasti?). Juostua tulee n. 2500 km vuodessa ja näillä Adidaksilla pelitti hyvin HCM:lläkin.

Ongelma musta on kannan pohjassa oleva syvä ura, josta saa ronkkia kivet irti (kun valtaosa lenkeistäni kulkee osittain myös metsäteitä) asfaltille tultaessa. Kopina olis muuten kuin hevosella, vaikkei ne kivet muuten haittaakaan!

Äänestä
  • Joo ei toimi yhtä hyvin jos tarvitsee pronaatiotuetut ja lisäksi, juuri kuten sanottiinkin niin sopii paremmin kantapääaskeltajalle. Jos päkiä sulla tulee ekaks maahan, niin ehkä ei kannata ostaa noita Adidas adizero Aegiksia. Paremmat kyllä ja selvästi nopeammat tossut kuin vaikka DS-trainerit (jotka on sen tuntuiset kuin olisi telaketjut jaloissa).
    Jos nopeita tossuja etsit, niin sitten vaikka Asicsin Racerit tai Banditot taikka Karhun Racerit.

    Äänestä

  • Haile Gebreselassie kirjoitti:

    Joo ei toimi yhtä hyvin jos tarvitsee pronaatiotuetut ja lisäksi, juuri kuten sanottiinkin niin sopii paremmin kantapääaskeltajalle. Jos päkiä sulla tulee ekaks maahan, niin ehkä ei kannata ostaa noita Adidas adizero Aegiksia. Paremmat kyllä ja selvästi nopeammat tossut kuin vaikka DS-trainerit (jotka on sen tuntuiset kuin olisi telaketjut jaloissa).
    Jos nopeita tossuja etsit, niin sitten vaikka Asicsin Racerit tai Banditot taikka Karhun Racerit.

    vastanneille. Vähän samantapaista kuvaa sain, mitä minulla jo ennestään olikin ja jätän edelleen ihan harkinnan asteelle tuon kengän. Olen tottunut juoksemaan korkkareilla ja suosikkini nopeista kengistä ovat Karhu M1(39-23=16mm) ja Brooks ST 4 Racer(41-20=21mm), joten Aegiksen matala kantapää-varvas-pudotus ei tule ainakaan etuna mun näkökulmasta, kuten ei tule myöskään se, ettei kenkä ole kovin tukeva. Aegiksen hyvänä puolena pidin erityisesti istuvuutta ja kapeaa lestiä. Iskareissa on tappamisen meininkiä.

    Luin, että Aegis olisi rajoitetusti valmistettava erikoismalli, joten aloin harkita parin ostamista varastoon, jos niiden valmistus ei jatku tämän vuoden erien jälkeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dazu kirjoitti:

Millainen kenkä on tämä Adidas Adizero Aegis, onko kenelläkään kokemuksia? Testailin niitä keväällä ja vaikuttivat hirvittävän hyviltä kengiltä, jotenkin kisakenkämainen fiilis, mutta pitäisi olla kaiketi ihan harjoitteluunkin sopivat. Olen tosin kolmesta eri lähteestä kuullut/lukenut, että häviävät DS-Trainerille rullaavuudessa. Lisäksi arveluttaa arviot siitä, että kenkä olisi paremminkin neutraalille askeleelle, kuin pronatoivalle askeelle sopiva.

http://www.runningwarehouse.com/descpageMRS-ADZAEG1.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu