Olisiko tässä Kanta-Hämeen alueella joku pesäpallo porukkaa?? Jos on niin olisiko joku kiinostunut otamaan -91 syntyneen nuoren naisen mukaan toimintaansa?? Olen kiinostunut pesäpallion pelaamisesta ja minun mielestä se on mukava harastusmuoto.
Paljonko pesäpallon kausimaksu on?? ja voiko pesäpalloa harastaa talvella?? Mitä kaikkea joutuu itse ostamaan jos aloitaa pesäpallon pelaamisen?? Onko pesäpallon pelaajilla jotkut erinlaiset kengät pelaamiseen vai käykö hyvät lenkkarit??
kyselee uteliaisuuttaan
1
553
Vastaukset
- entinen palloilija
Pistä guugleen hakusanoja eri seuroista niin löytyy varmasti yhteyshenkilöitä joillekka voi soitella yms.
Kausimaksu pitkälti on lisenssimaksu eli ei varmaan 100€ enempää nykyäänkään. Pesäpalloa voi toki harrastaa myös talvella. Halleissa liikuntasaleissa voi harjoitella lyöntiä ja heittoa sekä kiinniottoja lähes normaaliin tapaan. Talvella järkätään myös ihan oikeita hallipelejä yleensä turnausmuotoisesti.
pesäpallossa yleensä käytetään piikkareita. Tekonurmella max.pituus piikeissä 6mm. Toki normilenkkareillakin alkuun pääsee. Voipi vaan olla joskus liukasta.
Omaksi välineiksi kannattaa hommata ainakin oma räpylä ja kypärä (joskus kypärän saa seuralta). Mailoja ei tarvitse olla joukkuessa jokaiselle omaa, mutta jos sellaisen ikioman mailan haluaa hankkia, niin sellaisen 200€ maksaa hyvät mailat. Jokaisella seuralla on varmasti mailoja, joita voi käyttää, jos ei halua omaa ostaa.
Siinä jotain vastauksia kysymyksiisi. Vastaan mielelläni lisää, jos kysyttävää on uudesta mukavasta harrastukseta :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265656
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai974857Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404824Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3942408- 1312340
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv22007- 1121913
- 2561617
- 3831377
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601223