kyselee uteliaisuuttaan

luonnonkihara91

Olisiko tässä Kanta-Hämeen alueella joku pesäpallo porukkaa?? Jos on niin olisiko joku kiinostunut otamaan -91 syntyneen nuoren naisen mukaan toimintaansa?? Olen kiinostunut pesäpallion pelaamisesta ja minun mielestä se on mukava harastusmuoto.

Paljonko pesäpallon kausimaksu on?? ja voiko pesäpalloa harastaa talvella?? Mitä kaikkea joutuu itse ostamaan jos aloitaa pesäpallon pelaamisen?? Onko pesäpallon pelaajilla jotkut erinlaiset kengät pelaamiseen vai käykö hyvät lenkkarit??

1

553

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinen palloilija

      Pistä guugleen hakusanoja eri seuroista niin löytyy varmasti yhteyshenkilöitä joillekka voi soitella yms.

      Kausimaksu pitkälti on lisenssimaksu eli ei varmaan 100€ enempää nykyäänkään. Pesäpalloa voi toki harrastaa myös talvella. Halleissa liikuntasaleissa voi harjoitella lyöntiä ja heittoa sekä kiinniottoja lähes normaaliin tapaan. Talvella järkätään myös ihan oikeita hallipelejä yleensä turnausmuotoisesti.

      pesäpallossa yleensä käytetään piikkareita. Tekonurmella max.pituus piikeissä 6mm. Toki normilenkkareillakin alkuun pääsee. Voipi vaan olla joskus liukasta.

      Omaksi välineiksi kannattaa hommata ainakin oma räpylä ja kypärä (joskus kypärän saa seuralta). Mailoja ei tarvitse olla joukkuessa jokaiselle omaa, mutta jos sellaisen ikioman mailan haluaa hankkia, niin sellaisen 200€ maksaa hyvät mailat. Jokaisella seuralla on varmasti mailoja, joita voi käyttää, jos ei halua omaa ostaa.

      Siinä jotain vastauksia kysymyksiisi. Vastaan mielelläni lisää, jos kysyttävää on uudesta mukavasta harrastukseta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5656
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      97
      4857
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4824
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      394
      2408
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2340
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      2007
    7. 112
      1913
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1617
    9. 383
      1377
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1223
    Aihe