Innostuin tossa kokeilemaan salibandya kavereiden kanssa ja jäin "koukkuun" ja ny olis muutamia kysymyksiä.
1. Mailan valinta: Ostin exelin v380. Onko hyvä maila? Onko mailan lavan pituudella vaikutusta pallon hallussapitoon; tuntuu että tossa exelin mailassa on aika lyhyt toi lapa.
2. Pallon hallinta: Tapahtuuko pallon leipominen molemmilta puolilta vai pelkästään kämmenpuolelta? Olen pelannut jääkiekkoa koko pienen ikäni ja tuntuu aluksi oudolta toi pallon hallinta. Toimiiko tossa pallon hallinnassa(harhauttelu,leipominen samat lainalaisuudet kuin kiekossa vai pitääkö ruveta opettelemaan aivan uutta tyyliä jääkiekon jälkeen?
neuvoja aloittelijalle
8
1452
Vastaukset
- maestro
1.kyllä sillä lavan pituudella on vähän vaikutusta siihen pallonhallintaan.
2.itsekin 4 vuotta lätkää pelanneena ja siitä sitten salibandyyn siirtyneenä voin sanoa että leipomisen ym. kikkailun voi suorittaa samanlailla kuin lätkässäkin.
ainoa ero on että lättyjä ei voi niin paljon/helposti heitellä!:D- Jaana
Kyllähän niitä lättyjä voi salibandyssäkin heitellä... Ehkä ei ihan niin helposti, mutta kyllä onnistuu kuitenkin..
- näin se menee
vaihda ny lajia sählyhän naisten laji!!
- niina
varo vaan sähly pojat on sitten hommpeleita
- HIFK
Siis tässähän puhutaan sählystä ja aihe aluehan on Salibandy, voisitte pyytää webmasteria tai vastaavaa perustamaan Sähly-forumin. Eikä tarvitse tulla sekoittamaan Sählyä Salibandyyn. Salibandy on taitolaji.
Ette varmaan itse edes osaa pelata?
Hankkikaa elämä
- HIFK
1. Toi v380 on hyvä maila, itsekin pelaan sillä ja vedot/syötöt lähtee tosi hyvin. Etenkin lämärit/lyöntilaukaukset
2.Saman tyylistähän se on lätkään verrattuna, sis. se leipominen, rystyllä ja kämmenellä - Aloittelija myös
1.Sen lavan pituuden ei juurikaan pitäisi siihen vaikuttaa, mutta voi olla että olet tottunut leipomaan jääkiekossa isommalla lavalla, jolloin sählymailan lapa tuntuu pieneltä.Että kyllä se harjoittelemalla onnistuu:)2. Ja kyllähän se leipominen menee ihan lusikkapuolelta rystypuolelle.Ja mitä niihin kikkoihin tulee niin itsekkin olen pelannut jääkiekkoa, lopetin kyllä jo, mutta kuitenkin ne kikat pitäisi mennä kuin vettä vaan, jos menevät jäälläkin:)Että hyvää jatkoa, ja muista harjotella;).
- pelaaja2
Olen pelannut salibandya ja jääkiekkoa jo pienestä asti ja olen huomannut että kyllä salibandyssä voi melkein kaikki samat harhautukset ja leipomiset kuin jääkiekossa. Ja exel v380 on todella hyvä maila, kannattaa pelata sillä. Itsellä on Exel myös ja olen huomannut että Exelit ovat todella hyviä sisäpeleissä. Itseasiassa kyllä on lavan pituudella väliä hallussapitoon mutta ei se paljon vaikuta. Kyllä tekniikalla ja koko mailankin pituudella on myös väliä. Salibandy on mielestäni todella hauskaa. Suosittelen kaikkien kokeilemaan sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232628- 1361999
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151321Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631296- 971196
HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio291174En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771151Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351142Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451109Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841068