oletteko petetyt olleet kakkosena?

Hei te, jotka olette joskus tulleet satutetuiksi pettämisen johdosta tai pelkäätte tulevanne petetyiksi. Mietiskelin tuossa, että yleensä kaikki petetyt ja pettämistä pelkääväthän pitävät asiaa todella kurjana ja siksi kysyisinkin, että oletteko koskaan itse olleet varatun kanssa? Kakkosena olo tuntuu olevan paljon 'hyväksytympää' ja sille löytyy aina kaikenlaisia hyviä selityksiä, miten kakkosen ja varatun suhde on jotenkin niin ainutlaatuinen ja varatulla ja ykkösellä on sitä ja tätä shittiä, että varattu tarvitsee kakkosen...Tällaista kaksoismoralismia on mielestäni aika paljon; kukaan ei halua petetyksi, mutta siitä huolimatta pettäjän kanssa vehtaaminen ei ole ongelma.
Mikäli kukaan ei vapaaehtoisesti lähtisi varattujen kelkkaan, pettämistä olisi huomattavasti vähemmän. On tietysti itsetuntoa hivelevää saada vietellyksi varattu vai onko?
10381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

hivelyn kanssa mitään tekemistä ole. (tai voi joillekin olla? en tiedä)
Jonkun kanssa vaan "kolahtaa", olipa tuo "joku" sitten parisuhteessa tai ei.
Se on kemiaa ja niin se vaan menee!

Äänestä
  • Kakkosia on monenlaisia. On niitä, jotka ovat itse tulleet petetyksi ja laittavat ikäänkuin vahingon kiertämään. Sitten on niitä, jotka eivät ole kokeneet petetyksi tulemista eivätkä voi kuvitellakaan, kuinka pahalta se todella tuntuu. Sitten on niitäkin, jotka osaavat kyllä kuvitella kuinka pahalta petetystä tuntuu, mutta eivät yksinkertaisesti välitä siitä. Yhteistä heille kaikille on kuitenkin se, etteivät he pidä ollenkaan siitä, että tulevat itse joskus petetyksi. Heidän elämänmottonsa on: Minä saan varastaa, mutta minulta ei saa varastaa.

    Äänestä

Miten niin "saada vietellyksi varattu"? Se varattu on useinkin paljon aktiivisempi osapuoli.
Niin munkin tapauksessa. Olin ollut liian pitkään yksin, jolloin ei vaan ollut voimaa vastustaa
toisen vetovoimaa, vaikka olikin ja on edelleenkin varattu. Nyt tosin suhde on jo historiaa.

Äänestä

siis onko oikein olla kakkonen, jos aloitteentekijä on toinen ja/tai kun kemiat synkkaa? Jos olisitte ykkösiä, niin en millään jaksa uskoa, että teistä olisi oikein, että kumppanillanne olisi toinen, kun kerta kemiat sattuis synkkaamaan ja vielä tämä teidän kumppaninne olis aloitteentekijä??? Siis en ole katkera ykkönen enkä kakkonen, yritän vain oppia ymmärtämään tätä elämää :O

Äänestä
  • Eihän se varmasti oikein olis. Mutta ero olisi oikein...

    Äänestä

  • No eihän se oikein ollut missään vaiheessa, ja kärsinkin vaihtelevassa määrin huonosta omastatunnosta
    koko ajan. Kesti aikansa, ennen kuin oli voimia irrottautua siitä, mutta onnistui se sitten..

    Luulisin, että monilla kakkosilla on huono omatunto, enemmän tai vähemmän.

    Äänestä

uusi kakkonen astui kuvioihin. ei vaan vieläkään halua loukata ykköstä.

Äänestä

Miehelläni oli henkinen suhde toiseen naiseen. Koskaan en ole itse ollut kakkosena, enkä koskaan ole pettänyt miestäni. Ei kuulu omaan moraalikäsitykseen. Jos tuntisin sen ämmän yhtään paremmin, jonka kanssa mieheni petti, olisin alkanut vikitellä hänen miestään ja katsonut, miten suhtautuu asiaan. Samaahan olisin tehnyt. Ja tuskin hän olisi hyväksynyt saati miehenikään. Mutta silti piti minun miestä mennä sörkkimään ja miehen sitä naista. Eiköhän aika monelta kakkoselta puutu empatiankyky ja toisten ihmisten (ja samalla parisuhteen) kunnioitus. Ei ymmärretä, miten toista loukataan, ennen kuin käy omaan nilkkaan. Minä, minä ja minä on se tärkein ihminen maailmassa.

Äänestä
  • Ei voi yleistää. Yhtä monta syytä olla kakkonen kuin kakkosia, kuin yhtä monta syytä olla pettäjä kuin pettäjiä. Mutta totuus kuitenkin on aina se, ettei kunnossa olevaan parisuhteeseen kolmannet sovi. Petettyjen on vain vaikea se myöntää peiliin katsoen.
    Ja itse olen tullut petetyksi, ja peiliin katsonut. Vikaa löytyi niin miehestä kuin minusta.
    Olen myös ollut kakkosena, vastoin moraalikäsityksiäni. Mutta minkäs tunteilleni mahdoin... järki kyllä tuli lopulta ja ukkomies sai jäädä. Ukkomiehellehän kyllä olisi salarakas kelvannut pitemmäksikin aikaa, itse en vaan kakkoseksi pystynyt. Kaippa nyt panee jotain muuta vaimonsa ohella?

    Äänestä

petetyksi tullut varmaan lähde pettämään, kärsimyksiä aivan riittävästi.
Tämä minun kohdallani moraali on kunnossa, vasta eron jälkeen katselen uutta mutta vuosia menee siihen.
En ikinä ole leikkinyt kakkos leikkiä.Nyt minä jäin kenties kolmoseksi tai neloseksi, mutta en minä mitään numeroleikkiä aloita olen ihminen, minulle on annettu kasteessa nimi jota käytän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hmpf kirjoitti:

Hei te, jotka olette joskus tulleet satutetuiksi pettämisen johdosta tai pelkäätte tulevanne petetyiksi. Mietiskelin tuossa, että yleensä kaikki petetyt ja pettämistä pelkääväthän pitävät asiaa todella kurjana ja siksi kysyisinkin, että oletteko koskaan itse olleet varatun kanssa? Kakkosena olo tuntuu olevan paljon 'hyväksytympää' ja sille löytyy aina kaikenlaisia hyviä selityksiä, miten kakkosen ja varatun suhde on jotenkin niin ainutlaatuinen ja varatulla ja ykkösellä on sitä ja tätä shittiä, että varattu tarvitsee kakkosen...Tällaista kaksoismoralismia on mielestäni aika paljon; kukaan ei halua petetyksi, mutta siitä huolimatta pettäjän kanssa vehtaaminen ei ole ongelma.
Mikäli kukaan ei vapaaehtoisesti lähtisi varattujen kelkkaan, pettämistä olisi huomattavasti vähemmän. On tietysti itsetuntoa hivelevää saada vietellyksi varattu vai onko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu