Oma vaimo Irakista?

"Irakin sotien yksi näkyvimmistä seurauksista on nuorten naisten määrän kasvu suhteessa miehiin. Naisjärjestöt harkitsevat, pitäisikö miehille suositella toisen vaimon ottamista, minkä islaminusko sallisi.

Irakilaisessa yhteiskunnassa naisten oletetaan avioituvan jo teini-iässä tai viimeistään pian 20 vuotta täytettyään. Yli 30-vuotiaiden kohtalo on vaikea.

Ainakin osa naisaktivisteista kannattaa ajatusta, että miehet saisivat valtiota tukea toisen vaimon ottamiseen tai siihen, että miehet ottaisivat yli 35-vuotiaan naisen puolisokseen."

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/09/irakin_sotien_perinto_-_naimattomat_naiset_1958079.html
6209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Naisen sukulaiset saattaisivat tykätä huonoa ja ruveta väkivaltaisiksi.

Äänestä
  • Niinpä. Irakista voisi tosiaan moni suomalainen atm löytää itselleen vaimon. Samoin kuin moni kiinalainen mies, sillä Kiinassahan alkaa kohta olla melkoinen pula naisista (kiitos tyttösikiöiden abortoinnin). Mutta valitettavasti se ei onnistu ihan niin helposti, koska islamin mukaan musliminainen saa mennä naimisiin vain muslimimiehen kanssa. Muslimimies saa toki naida muunuskoisia, mutta musliminaiselle ei sallita samaa. Siispä te pojat joudutte kääntymään islaminuskoon tai sitten unohdatte tummasilmäiset Irakin tytöt.

    Äänestä

  • Sorry, but... kirjoitti:

    Niinpä. Irakista voisi tosiaan moni suomalainen atm löytää itselleen vaimon. Samoin kuin moni kiinalainen mies, sillä Kiinassahan alkaa kohta olla melkoinen pula naisista (kiitos tyttösikiöiden abortoinnin). Mutta valitettavasti se ei onnistu ihan niin helposti, koska islamin mukaan musliminainen saa mennä naimisiin vain muslimimiehen kanssa. Muslimimies saa toki naida muunuskoisia, mutta musliminaiselle ei sallita samaa. Siispä te pojat joudutte kääntymään islaminuskoon tai sitten unohdatte tummasilmäiset Irakin tytöt.

    No johan on hemmetti tuollainen yhteiskunta, että naisen on suorastaan pakko mennä, haluaa tai ei, naimisiin pärjätäkseen. Jopa kakkosvaimoksi. Onneksi asun Suomessa, jossa nainen pärjää itsekseenkin eikä ole miehistä riippuvainen eikä ole pakotettu menemään jonkun vanhan kääkän kakkosvaimoksi. Hyi hitto!Naisten asema noissa muslimimaissa on kyllä todella huono. Tuossa sen taas näkee. En ikinä ymmärrä suomalaisnaisia, jotka menevät muslimin kanssa naimisiin ja vielä vähemmän ymmärrän niitä, jotka jopa kääntyvät islamiin.

    Äänestä

mitään tummaa, likaisen näköistä, lyhyttä ja viiksekästä muslimiakkaa halua. Yök.

Kai ne irakilaiset miehet nyt vähenee, kun ne on kaikki luikkineet pakoon Ruotsiin, Norjaan ja Suomeen turvapaikanhakijoiksi ja jättäneet naisensa sinne sodan jalkoihin, tosimiehiä kun ovat.

"Samoin sadat tuhannet nuorukaiset ovat paenneet ulkomaille asepalvelusta ja Irakissa rehottavaa väkivaltaa."

Äänestä

tapahtuu päinvastoin.

Näin taas tänään supisuomalaisen naisen huivi päässään työntelemässä paskanruskeaa kakaraa vaunuissa.

Äänestä
  • Niin mäkin. Pyysi pitämään ovea auki kaupassa mutta lähdin vain menemään. Liian paljon yleisöä että olisi voinut sanoa akalle mitä oikeasti ajattelin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-ATM- kirjoitti:

"Irakin sotien yksi näkyvimmistä seurauksista on nuorten naisten määrän kasvu suhteessa miehiin. Naisjärjestöt harkitsevat, pitäisikö miehille suositella toisen vaimon ottamista, minkä islaminusko sallisi.

Irakilaisessa yhteiskunnassa naisten oletetaan avioituvan jo teini-iässä tai viimeistään pian 20 vuotta täytettyään. Yli 30-vuotiaiden kohtalo on vaikea.

Ainakin osa naisaktivisteista kannattaa ajatusta, että miehet saisivat valtiota tukea toisen vaimon ottamiseen tai siihen, että miehet ottaisivat yli 35-vuotiaan naisen puolisokseen."

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/09/irakin_sotien_perinto_-_naimattomat_naiset_1958079.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu