Millaisen valon haluaisin

Metsässä kulkeva 614

Olisi hyvä olla panta, jossa on 120 asteen kaaressa suuntaamattomia ledejä vieri vieressä ja 3 kerroksessa. Led värin keskittyminen yhden väriaistinsolutyypin stimulointiin parantaa hyötysuhdetta, eli pelkästään sininen, pelkästään vihreä tai pelkästään punainen ledistö on tehokkain. Koska metsä heijastaa vihreää eniten, on siis ledistön syytä lähettää vihreää valoa.

Läppärin akkua tarvitsee tuskin koskaan, joten olisi hyvä jos sen voisi tietokoneesta irrottamisen jälkeen laittaa erityiseen koteloon ja käyttää ledien kanssa metsässä.

Tai voisi olla 2kpl 8 AA-pariston koteloa vyön molemmille puolille kiinnitettäväksi, eli 16 AA-paristoa, joista johto led-pantaan.

Sen lisäksi perinteinen taskulamppu käteen. Tai ehkä mieluummin 1,5 m pitkä lasikuituinen sauva, jota pidetään keskeltä ja jossa on 4 suunnattua led-valoa suorassa kulmassa sauvaan nähden ja virta tulee samasta mistä led-pannalle. Eli kun sauvaa pitää pystyssä, valot osoittavat vaakatasoon. Tämä helpottaa hahmottamista ja vähentää varjoja.

Mitä tulee näkökentän ulkopuolelle menevään valoon, niin se ei mene hukkaan kun se heijastelee epäsuorasti ja vähentää varjoja.

Jos haluaa jotain uskaliaan kokeellista, johon tottumiseen voi mennä aikaa, mutta joka saattaa olla ihmeen hyvä, niin siinä tapauksessa voi kokeilla 70cm sivuista kolmiota, jonka kärjissä on punainen, vihreä ja sininen suunnattu valo. Nämä värit tekevät omat varjonsa ja voi olettaa, että maaston 3d-hahmottaminen parantuu huomattavasti, etenkin talvella. Yksi hyvä puoli on, että se antaa ikäänkuin 70cm kantaisen stereonäön eli on helpompi hahmottaa kauempaa. Tämän toimivuudessa voi olla valtavia henkilökohtaisia eroja. Voi olla, että sen käyttö pitää opetella lapsena...

Suunnistajat ovat pieni osa niistä jotka kulkevat pimeässä metsässä, eli käyttöä löytyy paljon suuremmalle joukolle.

LED-panta olisi hyvä myös pyöräillessä ja kypärän päälle laitettuna. Tosin silloin olisi hyvä olla muutamia ledejä myös 360 asteen kehässä sen 120 asteen kaaren lisäksi, eli mm. takana joitain ledejä.

1

1189

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jooh...

      Eiköhän olisi jo aika unohtaa jo ne 5 mm:n lelu-ledit ja käyttää oikeita valkoisia teholedejä.

      Jatkuva spektri on ihmissilmälle paras ja sillä sipuli. Näkisitpä joskus tällaisen laatuledin antaman uskomattoman hyvä valon!

      Ja aika harva huippusuunnistaja suostuu juoksemaan pitkä sauva kädessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1702
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      903
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      97
      666
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      16
      522
    Aihe