Kolesteroli vs. sepelvaltimokuolleisuus
kysynpä vaan
2149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tuossa laittamassasi kuvassa. Tässä kattavampi otos.
http://www.canibaisereis.com/download/cholesterol-mortality.gif
Kolesterolin ja eliniän odotteesta:
http://www.canibaisereis.com/download/cholesterol-longevity.gif
Matala kolesteroli näkyy liittyvän tautikuolleisuuteen (infektiot yleisiä):
http://www.canibaisereis.com/download/cholesterol-infections.gif
Kolesteroli ei olekaan näemmä mikään myrkky, vaikka sitä niin demonisoidaan.
Ottamatta kantaa itse kolesteroliin, niin eikö tuo eri maiden vertailu keskenään kerro enemmänkin kyseisen maan terveydenhuoltojärjestelmästä ja yleisestä elintasosta kuin kolesterolin vaikutuksesta ?
Siis vaikka Nigeriassa on alhainen elinajanodote, mutta matala kolesteroli, niin eiköhän elinajan lyhyyden selitä kuitenkin riittämätön ravitsemus, huono hygienia, puuttuva terveyden huolto sekä heimosodat ennemmin kuin kolesteroli ? Eiköhän kolesterolin merkitystä pitäisi verrata sellaiseen tapaukseen, jossa nuo ympäristöstä riippuvat muuttujat olisi samaa tasoa eli esim. yhden maan sisällä.
Tosiaan, niitä kuolinsyitä on niin monta muutakin, ettei voida sanoa, että ne olisi jotenkin kolesterolin määräämiä yleismaailmallisesti. Jotenkin tuntuu, että tuollaisten ympäristömuuttujien huomiotta jättäminen on tarkoitushakuisen tuloksen metsästämistä (eli voidaan puhua suoraan propagandasta).
Ja kaikki tämä siis vain analysoidakseni Sinun päätelmiäsi noista tuloksista. Niistä taitaa olla loogisuus (ja jopa rehellisyys) kaukana.
[Enkä edelleenkään ota kantaa itse kolesterolin vaikutuksiin.]