onko tuttu teesi?
Työttömät saattavat joutua Ruotsissa palkka-armeijaan
Ruotsin siirtyminen palkka-armeijaan on johtamassa yllättäviin seurauksiin. Aftonbladet-lehden mukaan työttömät saattavat joutua hakemaan töitä armeijan palveluksesta. Suomen tapaan töistä kieltäytyminen voi johtaa työttömyyskorvauksen menettämiseen.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2010/09/1183976
Tuossa on järkeä.
Työttömät saattavat joutua Ruotsissa palkka-armeijaan
Ruotsin siirtyminen palkka-armeijaan on johtamassa yllättäviin seurauksiin. Aftonbladet-lehden mukaan työttömät saattavat joutua hakemaan töitä armeijan palveluksesta. Suomen tapaan töistä kieltäytyminen voi johtaa työttömyyskorvauksen menettämiseen.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2010/09/1183976
Tuossa on järkeä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
En kannata palkkarmeijaa.
Pitkäaikaistyöttömällä on usein ongelmia ja ongelma on alkanut yhdestä ja johtanut toiseen kasvaen lisää.
Terveydentila saattaa olla retuperällä... kun ei ole tarjolla riittävää terveydenhoitoa, kuten työssäkäyvillä.
Ongelmia on kasaantunut liikaa, jo tuossa vaiheessa jos on pakottamisen tarve työllistää henkilö.
Itse lähtisin työllistämään pehmeämmällä tavalla, vaihtoehtoja on paljon. Vanhusten hoitoa yms.
On vain osa ihmisistä, jotka luonteensa puolesta ovat sopivia vanhustenhoitoalalle (ylipäänsä hoitoalan töihin). Jos on määrä x pitkäaikaistyöttömiä, niin veikkaisin, että max. joku 5% tästä joukosta olisi oikeasti soveliaita työskentelemään niinkin vastuullisissa töissä, kuin hoitoalan töissä.
Enkä oikein usko, että on mitään sellaista alaa olemassa, johon luonteensa ja kykyjensä puolesta kaikki ihmiset sopisivat.
"Pitkäaikaistyöttömällä on usein ongelmia ja ongelma on alkanut yhdestä ja johtanut toiseen kasvaen lisää"
Annetaan sille pitkäaikaistyöttömälle valtion puolesta oikein ase, niin alkaa ne tilastot kaunistua. Tai nehän voi sitten lähettää vaikka Afganistaniin puolustamaan länsimaista demokratiaa.
Eristäminen ja älyllistäminen.
*tämähän ei mitenkään liikuta minua*
Totta, ei kaikki sovellu mihinkään aluksi, on toimintakyky on saattanut mennä tai heikentyä paljon.
Kuntoutus voisi olla vaihtoehto myös, ei se rasittaisi liikaa jos kärräisi ruokakärryjä tai tekisi muuta ilman että vastuuta tarvitsisi kantaa.
Mutta ei sekään auta työtöntä, jos se vaan nostaa rahoja kuukausittain, se passivoittaa ja ihminen lamaantuu, itsetunto kärsii.
Tätä mieltä mä olen.
Kaikki vitun ituhipit armeijaan. Afganistanissa on huutava akuutti pula tykinruuasta.
on vapaaehtoisarmeijasta. Kumma Setä vois toimia rekrytoijana - olis puheetkin valmiiksi kirjoitettu.
kaikki ei-toivotut palkka-armeijaan ja ei muuta ku suinpäiin sotimaan..
Armeijassa on monenlaisia siviilitehtäviä.